Evropské akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně a na směru se indexy neshodly ani v týdenním horizontu. Investoři většinu dne čekali na data z amerického trhu práce za únor.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,02 % na 503,26 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,15 % na 8 028,01 bodu, zatímco britský FTSE 100 klesl o 0,43 % na 7 659,74 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,16 % na 17 814,51 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zdražily akcie společností DS Smith (+5,17 %), Telecom Italia (+4,82 %) nebo Castellum (+4,34 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem HelloFresh (-42,10 %), Soitec (-4,88 %) či Ubisoft Entertainment (-3,53 %).
Americká ekonomika v únoru vytvořila asi 275 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 229 tisíc míst v lednu (revidováno z 353 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 %, na 3,7 % se držela od listopadu. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v únoru vzniklo 200 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti.
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 1,14 %, FTSE 100 se snížil o 0,30 %, DAX přidal 0,45 % a CAC 40 se zvýšil o 1,18 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Ekonomika Evropské unie v čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci stagnovala, a vedla si tak hůře, než se čekalo. V další zpřesněné zprávě to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. Dosud uváděl, že hrubý domácí produkt evropské sedmadvacítky se mezičtvrtletně o 0,1 % zvýšil. Meziročně unijní ekonomika vzrostla o 0,2 %. I toto je zhoršení proti dosavadnímu odhadu, v němž Eurostat uváděl růst o 0,3 %.
- Evropa je na cestě k tomu, aby zakončila zimu s rekordním množstvím plynu v zásobnících. Ve svém článku to napsal analytik agentury Reuters John Kemp. Dodal, že díky vysokým zásobám se ceny termínových kontraktů na plyn v Evropě po zohlednění inflace snížily na úrovně z doby před začátkem energetické krize.
- Průmyslová výroba v Německu se po prosincovém dvouprocentním propadu v lednu meziměsíčně o jedno procento zvýšila. V pátek to uvedl spolkový statistický úřad. Lednový růst průmyslové produkce navíc překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali zvýšení o 0,6 %.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v únoru zpomalil na 3,7 % z 3,8 % v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází na nejnižší úrovni za téměř tři roky, vyplývá z páteční zprávy maďarského statistického úřadu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že inflace opět zrychlí a dostane se na čtyři procenta.
- Německý maloobchodní řetězec Aldi plánuje do konce roku 2028 otevřít ve Spojených státech 800 nových poboček. Firma to uvedla ve čtvrtek na svém webu s tím, že do expanze vloží více než devět miliard dolarů. Podle analytiků se tak marže u konkurence mohou dostat pod tlak.
- Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně klesl o 4,4 % (odhad: -6,6 %, prosinec: -5,1 %, revidováno z -8,6 %) a meziměsíčně se zvýšil v souladu s odhady o 0,2 % (prosinec: -0,8 %, revidováno z -1,2 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Americká technologická společnost Apple dostala od Evropské komise pokutu více než 1,8 miliardy eur. Sankce je za to, že Apple bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele o možnostech platby mimo svůj obchod App Store, oznámila v pondělí komise. Pro Apple je to první pokuta, kterou od antimonopolního orgánu Evropské unie dostal. Apple hodlá rozhodnutí napadnout u soudu.
- Německé odbory Verdi dnes vyzvaly k další stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa. Práci zaměstnanci zcela zastaví ve čtvrtek a v pátek a znovu ji obnoví od sobotního rána. Protest bude mít tentokrát dopady na cestující. Odbory tak zvyšují tlak před dalším kolem jednání o vyšších mzdách, které je naplánováno na 13. a 14. března.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v únoru zrychlil na 67,07 procenta z lednové hodnoty 64,86 procenta. Oznámil to v pondělí turecký statistický úřad. Meziroční míra inflace v Turecku tak vzrostla už čtvrtý měsíc za sebou a dostala se na nejvyšší úroveň za 15 měsíců. Analytici v anketě agentury Bloomberg únorovou inflaci odhadovali na 66 procent.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v březnu pátý měsíc ze sebou zlepšila. Souhrnný index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny se v březnu zvýšil na -10,5 bodu z únorových -12,9 bodu. Uvedla to ve své zprávě výzkumná společnost Sentix.
- Švýcarsko: Index spotřebitelských cen v únoru vzrostl meziročně o 1,2 % (odhad: +1,1 %, leden: +1,3 %) a meziměsíčně o 0,6 % (leden: +0,2 %).
- Eurozóna: Kompozitní PMI v únoru podle finálních dat S&P Global 49,2 bodu (flash: 48,9 bodu, leden: 47,9 bodu), PMI pro sektor služeb 50,2 bodu (flash: 50 bodů, leden: 48,4 bodu).
- Španělsko: Kompozitní PMI v únoru 53,9 bodu (odhad: 52,3 bodu, leden: 51,5 bodu), PMI pro sektor služeb 54,7 bodu (odhad: 52,7 bodu, leden: 52,1 bodu).
- Itálie: Kompozitní PMI v únoru 51,1 bodu (odhad: 51,5 bodu, leden: 50,7 bodu), PMI pro sektor služeb 52,2 bodu (odhad: 51,8 bodu, leden: 51,2 bodu).
- Francie: Kompozitní PMI v únoru podle finálních dat S&P Global 48,1 bodu (flash: 47,7 bodu, leden: 44,6 bodu), PMI pro sektor služeb 48,4 bodu (flash: 48 bodů, leden: 45,4 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v únoru podle finálních dat S&P Global 46,3 bodu (flash: 46,1 bodu, leden: 47 bodů), PMI pro sektor služeb 48,3 bodu (flash: 48,2 bodu, leden: 47,7 bodu).
- Spojené království: Kompozitní PMI v únoru podle finálních dat S&P Global 53 bodů (flash: 53,3 bodu, leden: 52,9 bodu), PMI pro sektor služeb 53,8 bodu (flash: 54,3 bodu, leden: 54,3 bodu).
- Eurozóna: Index výrobních cen v lednu klesl meziročně o 8,6 % (odhad: -8,1 %, prosinec: -10,7 %) a meziměsíčně o 0,9 % (odhad: -0,1 %, prosinec: -0,9 %).
- Britská ekonomika by v letošním roce mohla vykázat růst o 0,8 procenta, a zotaví se tak z recese, ve které se ocitla ve druhé polovině loňského roku. V parlamentu to ve středu při představování rozpočtu řekl ministr financí Jeremy Hunt. Nový odhad je o desetinu procentního bodu vyšší, než loni v listopadu očekával Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). Dnešní Huntův projev k rozpočtovým záležitostem je zřejmě poslední před nadcházejícími volbami.
- Německá policie potvrdila pravost dopisu, kterým se levicoví aktivisté přihlásili k úterní sabotáži továrny americké automobilky Tesla nedaleko Berlína. Závod kvůli výpadku proudu musel zastavit výrobu. Podnik mezitím vyčíslil škody na stovky milionů eur. Někteří odborníci teď vyjadřují obavy o budoucnost výroby automobilů v Německu. Útok na Teslu odsoudila i mluvčí německé vlády.
- Export z Německa se v lednu zvýšil o 6,3 procenta, což je mnohem více, než se čekalo. Poptávka po německém zboží se zvýšila jak v zemích Evropské unie, tak i v Číně. Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnil německý statistický úřad. Podíl exportu na hrubém domácím produktu (HDP) Německa je velmi vysoký, země tak pocítila dopady oslabení globální ekonomiky ze všech evropských států nejvíce.
- Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ve středu jednal se šéfem ruské státní energetické firmy Rosatom Dmitrijem Lichačovem o situaci v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. S Lichačovem se sešel v ruském Soči, informovala ruská agentura RIA Novosti. Později se má Grossi setkat také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
- Německo v letošním roce vykáže růst hrubého domácího produktu jen o 0,2 procenta. V prognóze zveřejněné ve středu to uvedl německý hospodářský institut Ifo, který ještě na konci ledna vycházel z růstu o 0,7 procenta. Hlavní prognostik institutu Ifo Timo Wollmershäuser zhoršení výhledu zdůvodnil tím, že výkon německé ekonomiky tlumí vysoké úrokové sazby, inflace a slabá světová ekonomika. Na příští rok naopak Ifo očekává růst o 1,5 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než předpoklad v lednové prognóze.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v lednu meziročně klesly o 1 % (odhad: -1,3 %, prosinec: -0,5 %, revidováno z -0,8 %) a meziměsíčně vzrostly v souladu s odhady o 0,1 % (prosinec: -0,6 %, revidováno z -1,1 %).
- Německo: Obchodní bilance v lednu skončila přebytkem 27,5 miliardy EUR (odhad: +21,5 miliardy EUR, prosinec: +23,3 miliardy EUR, revidováno z 22,2 miliardy EUR).
- Rada guvernérů Evropské centrální banky na březnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání počtvrté za sebou ponechala základní úrokovou sazbu na 4,50 %. V nové prognóze ECB uznala, že inflace se zmírňuje rychleji, než se předpokládalo. To by podle ekonomů mohlo otevřít cestu k zahájení snižování sazeb v letošním roce.
- Německo může začít plnit zásobníky zemního plynu před následující zimou už příští týden. Bude to snazší než loni, protože z topné sezony, která končí tento měsíc, zůstávají vysoké zásoby. Uvedla to ve čtvrtek skupina INES, která zásobníky provozuje. Německo reagovalo skladováním plynu a snížením spotřeby energie v roce 2022 na zastavení dodávek ruského plynu.
- Regulátoři v Evropské unii se zabývají rozhodnutím americké technologické společnosti Apple zabránit výrobci videoher Epic Games ve spuštění vlastního obchodu na chytrých telefonech iPhone a tabletech iPad v Evropě. Evropská komise ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedla, že požádala Apple o vysvětlení tohoto kroku a zkoumá, zda postup firmy neporušuje pravidla EU.
- Německá ekonomika se nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo, uvedl ve čtvrtek německý výzkumný institut DIW. Očekává proto, že hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí klesne o 0,1 procenta, zatímco v posledních třech měsících loňského roku zaznamenala největší evropská ekonomika pokles o 0,3 procenta. To znamená, že pokud se prognóza naplní, ocitne se Německo v recesi. Na začátku letošního roku v zemi prudce klesly průmyslové zakázky, ukázaly čtvrteční údaje statistického úřadu.
- Německo: Průmyslové zakázky v lednu meziročně klesly o 6 % (prosinec: +6,6 %) a meziměsíčně spadly o 11,3 % (odhad: -6 %, prosinec: +12 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v únoru meziměsíčně stoupl o 0,4 % (leden: +1,2 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v loňském roce zvýšil čistý zisk o 17,9 % na 671,4 milionu švýcarských franků (17,7 miliardy Kč). Tržby pak poprvé překonaly hranici pěti miliard franků. Nejprodávanější byly čokoládové kuličky Lindor. Firma ale v úterním sdělení současně varovala, že bude muset pravděpodobně zdražit, protože cena kakaa se po loňském růstu o 62 % letos už zvýšila o dalších více než 40 %.
- Výsledky Bayer ve 4Q: Tržby 11,86 miliardy EUR (odhad: 11,66 miliardy EUR), čistý zisk 1,34 miliardy EUR, očištěný zisk EBITDA 3,02 miliardy EUR (odhad: 2,25 miliardy EUR).
- Největší německá letecká společnost Lufthansa loni zvýšila provozní zisk o 76 % na 2,7 miliardy eur. Přispěl k tomu nárůst poptávky po cestování letadlem po pandemii nemoci covid-19. Firma o tom ve čtvrtek informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření, které označila za třetí nejlepší ve své historii. Skupina si nadále klade za cíl dosáhnout udržitelné provozní marže alespoň osm procent. Počet přepravených cestujících se loni zvýšil o pětinu na 120 milionů.
- Německý výrobce automobilových součástek Continental loni zvýšil čistý zisk na 1,16 miliardy eur z 66,6 milionu eur v předchozím roce. Společnost zároveň uvedla, že navrhne zvýšení dividendy o 0,70 eura na 2,20 eura na akcii.
- Německé bankovní společnosti Deutsche Pfandbriefbank (PBB), která se specializuje na financování nemovitostí, se loni propadl čistý zisk o více než polovinu na 91 milionů eur. Dostal se tak na nejnižší úroveň od vstupu firmy na burzu v roce 2015. Výsledky podniku odrážejí negativní dopady realitní krize v Německu a poklesu cen nemovitostí ve Spojených státech na finanční sektor, uvedla agentura Reuters.
Zdroj: CNBC