US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

EK používáním softwaru od Microsoftu porušila pravidla EU o ochraně údajů

Evropská komise (EK) porušovala pravidla Evropské unie o ochraně osobních údajů, když používala software americké společnosti Microsoft. Ve své zprávě to v pondělí uvedl úřad Evropského inspektora ochrany údajů (EIOÚ). Komise také podle něj nezavedla odpovídající záruky pro osobní údaje předávané do zemí mimo EU.

Redakce IW
Redakce IW
11. 3. 2024 | 14:35
Evropská unie

Evropský inspektor ochrany údajů komisi nařídil, aby přijala opatření, která by zajistila dodržování pravidel ochrany osobních údajů. Nařídil jí také, aby zastavila předávání údajů americké firmě a jejím dceřiným společnostem umístěným ve třetích zemích, které s EU nemají uzavřeny smlouvy o ochraně osobních údajů. Úřad komisi nařídil, aby oba příkazy splnila do 9. prosince.

Rozhodnutí EIOÚ přichází po tříletém vyšetřování, které daly do chodu obavy z předávání osobních údajů do Spojených států. Obavy se objevily poté, co bývalý příslušník amerických zpravodajských služeb Edward Snowden v roce 2013 odhalil masové špehování ze strany amerických úřadů, uvedla agentura Reuters.

"Komise neposkytla vhodné záruky, které by zajistily, že osobním údajům předávaným mimo EU/EHP bude poskytnuta v zásadě rovnocenná úroveň ochrany, jaká je zaručena v EU/EHP," uvedl úřad. EHP neboli Evropský hospodářský prostor tvoří 27 zemí EU spolu s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem.

"Komise ve smlouvě se společností Microsoft dostatečně nespecifikovala, jaké typy osobních údajů mají být při používání služby Microsoft 365 shromažďovány a pro jaké výslovně stanovené účely," upřesnil Evropský inspektor ochrany údajů. Microsoft 365 je sada produktů, která zahrnuje dokumenty aplikace Word, tabulky aplikace Excel, prezentace aplikace PowerPoint a e-maily aplikace Outlook.

Úřad pro ochranu osobních údajů komisi nařídil, aby pozastavila veškeré předávání údajů vyplývající z používání služby Microsoft 365 jak této americké společnosti, tak jejím přidruženým firmám. Nařízení se týká i zpracovatelů dat, kteří se nacházejí v zemích mimo Evropu, na které se nevztahuje rozhodnutí o odpovídající ochraně. Dohody o odpovídající ochraně údajů uzavřela EU s 16 zeměmi, včetně Argentiny, Japonska, Jižní Koreje, Švýcarska, Velké Británie a Spojených států.

Společnost Microsoft v reakci uvedla, že rozhodnutí Evropského inspektora ochrany údajů přezkoumá. Slíbila také, že bude s výkonným orgánem EU na řešení těchto obav spolupracovat.

"Obavy, které vznesl Evropský inspektor ochrany údajů, se z velké části týkají přísnějších požadavků na transparentnost podle nařízení EU o ochraně osobních údajů, což je zákon, který se vztahuje pouze na orgány Evropské unie," uvedl podle Reuters mluvčí Microsoftu.

Zdroj: ČTK

Evropská unieMicrosoft
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy