US MARKETOtevírá za: 15 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Roklen24: Po většinu prvního čtvrtletí bude koruna oslabovat

Americké dluhopisové výnosy v první polovině týdne vzrostly. Nárůst nominálních výnosů na dlouhém konci výnosové křivky byl tažen růstem těch reálných měřených protiinflačními dluhopisy. Desetiletý výnos je tak zpět nad 4 %. Směrem vzhůru se u této splatnosti vydala opět i časová prémie. Ta pozvolna snižuje své záporné hodnoty, do kterých se dostala na začátku prosince. U středních splatností k růstu výnosů přispělo pokračující oslabování sázek na snížení úroků Fedu už v březnu.

Toto prostředí, minimálně krátkodobě, nahrává silnějšímu dolaru. Ten nepřetlačila ani slovní ofenziva zástupců ECB snažících se před čtvrtečním začátkem mediální karantény korigovat tržní očekávání ohledně snížení evropských sazeb už během prvního čtvrtletí. Člen rady guvernérů Klaas Knot ve středu upozornil, že čím více měnověpolitického uvolnění půjde přes trh, tím méně bude ECB snižovat sazby. Guvernérka Lagardeová pak zdůraznila, že nad inflací není vyhráno a že příliš optimistická tržní očekávání ohledně snížení sazeb centrální bance nikterak nepomáhají.

Silnější dolar, vyšší dluhopisové výnosy v Evropě a v USA, ale i sázky na to, že by ČNB mohla na nejbližších zasedáních snížit sazby o více než čtvrt procentního bodu, oslabily korunu. Vidíme, že kurz zdárně překonal hranici 24,70 EUR/CZK a ve středu krátce překonal 24,75 EUR/CZK. Jde o hodnoty, na kterých ČNB během intervenčního režimu zasahovala, a je očividné, že fungují jako technická rezistence.

Může koruna dále oslabit? Může. Prostředí ne příliš silného tržního a ekonomického optimismu, zejména v Evropě, a výhled na snižování domácích sazeb tomu nahrávají. A bude tomu tak, jak předpokládáme, během většiny prvního čtvrtletí.

Výhodou rozhodování ČNB na únorovém zasedání, kde rovněž představí aktualizovanou prognózu, bude, že zasedá až po ECB a Fedu. Bude mít tím pádem lepší představu a směřování evropské a americké měnové politiky, což je věc, která do rozhodování o domácích sazbách také vstupuje. Striktnější vymezení se proti tržním sázkám ze strany ECB a Fedu a následné přecenění tržního výhledu by mohly bankovní radu ČNB motivovat k opatrnosti.

S o něco větší pravděpodobností tak očekáváme, že ČNB na únorovém zasedání sníží sazby o čtvrt procentního bodu. Zároveň ale předpokládáme, že se najdou i hlasy pro půlprocentní bod, kde bychom si vsadili například na radního Tomáše Holuba. Tržní výhled pracuje se snížením sazeb dokonce o více než půl procentního bodu v příštím měsíci. My změnu tempa snižování úroků z 25 bazických bodů na alespoň 50 předvídáme až pro březnové zasedání, zejména ukáže-li se, že lednový efekt přecenění nebyl nikterak výrazný. Letos by podle nás sazby mohly skončit na 4 %, trh předpokládá hodnotu začínající trojkou. Revizi našeho výhledu dolů nevylučujeme, vše se bude odvíjet od příchozích dat.

Zdroj: Roklen24

Centrální bankyČeská korunaČNBEUR/CZKÚrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa