US MARKETOtevírá za: 13 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Americká ekonomika v květnu vytvořila 272 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost stoupla na 4 %

Americká ekonomika v květnu vytvořila asi 272 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 165 tisíc míst v dubnu (revidováno ze 175 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 4 %. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v květnu vzniklo 185 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti na 3,9 %.

V soukromém sektoru v květnu vzniklo zhruba 229 tisíc míst po přírůstku asi 158 tisíc míst v dubnu (revidováno ze 167 tisíc), čekal se vznik přibližně 170 tisíc míst. Ve zpracovatelském sektoru počet pracovních míst stoupl o osm tisíc (odhad: +5 tisíc, duben: +6 tisíc) a vládní sektor zaznamenal vznik asi 43 tisíc míst (duben: +7 tisíc). Na úroveň čtyř procent se míra nezaměstnanosti vrátila po 27 měsících. Celkově bylo ke konci května bez práce 6,6 milionu Američanů.

Pracovní místa v květnu vznikala zejména ve zdravotnictví, veřejném sektoru a pohostinství. Ve zdravotnictví vzniklo asi 68 tisíc pracovních míst, což se blíží průměru za posledních 12 měsíců, který činí 64 tisíc.

USA - změna počtu pracovních míst (v tis.) a vývoj míry nezaměstnanosti (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu pracovních míst (v tis.) a vývoj míry nezaměstnanosti (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v květnu klesla o dvě desetiny procentního bodu na 62,5 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 7,4 %.

Průměrný hodinový výdělek v květnu stoupl meziměsíčně o 0,4 %, čekal se růst o 0,3 % po dubnovém zvýšení o 0,2 %. V meziročním srovnání se mzdy zvýšily o 4,1 %, čekalo se jejich zvýšení o 3,9 % po dubnovém růstu tempem 4 %. Za konzistentní s inflačním cílem americké centrální banky na úrovni 2 % je považován růst mezd v pásmu 3 až 3,5 %.

USA - meziroční změna průměrné hodinové mzdy (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční změna průměrné hodinové mzdy (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Podle středeční zprávy ADP v americkém soukromém sektoru v květnu vzniklo 152 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 173 tisíc míst po vzniku 188 tisíc pozic v dubnu (revidováno ze 192 tisíc míst).

USA - změna počtu míst v soukromém sektoru podle ADP (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu míst v soukromém sektoru podle ADP (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zvolnil na 1,3 %, inflace v dubnu klesla na 3,4 %

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu podle zpřesněného odhadu amerického ministerstva obchodu zvýšil o 1,3 %, v předchozích třech měsících růst činil 3,4 %. Ekonomy výrazné zpomalení hospodářského růstu příliš neznepokojuje, známek útlumu americké ekonomiky ale přibývá a Fed stále nezahájil snižování úrokových sazeb, ačkoli první redukce úroků se původně očekávala už v březnu. Centrální banka uvolňování měnové politiky odkládá, protože inflace se stále drží nad 2% cílem.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 3,4 % z březnového tempa 3,5 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 %, v březnu a v únoru stouply o 0,4 %. Meziměsíční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v dubnu klesla na 0,3 % z březnových 0,4 %. Meziročně pak takto definované ceny vzrostly o 3,6 %, což byl jejich nejslabší meziroční nárůst od dubna 2021. Následoval po březnovém meziročním zvýšení cen o 3,8 %.

USA - vývoj HDP a meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - vývoj HDP a meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: ČTK, fxstreet.com, Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika