US MARKETOtevírá za: 9 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

FIXED.zone zahájila v Česku výrobu recyklovaných pouzder na mobilní telefony

Největší český výrobce a distributor příslušenství pro mobilní zařízení FIXED.zone zahájil v Česku výrobu recyklovaných pouzder na mobilní telefony. Ročně plánuje zrecyklovat řádově miliony kusů. Na setkání s novináři to v úterý uvedl jeden ze zakladatelů firmy Daniel Havner.

"V Evropě recyklaci pouzder od mobilních telefonů nikdo nedělá, proto ji chceme nabídnout velkým hráčům a dostat se na miliony kusů ročně," uvedl Havner. Podle něj jen firma v současnosti disponuje zhruba 100 000 pouzdry určenými k recyklaci a zhruba podobný počet mají i další velcí tuzemští hráči. Pouzdra končí v likvidaci, když se přestane daný typ telefonu prodávat nebo jsou opotřebovaná a zákazníci je přestanou používat.

Během recyklace se podle technologa FIXED.zone Pavla Vojtěška staré čiré pouzdro z TPU (termoplastický polyuretan) rozdrtí, roztaví a znovu se materiál vstříkne do formy. Tím vznikne nové pouzdro. Výhodou je lokální výroba, na rozdíl od produkce původního pouzdra, které většinou pochází z Číny, odkud se vozí letecky. Ekologická zátěž recyklovaného pouzdra je zhruba poloviční.

FIXED.zone už v rámci udržitelnosti vyrábí nabíječky z recyklovaného plastu, používá celopapírové balení a vybudovala moderní sídlo s minimální ekologickou zátěží, "Recyklace pouzder na mobily je náš největší projekt týkající se udržitelnosti," podotkl Havner. Všem ekologickým projektům bude FIXED.zone přidávat značku ReLEAF.

Podnik loni zvýšil provozní zisk EBITDA o 26 % na 24 milionů korun. Tržby stouply o 18 % na 444 milionů korun. Firma se sídlem v Českých Budějovicích celkem v loňském roce prodala přes dva miliony kusů příslušenství. Letos plánuje půlmiliardový obrat.

Firma vznikla v roce 2001 pod názvem Recall, kdy ji založili bratři Havnerovi se společníkem Radkem Doudou. Vyvíjí a vyrábí příslušenství k telefonům, tabletům a nositelné elektronice, které je chrání nebo zjednodušuje jejich použití. FIXED.zone v roce 2021 vstoupila na trh START pražské burzy. Majoritní podíl stále drží v rukou původní zakladatelé.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRFIXED.zone
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa