Ruský soud zakázal rakouské OMV mezinárodní arbitráž s Gazpromem
Arbitrážní soud v Petrohradě zakázal rakouské ropné a plynárenské skupině OMV vést arbitrážní řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. S odvoláním na soudní rozhodnutí o tom ve středu informovala agentura TASS. Minulý týden zakázal ruský soud arbitrážní řízení také slovenské společnosti Západoslovenská energetika (ZSE).
Soud pohrozil OMV pokutou 565,2 milionu eur v případě, že bude pokračovat v arbitráži u soudů mimo Rusko.
Generální ředitel OMV Alfred Stern v dubnu uvedl, že společnost považuje tato řízení za nelegitimní a že neuznává Petrohrad jako místo soudní příslušnosti. Řekl také, že OMV zahájila arbitrážní řízení proti Gazpromu, které se týká mimo jiné podílu firmy v ruském plynovém poli.
Gazprom a některé další ruské společnosti se snaží přesunout soudní případy z mezinárodních arbitráží do Ruska. Mnoho sporů vzniklo kvůli rozpadu obchodních vztahů mezi Ruskem a Západem kvůli konfliktu na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.
Právník společnosti Gazprom Export u soudu poukázal na to, že společnosti hrozí omezení přístupu ke spravedlnosti kvůli sankcím. Zejména řada advokátních kanceláří v Evropské unii odmítla spolupracovat s ruskými společnostmi, zrušena byla i dohoda o zjednodušeném vydávání víz. Zástupce OMV následně poukázal na to, že rakouská společnost nabídla přesunout jednání z Evropy do jiných jurisdikcí, včetně Dubaje nebo Istanbulu, ale nedostala žádnou odpověď.
Gazprom Export žádá ruský soud o zákaz také pro českou energetickou společnost ČEZ. Ta v únoru zahájila proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun. Kauzou týkající se firmy ČEZ se bude ruský arbitrážní soud zabývat v pátek.
Gazprom už dříve podal u ruského soudu žaloby na řadu dalších evropských firem. Ve všech případech dosáhl zákazu pokračování arbitráže. Jsou mezi nimi německé firmy Uniper Global Commodities a Metha-Methanhandel, česká NET4GAS, ukrajinský Naftogaz, nizozemská firma Gasunie Transport Service, provozovatel plynovodu BBL mezi Británií a Nizozemskem či polsko-ruská firma Europol GAZ, která vlastní polský úsek plynovodu Jamal-Evropa, dodal TASS.
Zdroj: ČTK
Aktuality
