Inflace v USA v březnu vzrostla na 3,5 %, šance na červnové snížení sazeb Fedu padají
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 % z únorového tempa 3,2 %. Ve středu to oznámilo americké ministerstvo práce. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než odhadovali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 %. Nejnovější údaje o vývoji inflace podporují očekávání, že americká centrální banka nebude spěchat se zahájením snižování úrokových sazeb. Šéf Fedu Jerome Powell dal už dříve najevo, že banka potřebuje získat větší jistotu, že inflace směřuje k jejímu dvouprocentnímu cíli.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %, tedy stejným tempem jako v únoru. Analytici přitom očekávali zpomalení meziměsíčního růstu cen na 0,3 %.
Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 %, byla tak nejvýše za více než 40 let. Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se teď nachází v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v březnu zůstala na únorových 3,8 %. Meziměsíčně pak takto definované ceny vzrostly o 0,4 %, tedy stejným tempem jako v únoru i lednu.
"Trhy dostaly další inflační výprask a šance na snižování sazeb v dohledné době se ještě více rozplynuly. Akcie reagují poklesem a výnosy dluhopisů rostou. Nelze také zapomínat, že inflace a snižování sazeb patří ve Spojených státech mezi důležitá předvolební témata," říká šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.
Ellen Zentnerová, ekonomka z Morgan Stanley, připomíná, že ve čtvrtek ve Spojených státech vyjde další důležitá zpráva, a sice o výrobní inflaci za březen. "Pokud se vyznění této zprávy výrazně neodchýlí od středeční statistiky, mohou investoři dát s velkou mírou pravděpodobnosti červnovému poklesu sazeb Fedu sbohem," upozornila.
"Nenastane-li náhlý obrat v ekonomickém vývoji, červnové snížení sazeb se nekoná," potvrdil ekonom James Knightley z ING.
Zdroj: ČTK, tradingeconomics.com, Morgan Stanley, ING