Americké akciové indexy se v úterý na směru neshodly, investoři čekají na první sérii hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech se v úterý vydaly oběma směry. Investoři se připravují na řadu událostí v tomto týdnu, mimo jiné na nabídku nových státních dluhopisů nebo na zveřejnění údajů o vývoji spotřebitelských a výrobních cen v USA. V pátek pak neoficiálně začíná výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí.
Index Dow v úterý klesl o 0,42 % na 37 525,16 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,15 % na 4 756,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,09 % na 14 857,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,45 % na 12,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 4,015 %.
Klesla většina z jedenácti dílčích sektorů S&P 500, nejvýrazněji energetika. Jedním ze tří rostoucích sektorů byly technologie. Akcie společnosti Boeing (-1,41 %) oslabily druhou seanci za sebou kvůli nehodě jednoho z letadel koncem minulého týdne, kterou vyšetřuje americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Akcie výrobce síťových produktů Juniper Networks (+21,81 %) naopak prudce vzrostly, protože agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že firma Hewlett Packard Enterprise (-8,92 %) má zájem o její koupi za 13 miliard USD.
Investoři před údaji o inflaci posuzují načasování a rozsah očekávaného snížení úrokových sazeb centrální bankou USA v letošním roce. Očekávání, že by Fed mohl začít snižovat sazby už v březnu, pomalu klesají. Investoři nyní tomu, že Fed sníží v březnu základní úrok o nejméně čtvrt procentního bodu, dávají šanci 63,8 %, před týdnem byla tato šance až 79%.
Dolar v úterý zpevnil k euru i vůči koši měn
Americký dolar v úterý posílil ke koši měn. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 102,53 bodu a euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,0931 USD.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americká letecká společnost United Airlines zjistila při kontrolách letadel Boeing 737 MAX uvolněné šrouby. S odvoláním na pondělní prohlášení společnosti o tom informovala agentura Bloomberg. Revizi strojů vyvolala nehoda aerolinek Alaska Airlines z konce minulého týdne, při které jednomu z letadel Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu.
- Společnost Hewlett Packard Enterprise jedná o koupi firmy Juniper Network. Dohoda by výrobce síťových zařízení mohla ocenit na 13 miliard dolarů. S odvoláním na obeznámený zdroj o tom v úterý informovala agentura Reuters. Dotčené podniky se k věci odmítly vyjádřit.
- Evropská komise se začala zabývat vztahy mezi americkou softwarovou společností Microsoft a firmou OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT založený na umělé inteligenci. Komise v úterý oznámila, že zjišťuje, zda by neměla přezkoumat investici Microsoftu v OpenAI z hlediska pravidel Evropské unie pro regulaci fúzí. Podobný postup už dříve ohlásil britský antimonopolní úřad.
- Německý výrobce luxusních aut BMW dodal v loňském roce zákazníkům po celém světě rekordních 2,55 milionu vozů, což bylo o 6,5 % více než v předchozím roce. Odbyt se zvýšil ve všech regionech. Uvedla to automobilka v úterním prohlášení.
- Globální ekonomický růst v letošním roce třetím rokem za sebou zpomalí, což zvýší zadlužení mnoha rozvojových zemí. Uvedla to Světová banka ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects. Hrubý domácí produkt se má v letošním roce zvýšit o 2,4 % po loňském růstu o 2,6 %.
- Americký výrobce letadel Boeing dodal loni odběratelům 528 strojů, o deset procent více než v roce 2022. Počet čistých objednávek pak vzrostl o 70 %. Oznámila to v úterý společnost, která se nyní potýká s následky nehody letounu 737 MAX 9. Boeing loni zřejmě zaostal za svým evropským konkurentem Airbus, který podle předběžných údajů dodal odběratelům přes 730 letadel.
- Zavedení globální minimální daně z příjmu právnických osob změní tok zahraničních investic nadnárodních společností, protože odstraní výhody z účtování zisků v daňových rájích. Uvedla to ve své zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální minimální sazba daně byla poprvé dohodnuta 140 zeměmi v roce 2021. V platnost vstoupí v letošním roce a už 36 států zavedlo zákony stanovující dolní hranici zdanění právnických osob na úrovni 15 %.
- Obchodní bilance USA se zbožím za listopad vykázala schodek 63,2 miliardy USD (odhad: -65 miliard USD, říjen: -64,5 miliardy USD, revidováno z -64,3 miliardy USD).
- Index optimismu malých firem v USA (NFIB) v prosinci vzrostl na 91,9 bodu (odhad: 90,7 bodu, listopad: 90,6 bodu).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK