OECD: Zavedení globální minimální firemní daně změní investiční toky
Zavedení globální minimální daně z příjmu právnických osob změní tok zahraničních investic nadnárodních společností, protože odstraní výhody z účtování zisků v daňových rájích. Uvedla to ve své zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální minimální sazba daně byla poprvé dohodnuta 140 zeměmi v roce 2021. V platnost vstoupí v letošním roce a už 36 států zavedlo zákony stanovující dolní hranici zdanění právnických osob na úrovni 15 %.
Globální minimální daň se vztahuje na skupiny s ročním obratem vyšším než 750 milionů eur. Cílem minimální daně je odradit velké nadnárodní společnosti od účtování zisků v zemích s nízkými daněmi, jako je Irsko a další zahraniční daňové ráje.
OECD dohodu vedla od vyjednávání až po její zavedení. Podle ní se po zavedení globálního minima sníží průměrný rozdíl mezi sazbami v daňových rájích a ostatních zemích na polovinu, z čtrnácti procentních bodů na sedm. Výsledkem bude, že nadnárodní společnosti se při investování v zahraničí budou pravděpodobně stále více řídit takovými věcmi, jako jsou vzdělání pracovní síly a infrastruktura, než tím, které místo může snížit jejich celkový daňový účet.
"Globální minimální daň snižuje pobídky k přesouvání zisků a tím zlepšuje alokaci kapitálu, když zvyšuje důležitost nedaňových faktorů," uvedl zástupce vedoucího daňového oddělení OECD David Bradbury.
V současné době se dohaduje, že přibližně 36 % zisků podniků je zdaněno sazbou nižší než 15 %. Po zavedení globální minimální sazby bude pod touto hranicí pouze sedm procent zisků, dodala OECD.
Celosvětově OECD očekává, že vlády získají na dani z příjmu právnických osob ročně navíc 155 až 192 miliard USD. To představuje nárůst o 6,5 až 8,1 %. OECD však snížila svůj odhad z předchozích 220 miliard USD.
Zdroj: ČTK