OECD zlepšila výhled růstu světové ekonomiky, varuje ale před útoky v Rudém moři
Globální ekonomika si v letošním roce povede lépe, než se čekalo. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Odhad růstu ekonomiky zvýšila na 2,9 %, zatímco v listopadu předpovídala růst o 2,7 %. Varuje ale před útoky povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a jejich dopadem na inflaci. Z hlavních ekonomik by se nadále mělo nejvíce dařit Indii (+6,2 %) a Číně (+4,7 %).
Ke zlepšení výhledu přispívá zejména vývoj ve Spojených státech, který je lepší, než se čekalo. Naopak eurozóna si proti dosavadnímu očekávání povede hůře. Loni globální ekonomika vzrostla o 3,1 procenta.
Výhled na příští rok OECD ponechala beze změn a dál předpokládá, že hrubý domácí produkt světa se zvýší o tři procenta. V té době už by globální ekonomika měla těžit z příznivějších podmínek, mimo jiné proto, že se očekává snižování úrokových sazeb a následné zlevnění peněz. Dál zvolňovat by měla také inflace.
Spojeným státům OECD na letošní rok předpovídá růst o 2,1 procenta, na rok příští pak o 1,7 procenta. Mírnější inflace totiž pomáhá růstu mezd a je i důvodem ke zmírnění měnové politiky. Původně organizace očekávala, že růst americké ekonomiky letos dosáhne 1,5 procenta. Výhled na příští rok OECD ponechala beze změn.
Růst eurozóny v letošním roce OECD očekává o 0,6 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 0,9 procenta. Výhled na příští rok pak organizace snížila na 1,3 procenta z listopadového odhadu 1,5 procenta.
Nepříznivý vliv na vývoj globální ekonomiky ale mohou mít útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři. Dopady v tuto chvíli hodnotí jako mírné, ale pokud se dál budou zvyšovat sazby za přepravu zboží po moři, mohly by po roce přidat k inflaci spotřebitelských cen 0,4 procentního bodu.
"V rámci nové prognózy zveřejnila OECD také zajímavý graf týkající se vládní zadluženosti. Konkrétně se graf týká změny klíčového poměru vládního dluhu a nominálního HDP od roku 2007 do roku 2023. Průměr zemí OECD vzrostl ze 74 % na 114 %, což představuje velice silný nárůst zadluženosti veřejného sektoru za 16 let. Největším hříšníkem je v tomto ohledu Japonsko, jehož vládní dluh vzrostl ze 153 % na 241 %. Vládní dluh Spojených států také vzrostl velmi silně z 64 % na 121 %. Na druhou stranu vládní dluh Německa vzrostl jen o jeden procentní bod na 65 %," poznamenali analytici z Conseq Investment Management.
Zdroj: ČTK