US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Objem obchodů s akciemi na pražské burze loni klesl o 26 procent na 123,5 miliardy korun

Objem obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesl o 26 procent na 123,5 miliardy korun. Pokles nastal po třech letech růstů v řadě. Objem obchodů na trhu START ale vyskočil o 143 procent.

Redakce IW
Redakce IW
3. 1. 2024 | 11:05
Akcie ČR

"Objemy obchodů v loňském roce zaznamenaly propad téměř na všech evropských trzích. Pražská burza byla součástí tohoto trendu při meziročním poklesu o 26 procent. Nárůst objemu obchodů naopak zaznamenal trh START, jehož objemy meziročně vzrostly o 143 procent," uvedla burza.

Na poklesu obchodní aktivity na pražské burze se největší měrou promítly vysoké úrokové sazby, řekl makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra. Investoři podle něj přemístili svá portfolia do instrumentů peněžního trhu či do dluhopisů a vzhledem k drahému financování se také výrazně snížila poptávka po obchodování na úvěr.

"Česká národní banka po většinu roku držela úrokové sazby na sedmi procentech, což se odrazilo na výnosu spořicích účtů. S růstem úrokových sazeb také rostly výnosy státních dluhopisů. Spořicí účty a dluhopisy tak byly příliš atraktivní a investoři toho využili naplno, když v nich získali prakticky bezrizikový výnos," doplnil analytik v Purple Trading Petr Lajsek.

Meziroční pokles objemů obchodů je podle analytika z XTB Tomáše Cverny dán primárně tím, že rok 2022 byl z hlediska tržních fundamentů pro ČEZ i banky velmi příznivý, což povzbudilo investory k nákupu akcií. V roce 2023 tak nastal kvůli ustálení situace odliv investorů z pražského trhu. Připomněl výrazné snížení objemů obchodů s akciemi Komerční banky a banky Erste. Objemy obchodů Komerční banky klesly meziročně o třetinu, tedy o 12,5 miliardy korun. Akcie Erste se ve srovnání s rokem 2022 obchodovaly v objemu o 47 procent nižším, v absolutním srovnání to bylo méně o 15,9 miliardy korun.

Pražská burza patřila v roce 2023 k nejvýkonnějším trhům v Evropě. Měřeno indexem PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán dividendový výnos, trh vzrostl o 28 procent. Hodnota indexu PX, hlavního indexu burzy, loni meziročně stoupla o 17,7 procenta. Dividendový výnos celého trhu činil 8,31 procenta. Největší dividendový výnos zaznamenaly akcie ČEZ (15,31 %), následovaly akcie Monety (8,55 %) a akcie Philip Morris ČR (8,39 %).

V loňském roce na trh START, který je určen pro malé a středně velké podniky, vstoupil výrobce městského mobiliáře mmcité. Společnost Gevorkyan koncem roku přestoupila z trhu START na regulovaný trh Prime Market.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRPražská burza
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy