Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

Červencový průzkum Bank of America mezi globálními správci podílových fondů odhalil, že je nálada mezi investory nejlepší od letošního února. Podíl hotovosti v portfoliích fondů ale klesl na úroveň, která je podle banky prodejním signálem pro riziková aktiva v čele s akciemi.
Manažeři fondů (celkem jich odpovídalo 211 s více než půl bilionem dolarů ve správě) věří v silnější růst zisků firem a jsou ochotnější riskovat. Nálada je podle Bank of America již přehřátá, ale zatím ne extrémní.
Za poslední tři měsíce došlo dokonce k historicky největšímu nárůstu ochoty v rámci investic riskovat.
Podíl hotovosti v portfoliích fondů klesl z 4,2 % na 3,9 %, což je podle Bank of America prodejní signál pro akcie a obecně riziková aktiva. Menší opatrnost je v tomto směru zkrátka chápána jako varovné znamení. Příliv peněz do globálních akcií a rizikových dluhopisů přesáhl v uplynulých čtyřech týdnech jedno procento celkového objemu aktiv spravovaných fondy.
Téměř polovina dotázaných očekává od Fedu do konce roku dvě snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Pouze 11 % manažerů ale věří, že bude měnová politika v USA uvolněna již v červenci.
Investoři podle respondentů průzkumu v posledních týdnech mají tendenci spíše přesouvat peníze mezi sektory akciového trhu, neutíkají až tolik do "bezpečí". A kapitál proudí také do bitcoinu a dalších kryptoměn. Zásadním předpokladem toho je, že americký prezident Donald Trump nakonec ustoupí a od srpna nebudou platit nová cla v aktuálně navržené výši. Kdo by tedy v reportu Bank of America hledal rizikový faktor, nemusí pro něj chodit daleko.
Volatilita na trzích zůstává poměrně nízká a trh nepanikaří, ani když jsou vyhlašována méně příznivá makrodata nebo politická rozhodnutí. Manažeři ale sledují vývoj v USA, kde trh s vládními dluhopisy dává najevo obavy z očekávaného růstu fiskálních výdajů nebo opakovaně přetřásané možnosti odvolání předsedy Fedu Jeromea Powella. S tím souvisí i letošní výrazné oslabení amerického dolaru. Červencový průzkum i proto odhalil nejvýraznější nadvážení fondů v euru od roku 2005.
A nejvyšší za čtyři roky je pak alokace fondů v evropských akciích.
Spekulace na další pokles hodnoty dolaru je aktuálně považována za obchod, ve kterém je "navezeno" nejvíce investorů. Na prvním místě tak SHORT dolaru vystřídal LONG sázku na zlato.
Za největší riziko manažeři fondů považují obchodní válku a na druhém místě je s tím související možnost, že vyšší inflace zabrání Fedu v uvolňování měnové politiky. Možná až překvapivě málo oslovených má obavy z vysokých valuací akcií nebo kondice ekonomiky.
Výhled inflace na globální úrovni nicméně dále klesá. S tím zároveň rostou očekávání ohledně hospodářského růstu a ustupují obavy z recese a tvrdého přistání ekonomiky. I z toho je cítit, že investoři zkrátka nevěří, že se naplní ty nejhorší scénáře v oblasti celní politiky.
Zdroj: Bank of America