Americké akciové indexy zahájily zkrácený týden smíšeně, hvězdná NVIDIA pomohla Nasdaqu nad 17 000
Technologický index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad hranicí 17 000 bodů. Technologický index byl podpořen pokračujícím prudkým růstem ceny akcií společnosti NVIDIA, tradiční Dow ale opět ztrácel. Investoři čekají na údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny koncem týdne a mohly by ovlivnit očekávání ohledně snižování úrokových sazeb Fedu.
Index Dow klesl o 0,55 % na 38 852,86 bodu, širší S&P 500 přidal 0,03 % na 5 306,04 bodu a technologický Nasdaq Composite zpevnil o 0,59 % na 17 019,88 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,53 % na 12,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o sedm bazických bodů na 4,545 %. Ceny ropy se zvýšily o dvě procenta, zlato zdražilo o čtvrt procenta a stříbro posílilo o procento a půl. Bitcoin naopak odepsal okolo dvou procent na zhruba 68 290 USD.
Americké akcie v poslední době posouvají rekordy, protože investoři sázejí na to, že Fed by letos mohl zahájit snižování úroků. Očekávání ohledně načasování snížení se ale již několikrát změnila a bankéři jsou opatrní, protože se jim stále nedaří snížit inflaci.
Akcie firmy NVIDIA (+7,13 %) prudce zdražily a pomohly k růstu i dalším výrobcům čipů. Nakonec jen kosmeticky posílily také akcie Applu (+0,01 %), protože firmě se podle výpočtů agentury Reuters podařilo v dubnu zvýšit prodej iPhonů v Číně meziročně o 52 %. Zdravotnické společnosti naopak ztrácely.
Investoři se tento týden nejvíce zaměří na páteční údaje o indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA, který je preferovaným ukazatelem inflace pro centrální banku USA. Očekává se, že meziměsíčně zůstane beze změny.
Americký dolar před zveřejněním důležitých údajů o vývoji inflace v USA a eurozóně oslaboval. Nakonec se mu však podařilo ztráty smazat díky růstu výnosů amerických státních dluhopisů. Dolar ale směřuje k prvnímu měsíčnímu poklesu vůči koši měn od začátku roku.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, uzavřel téměř beze změny na 104,59 bodu. Za celý měsíc ale ztrácí 1,5 %. Euro vůči dolaru mírně stouplo o 0,03 % na 1,0864 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,2 % na 157,14 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,2 % na 170,67 JPY.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari řekl v úterý pro televizi CNBC, že by Fed měl před snížením úrokových sazeb počkat na výraznější zlepšení inflace. Na otázku, co je potřeba, aby Fed letos jednou nebo dvakrát snížil sazby, Kashkari odpověděl: "Ještě mnoho dalších měsíců pozitivních údajů o inflaci, aby mi to dalo jistotu, že je vhodné sazby snížit."
- Poptávka čínských spotřebitelů po chytrých telefonech iPhone od americké společnosti Apple (v úterý +0,01 %) se výrazně zotavuje z útlumu, který zažila v úvodu letošního roku. V dubnu se odbyt těchto přístrojů v Číně meziročně zvýšil o 52 %. S odvoláním na údaje čínské Akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT) o tom v úterý informovala agentura Bloomberg.
- Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada koupí za 1,96 miliardy dolarů divizi sportovního vybavení Kinetic Group americké firmy Vista Outdoor. Americký podnik o tom v úterý informoval v tiskové zprávě. Firmy o transakci jednaly od loňska, Vista nabídku přijala až díky tomu, že CSG v pondělí nabízenou částku zvýšila o 50 milionů dolarů.
- Společnost T-Mobile koupí téměř všechny mobilní operace amerického regionálního operátora United States Cellular včetně zákazníků a obchodů a 30 % jeho aktiv v oblasti spektra. Hodnota transakce činí 4,4 miliardy USD. Oznámil to v úterý T-Mobile.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v květnu překvapivě zvýšila po předchozích třech měsíčních poklesech za sebou. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila organizace Conference Board. Spotřebitelé jsou podle průzkumu optimističtější ohledně situace na trhu práce, nadále však mají obavy z vysoké inflace a úrokových sazeb.
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v březnu meziměsíčně vzrostl o 1,6 % (únor: +0,9 %), meziročně se zvýšil o 7,4 % (odhad: +7,3 %, únor: +7,3 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí FHFA v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 % (odhad: +0,5 %, únor: +1,2 %), meziročně se zvýšil o 6,7 % (únor: +7,1 %, revidováno z +7 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v květnu klesl na -19,4 bodu (duben: -14,5 bodu).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

