Meziroční inflace v eurozóně v červnu činila 2,5 %, potvrdila finální data Eurostatu
Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,5 % z květnových 2,6 %, potvrdil ve středeční finální zprávě o vývoji spotřebitelských cen Eurostat. Inflace v zemích platících eurem tak zůstává nad 2% cílem Evropské centrální banky (ECB).
ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně banka zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 %, až nyní na začátku června se rada guvernéru podle očekávání rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, základní sazba tak klesla na 4,25 %.
Na začátku července šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že se centrální banka musí nejprve ujistit, že je inflace pevně pod kontrolou, a teprve pak může přistoupit k dalšímu snížení sazeb. "Nějakou dobu potrvá, než se shromáždí dostatek dat, abychom si byli jisti, že rizika nadměrné inflace pominula," citovala agentura AP z projevu Lagardeové na konferenci ECB v portugalské Sintře.
Jak šéfka ECB dodala, i když je růst v eurozóně nejistý, trh práce zůstává silný s nízkou mírou nezaměstnanosti. To je podle ní známkou toho, že se "ekonomika drží" i při sazbách mnohem vyšších, než tomu bylo dříve.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červnu podle finální zprávy Eurostatu kleslo na 2,6 % z 2,7 % v květnu. V Česku se inflace snížila na 2,2 % z 2,8 % v květnu. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu. Předběžná zpráva Eurostatu údaje za EU ani Česko neobsahovala.
V eurozóně v červnu nejvíce vzrostly ceny v sektoru služeb, a to o 4,1 %. Ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák se zvýšily o 2,4 %. Ceny energií stouply o 0,2 % a ceny neenergetického průmyslového zboží o 0,7 %. Meziměsíčně ceny v obou těchto kategoriích klesly.
Z jednotlivých zemí byla nejnižší meziroční inflace ve Finsku, kde činila 0,5 %. V Itálii ceny stouply o 0,9 % a v Litvě se zvýšily o procento. Naopak nejvyšší byla inflace v Belgii, a to 5,4 %. V Rumunsku dosáhla 5,3 %. Ve srovnání s květnem inflace klesla v 17 členských zemích, v devíti se naopak zvýšila.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK