Meziroční růst cen v ČR v únoru zvolnil na dvě procenta, inflace je nejnižší od prosince 2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na 2 % z lednových 2,3 %. Meziroční inflace klesá až na jednu výjimku od loňského února, kdy dosahovala 16,7 %. Nyní se dostala na cíl České národní banky, naposledy na 2 % byla na konci roku 2018. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s lednem spotřebitelské ceny stouply o 0,3 %.
Oproti loňskému únoru si lidé museli připlatit zejména za bydlení, ceny nájemného stouply o téměř sedm procent, vodné a stočné zdražily o více než desetinu a elektřina zhruba o 13 procent. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly. Dražší byly v únoru i stravovací a ubytovací služby, kde ceny meziročně vzrostly o téměř devět procent, respektive o deset procent. V rekreaci a kultuře vzrostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb a dovolených s komplexními službami a dále stouply i ceny u alkoholu a tabáku.
K meziročnímu snížení celkové cenové hladiny v únoru přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Vejce zlevnila o téměř 31 %, mouka a polotučné trvanlivé mléko shodně o 23 %, cukr o 21 % a drůbeží maso zhruba o 16 %. Celkově podle ČSÚ ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 5,2 %.
Meziměsíčně zdražily v únoru zejména pohonné hmoty. "Na vývoj spotřebitelských cen měly v únoru výrazný vliv ceny pohonných hmot. Ty se po několikaměsíčním poklesu vrátily k růstu. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč za litr a benzin Natural 95 za téměř 37,80 Kč za litr," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Dále proti letošnímu lednu zdražily dovolené s komplexními službami. Z potravin se zvýšily například ceny brambor o 11 %. Naopak zlevnilo třeba víno a lihoviny, drůbeží maso, máslo a polotučné mléko. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna a ceny služeb vzrostly o 0,7 %.
Podle prognózy centrální banky by se meziroční inflace celý rok měla pohybovat v blízkosti 2% cíle centrální banky. Za celý rok ČNB čeká průměrnou inflaci 2,6 %.
Analytici upozorňují na přetrvávající inflační tlaky ve službách
I přes únorový pokles meziroční inflace stále přetrvávají inflační tlaky ve službách, upozorňují analytici. Právě zdražování služeb bude podle nich důvodem pro další opatrnost České národní banky při snižování úrokových sazeb. V nadcházejících měsících se podle analytiků inflace může zvýšit v řádu desetin procentního bodu.
"Celková inflace se vrátila na přiměřeně nízkou úroveň. Jádrová inflace ovšem zůstává mírně zvýšená. Pozorněji je potřeba sledovat ceny v oblasti služeb, kde inflační ohnisko dohořívá pomaleji," uvedl hlavní ekonom v Deloitte David Marek.
Také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozorňuje na to, že nelze hovořit o plošném překonání inflace. "Potvrzuje to stále rychlý růst cen služeb, který podle statistického úřadu přesahuje hranici pěti procent, nebo třeba pokračující zdražování v oblasti stravování a ubytování. Tam například ceny stále rostou o necelých devět procent. Vypadá to tedy tak, že se inflace přestěhovala ze zboží do služeb," uvedl.
Hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil vyzdvihl to, že růst cen služeb byl rychlejší, než je v únoru obvyklé. "Zde bude tedy definitivní uklidnění patrně trvat ještě minimálně několik měsíců. Přesto považujeme za jisté, že inflační drama z minulých let se ani náhodou nezopakuje a v průměru letošní inflace podle nás míří přibližně na 2,3 %," uvedl.
Ekonom v UniCredit Bank Patrik Rožumberský označil za další inflační rizika kromě zdražování služeb také oslabení koruny a růst cen ropy a cen mezinárodní kontejnerové přepravy. "Domníváme se proto, že se s únorovou inflací dezinflační trend v české ekonomice završil. V březnu a dalších měsících by se inflace měla pohybovat nad únorovou hodnotou a v závěru roku by měla opět překročit tři procenta," míní.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler předpokládá, že se inflace v příštích měsících zvýší o několik desetin procentního bodu a ke dvěma procentům by se mohla vrátit v létě. "Ceny služeb zůstávají zvýšené, což je důvod, proč ČNB opakovaně mluví o opatrnosti při snižování sazeb. Dnešní číslo však výrazně zvyšuje šanci, že ČNB pokles sazeb na konci března urychlí a sníží je alespoň o tři čtvrtě procentního bodu," uvedl.
Také analytik v Purple Trading Jaroslav Tupý se domnívá, že aktuální hodnota inflace vytváří prostor pro snížení základní úrokové sazby ČNB o více než půl procentního bodu ze současných 6,25 %. Zároveň upozornil na to, že nízká inflace vytváří tlak na oslabení české měny. "Koruna na vyhlášení reagovala oslabením o pět haléřů a lze předpokládat, že v oslabování bude ještě pokračovat," sdělil.
Analýza: Inflace v ČR byla v únoru v Evropě osmá nejnižší, v lednu desátá
Česko si v evropském žebříčku inflace v únoru dále polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo osmou nejnižší, zatímco v lednu byla v ČR desátá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu.
Nejvyšší inflaci v Evropě mělo Rusko se 7,6 %. Vysokou inflaci mělo i Rumunsko s 6,9 %, Island s 6,6 % a Bělorusko se šesti procenty. Ze sousedních států byla inflace v Česku nejnižší. Vyšší byla inflace v Polsku se třemi procenty, na Slovensku s 3,3 %, v Rakousku s 4,3 % i v Německu s 2,5 %. Nejnižší byla z evropských států inflace v Lotyšsku, a to 0,4 %. Následovaly Litva s 0,7 % a Itálie s 0,8 %.
Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v února klesla. V meziročním vyjádření dosáhla na 2,6 %, což je pokles o 0,2 procentního bodu z lednových 2,8 %. Inflace v USA podle odhadů v únoru činila 3,1 %. Na stejnou hodnotu inflace dosáhla i v lednu 2024 po krátkém zvýšení na 3,4 % v prosinci. Lednová data o vývoji spotřebitelských cen v USA ukazují, že ještě není vyhráno, podotkl analytik z Portu Lukáš Raška.
Proti prognóze ČNB byla tuzemská únorová inflace nižší
Únorová inflace skončila 0,8 procentního bodu pod prognózou ČNB. Slabší než očekávaný byl růst regulovaných cen, nižší byla také jádrová inflace, která je důležitá pro rozhodování ČNB a kterou centrální banka svou politikou může nejvíce ovlivnit. Naopak pohonné hmoty meziročně zdražily, zatímco centrální banka očekávala jejich zlevnění.
Jádrová inflace zvolnila na 2,8 %, ČNB ji přitom očekávala na 3,5 %. "V jejím odeznívání, které trvá už druhým rokem, se projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka v důsledku restriktivního nastavení měnové politiky. Utlumená ekonomická aktivita působící na pokles ziskových marží výrobců a prodejců vedla ke zpomalení růstu cen zboží," uvedl ředitel měnové sekce ČNB Petr Král. Upozornil však, že cenový růst ve službách zůstává nadále zvýšený.
Regulované ceny se zvýšily o šest procent, zatímco ČNB očekávala jejich růst o 8,6 %. Ceny pohonných hmot meziročně vzrostly o 0,3 %, prognóza ČNB předpokládala pokles o 4,4 %.
"Meziroční dynamika cen potravin v únoru setrvala v záporných hodnotách vlivem zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ve stejném směru působila utlumená spotřebitelská poptávka po potravinách," uvedl Král. Potraviny meziročně zlevnily o 1,1 %, ČNB ale očekávala výraznější pokles cen o 1,8 %.
Král konstatoval, že tradiční změny ceníků, ke kterým podnikatelé tradičně sahají na začátku roku, byly méně výrazné, než ČNB v prognóze předpokládala. Inflace se podle něj bude po celý rok pohybovat na dohled 2% cíle centrální banky.
Zdroj: ČTK
Aktuality


