Čtvrtletní růst indické ekonomiky zpomalil na 7,8 %, překonal však odhady
Indická ekonomika v prvním kalendářním čtvrtletí zpomalila růst na 7,8 procenta z tempa 8,6 procenta v závěru loňského roku. Oznámil to v pátek indický statistický úřad. Výsledek je však lepší, než čekali analytici. Hospodářství podpořil zejména zpracovatelský sektor a podle ekonomů ekonomice svižný růst vydrží i v dalších měsících.
První kalendářní čtvrtletí se kryje se čtvrtým čtvrtletím indického fiskálního roku, který končí v březnu. Růst hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté kalendářní čtvrtletí byl po zpřesnění dat vyšší, původně statistici uváděli, že tempo růstu činilo 8,4 procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že růst v prvním kalendářním čtvrtletí zpomalí na 6,7 procenta.
Indie má třetí největší ekonomiku v Asii a nyní je i nejlidnatější zemí světa, těsně před Čínou. V závěru loňského roku indickou ekonomiku podpořil i výrazný pokles dotací. Takzvaná hrubá přidaná hodnota, kterou ekonomové považují za stabilnější měřítko hospodářského růstu, se zvýšila o 6,5 procenta. V prvním čtvrtletí vykázal tento ukazatel růst o 6,3 procenta.
Hospodářský růst Indie za celý fiskální rok, tedy do konce letošního března, po revizi činí 8,2 procenta. To je nejvíce ze všech velkých ekonomik světa. Je to zároveň lepší výsledek, než statistici uváděli v předběžné zprávě, podle které činil celoroční růst 7,6 procenta.
Čerstvá statistika bude zřejmě povzbuzením pro indického premiéra Naréndru Módího, u něhož se očekává, že v nynějších volbách vyhraje a bude premiérem třetí funkční období. Volby se v Indii konají v několika etapách, výsledky se očekávají v červnu.
Výroba ve zpracovatelském průmyslu vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 8,9 procenta, růst v předchozím čtvrtletí po zpřesnění dat činil 11,5 procenta. Růst zemědělské produkce pak zrychlil na 0,6 procenta ze zpřesněného tempa 0,4 procenta v závěru loňského roku. Investoři teď chtějí počkat na výsledky voleb a na celoroční státní rozpočet, což bude zřejmě v polovině července, než budou schopni posoudit kroky nové vlády a jejich dopad na ekonomiku.
Zdroj: ČTK