US MARKETOtevírá za: 11 h 29 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

De Croo: Je klíčové, abychom ohledně Ukrajiny dospěli k dohodě všech 27 zemí

Je klíčové, aby ve čtvrtek unijní vůdci na summitu v Bruselu dospěli k dohodě všech 27 zemí, řekl belgický premiér Alexander De Croo při příchodu na jednání Evropské rady. Dodal, že je přesvědčený, že se lídři na finanční pomoci Ukrajině dohodnou. Finanční pomoc pro Kyjev v prosinci zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán. Česko bude na summitu zastupovat premiér Petr Fiala.

Hlavním tématem vrcholné schůzky je další finanční a vojenská podpora Ukrajiny. Ačkoli se v posledních týdnech vedla intenzivní jednání, k takzvané ukrajinské facilitě, tedy poskytnutí 50 miliard eur z revize unijního rozpočtu, má Maďarsko stále výhrady. Zda se podaří dosáhnout dohody, ukáže až samotný summit.

Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte novinářům řekl, že je "opatrný optimista", pokud jde o dosažení dohody, "jestliže Maďarsko bude ochotné přistoupit na kompromis".

Jak uvedl polský premiér Donald Tusk, Maďarsko se musí rozhodnout, zda je součástí komunity, či ne. Podle něj neexistuje únava z Ukrajiny, jak se často říká, ale únava právě z maďarského premiéra. "Jestli bude Orbánova pozice v Evropě dominovat, Ukrajina prohraje," dodal nový šéf polské vlády. Otázka pomoci Kyjevu je podle Tuska otázkou celoevropské bezpečnosti.

"Musíme ukázat jednotu. Viktor Orbán si musí být vědom toho, že bude zodpovědný za černý scénář, který může nastat kvůli jeho hře," řekl novinářům polský ministerský předseda. "Ode mě uslyší: Buď jsi s námi, nebo ne. Hra končí," dodal. Tusk zdůraznil, že jeho země má spoustu problémů, které musí nyní řešit, a ne se jen "stále zabývat maďarským premiérem a jeho proputinovským postojem".

Podle německého kancléře Olafe Scholze musí být všech 27 zemí připraveno "dát Ukrajině, co potřebuje, aby se mohla bránit". V této souvislosti Scholz zmínil i potřebu zvýšit vojenskou pomoc Kyjevu. Unijní země by ve čtvrtek měly jednat i o zvýšení prostředků v takzvaném Evropském mírovém nástroji (EPF) o pět miliard eur s tím, že by tyto peníze měly být určeny právě pouze na vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Server Politico napsal, že s posílením této pomoci souhlasí nakonec i Maďarsko, nicméně za podmínky, že jeho příspěvek půjde na "nesmrtící vybavení".

I podle estonské premiérky Kaji Kallasové je cílem summitu najít řešení, do kterého bude zapojeno všech 27 zemí EU. "Chceme, aby se toho účastnili všichni," řekla. Na adresu maďarského premiéra uvedla, že "Viktor chce být vždy středem pozornosti, když je tady". Pokud jde o vojenskou pomoc Ukrajině, cíle, že EU poskytne Kyjevu do března milion kusů dělostřelecké munice, dosaženo nebylo, ale to neznamená, že by státy měly polevit. Produkci munice v Evropě je podle Kallasové potřeba nadále zvýšit.

Stejná výzva zazněla i v otevřeném dopise, který tento týden zveřejnil list Financial Times a který podepsala právě Kallasová, ale i německý kancléř Scholz, předseda nizozemské vlády Rutte, dánská premiérka Mette Frederiksenová a český premiér Petr Fiala. "Musíme obnovit své odhodlání a zdvojnásobit své úsilí, abychom zajistili trvalou podporu (Ukrajiny) tak dlouho, jak to bude potřeba. Urgentně je potřeba poskytnout munici a zbraňové systémy, včetně houfnic, tanků, bezpilotních letounů a protivzdušné obrany," uvádí se mimo jiné v dopise.

Zdroj: ČTK

Evropská unieGeopolitikaPolitikaUkrajina
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika