Evropské akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Západoevropské akciové trhy zakončily páteční seanci smíšeně, změny hlavních indexů ovšem nebyly výrazné. Investoři věnovali pozornost hospodářským výsledkům firem. Ani v týdenní bilanci se akciové benchmarky na směru neshodly.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,01 % na 547 bodů a německý DAX odepsal 0,33 % na 24 289,51 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,22 % na 8 992,12 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,01 % na 7 822,67 bodu.
Dařilo se mimo jiné akciím společností Saab (+16,43 %), Vestas Wind Systems (+15,03 %) nebo Ocado Group (+11,47 %). Naopak v minusu den zakončily cenné papíry firem GSK (-4,60 %), Auto1 Group (-4,49 %) či Stellantis (-3,18 %). Akcie švédské zbrojovky Saab reagovaly na lepší než očekávané hospodářské výsledky a cenné papíry Vestas Wind Systems zpevnily v reakci na oznámený nový kontrakt v USA a lepší investiční doporučení od JPMorgan Chase.
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,06 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,57 %, DAX přidal 0,14 % a CAC 40 klesl o 0,08 %.
Nejdlůležitější páteční události na evropských trzích
- Evropská unie dosáhla dohody na novém balíčku sankcí proti Rusku, který zahrnuje snížení cenového stropu pro ruskou ropu. Krok má dále omezit příjmy Kremlu z prodeje ropy, které financují jeho válečné aktivity na Ukrajině. Země G7 a EU původně v roce 2022 stanovily strop 60 dolarů za barel. Pod jeho hranicí mohly třetí země nadále využívat přepravní a pojišťovací služby od firem ze skupiny G7. Ruská ropa, dříve běžná v evropských rafinériích, dnes proudí převážně do Indie a Číny.
- Stavební výroba v eurozóně v květnu meziročně stoupla o 2,9 %, v dubnu se zvýšila o 3 %. Meziměsíčně v květnu klesla o 1,7 % po dubnovém růstu o 4,3 % (revidováno z +1,7 %).
- Výrobní ceny v Německu také v červnu meziročně klesly, a to o 1,3 %, jak s čekalo, po květnovém poklesu o 1,2 %. Meziměsíčně ale stouply o 0,1 %, když se čekala stagnace po květnovém poklesu o 0,2 %.
- Eurozóna: Běžný účet za květen po sezónním očištění skončil přebytkem 32,3 miliardy eur (odhad: +34,8 miliardy eur, duben: +19,8 miliardy eur).
Výsledková sezóna
- Provozní zisk švédské zbrojovky Saab v druhém čtvrtletí dosáhl 1,98 miliardy švédských korun (4,34 miliardy Kč), což představuje meziroční nárůst o 49 %. Akcie švédské společnosti patří mezi řadu titulů v evropském obranném sektoru, které těží z širokého regionálního tlaku na navýšení bezpečnostních rozpočtů.
- Američtí zákazníci přicházejí na chuť britské módní značce Burberry. To přináší určitou naději na obrat v jejím hospodaření. V prvním fiskálním čtvrtletí (do 28. června) vzrostly tržby Burberry v USA meziročně o 4 %. Celkové tržby skupiny Burberry však meziročně klesly o procento na 433 milionů liber. V Evropě, na Blízkém východě, v Indii a v Africe tržby stouply o procento, naopak v Číně klesly o 5 % a v Asii a Tichomoří se snížily o 4 %, zejména kvůli slabšímu turismu v Japonsku.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Výnos desetiletých německých státních dluhopisů vzrostl nad 2,7 %, což je nejvíce od začátku dubna. Investoři reagují na nové obchodní napětí mezi USA a EU i nejistý výhled měnové politiky v eurozóně.
- Čínské značky elektromobilů jako BYD, XPeng nebo MG rychle posilují své postavení v Evropě, zejména v Norsku, kde aktuálně ovládají přes 10 % trhu. Díky nižším cenám, technologickému pokroku a příznivému dovoznímu režimu se stávají vážnou konkurencí pro Teslu i tradiční evropské výrobce.
- Evropská unie obvinila Spojené státy z blokování snahy o dosažení obchodní dohody a v pondělí varovala, že přistoupí k odvetným opatřením kvůli "zcela nepřijatelným" clům, která prezident Donald Trump hodlá zavést od 1. srpna. Od tohoto data by mělo začít platit 30% clo na většinu dovozu z EU a Mexika.
- Britská ministryně financí Rachel Reeves večer vystoupí s tradičním projevem v Mansion House. Investoři budou sledovat, jak chce vláda řešit rostoucí rozpočtový schodek a podpořit hospodářský růst bez zvyšování daní pro pracující. Britská ekonomika čelí zpomalujícímu růstu, utlumeným investicím a státnímu dluhu poblíž 100 % HDP.
- Index ekonomického sentimentu ZEW v Německu v červenci vzrostl na 52,7 bodu ze 47,5 bodu v červnu, čímž překonal tržní očekávání 50,3 bodu. Jde o třetí růst v řadě a nejvyšší hodnotu od února 2022. Pozitivní nálada mezi investory v Německu dále sílí, téměř dvě třetiny analytiků očekávají v příštích šesti měsících zlepšení ekonomické situace. Ukazatel ZEW pro celou eurozónu také vzrostl a je nevýše od března, za očekáváním ale mírně zaostal.
- Průmyslová výroba v eurozóně v květnu meziměsíčně vzrostla o 1,7 %, čímž smazala dubnový pokles a překonala odhady (+0,9 %). V meziročním srovnání produkce stoupla o 3,7 %. Růst zaznamenala především produkce v sektorech energetiky (+3,7 %), kapitálových statků (+2,7 %) a zboží krátkodobé spotřeby (+8,5 %).
- Červnová inflace ve Velké Británii stoupla na 3,6 %. To je víc, než se čekalo. Bank of England to komplikuje rozhodování o nastavení úrokových sazeb v době, kdy inflace zůstává vysoká a ekonomický růst slabý.
- Výrobce polovodičů ASML vykázal ve druhém čtvrtletí tržby ve výši 7,7 miliardy eur, čímž překonal původní odhady. Zástupci společnosti ale uvedli, že v příštím roce takový růst nezaručují. Stejně jako další společnosti v polovodičovém průmyslu se i nizozemský technologický gigant potýká s nejistotou způsobenou celní politikou USA.
- Cena akcií francouzské automobilky Renault se ve středu snížila o 17 %. Důvodem byl horší finanční výhled i jmenování dočasného generálního ředitele, kterým se stal Duncan Minto. Pro automobilku to byl nejhorší obchodní den od března 2020.
- Meziroční inflace v eurozóně v červnu vzrostla o desetinu procentního bodu na 2 %, potvrdila finální data evropského statistického úřadu Eurostat. Výsledek je v souladu s očekáváním ekonomů a odpovídá cíli Evropské centrální banky (ECB).
- Nezaměstnanost ve Spojeném království vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2021, zatímco růst mezd dále zpomalil. Podle britského statistického úřadu (ONS) dosáhla míra nezaměstnanosti ve třech měsících do konce května 4,7 %, v předchozím tříměsíčním období byla 4,6 %.
- Obchodní bilance Švýcarska za červen vykázala přebytek. Dosáhl 4,3 miliardy franků, což je bezmála dvojnásobek květnových 2,2 miliardy franků.
- Evropská komise ve středu představila návrh rozpočtu Evropské unie ve výši dvou bilionů eur pro období 2028-2034 s výrazným navýšením výdajů na obranu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se jedná o rozpočet pro dnešní realitu i budoucí výzvy.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Automobilka Volvo Cars ve čtvrtek oznámila, že její provozní zisk v druhém kvartálu klesl na 2,9 miliardy švédských korun z 8 miliard švédských korun ve stejném období loňského roku. Propadly se i tržby, dosáhly jen 93,5 miliardy švédských korun oproti 101,5 miliardy v roce 2024.
Zdroj: CNBC