Evropské akcie ve středu zlevnily, nedařilo se cenným papírům těžebních společností
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji oslabil francouzský CAC 40. Většina sektorů klesla, nejvýraznější ztrátu zaznamenalo odvětví těžby, které odevzdalo více než 2 %. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné květnovou inflaci či vývoj reálných mezd v Německu.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,08 % na 513,45 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,86 % na 8 183,07 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,10 % na 18 473,29 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 1,52 % na 7 935,03 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Ocado Group (-12,26 %), CD Projekt (-6,39 %) nebo Delivery Hero (-6,37 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem argenx (+3,97 %), Renault (+3,21 %) či adidas (+2,16 %).
International Distribution Services (+4,36 %), vlastník britské Royal Mail, vzrostl poté, co přijal nabídku na převzetí ve výši 3,57 miliardy liber od českého miliardáře Daniela Křetínského.
Těžební gigant Anglo American (-3,89 %) klesl poté, co BHP Group uvedla, že nemá v úmyslu učinit pevnou nabídku na převzetí společnosti.
Jak ustal tok firemních výsledů, pozornost se přesunula zpět k plánům hlavních centrálních bank. Ty vyjadřují opatrnost ohledně inflačního výhledu. Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Klaas Knot v londýnském projevu řekl, že brzy bude vhodné přejít k méně restriktivní měnové politice, ale že uvolňování musí jít pomalu a postupně.
Nejnovější údaje o inflaci budou zveřejněny v pátek v eurozóně i v USA.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, přijala nabídku na převzetí od českého miliardáře Daniela Křetínského. Oznámila to ve středu v dokumentu pro akciovou burzu v Londýně. Křetínského nabídka firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber. Návrh ještě musejí schválit akcionáři IDS, hlasovat by měli na valné hromadě v září. Souhlas musí dát i britská vláda.
- Globální míra nezaměstnanosti v letošním roce klesne proti loňsku o desetinu bodu na 4,9 procenta. Nezaměstnanost se sníží navzdory tomu, že na trzích práce přetrvává nerovnost. V aktuálním výhledu to uvádí Mezinárodní organizace práce (ILO).
- Britská finanční skupina HSBC, která je podle objemu aktiv největší bankou v Evropě, dokončila prodej své ruské divize do rukou ruské firmy Expobank. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Kupní cenu ale ruský podnik nezveřejnil. Mluvčí HSBC následně potvrdil, že vlastnictví ruské divize přešlo na firmu Expobank.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v květnu zrychlil na 2,5 procenta z dubnových 2,4 procenta. V rychlém odhadu to ve středu uvedl polský statistický úřad. Nárůst inflace byl však mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury PAP v průměru předpokládali, že ceny vykážou za květen meziroční nárůst o 2,8 procenta.
- Většina šéfů evropských firem se obává, že se v příštích třech letech zhorší vztahy mezi Evropou a Čínou. Zdůvodňují to snahou Evropské unie snížit závislost na Číně a vazbou Pekingu na Moskvu. Podle agentury Reuters to vyplynulo z průzkumu na zasedání Evropského kulatého stolu pro průmysl (ERT), jehož členy jsou generální ředitelé a předsedové představenstev velkých evropských společností, jako je ASML nebo Unilever.
- Osm procent firem z Evropské unie, které mají alespoň deset zaměstnanců, v loňském roce využívalo nástroje umělé inteligence (AI). Nejvíce v Dánsku a ve Finsku, nejméně pak v Rumunsku a Bulharsku. Ve své zprávě to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Česká republika je s necelými šesti procenty pod unijním průměrem.
- Míra inflace v Německu v květnu zrychlila na 2,4 procenta z dubnových 2,2 procenta. Ve středu to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Ten zároveň uvedl, že podle metodiky výpočtu Evropské unie se inflace v Německu zvýšila na 2,8 procenta z dubnového tempa 2,4 procenta. To bylo více než očekávali analytici v anketě agentury Reuters, kteří předpokládali zvýšení na 2,7 procenta.
- Reálné mzdy v Německu se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o rekordních 3,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad. Nejnovější údaje o vývoji mezd podporují naděje, že spotřebitelské výdaje pomohou zajistit oživení německé ekonomiky.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro červen stoupl na -20,9 bodu (odhad: -22,5 bodu, květen: -24 bodů revidováno z -24,2 bodu).
Zdroj: CNBC, ČTK