US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,94 %
NASDAQ+0,97 %
S&P 500+0,80 %
ČEZ+0,08 %
KB-0,20 %
Erste+1,42 %

Inflace v Polsku v červenci vzrostla na 4,2 %, čekalo se výraznější zrychlení růstu cen

Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v červenci zrychlil na 4,2 procenta z červnového tempa 2,6 procenta. V rychlém odhadu to ve středu uvedl polský statistický úřad. Nárůst inflace byl však mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury PAP v průměru předpokládali, že ceny vykážou za červenec meziroční zvýšení o 4,4 procenta.

Redakce IW
Redakce IW
31. 7. 2024 | 17:54
Inflace

Inflace se v červenci poprvé od ledna vrátila nad cílové rozpětí polské centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta. Za jejím růstem stojí podle agentury Reuters hlavně částečné ukončení opatření omezujících růst cen energií.

Centrální banka v červenci ponechala úrokové sazby už devátý měsíc beze změny na 5,75 procenta. Guvernér banky Adam Glapiński následně uvedl, že další snížení úroků se uskuteční nejdříve v roce 2026.

"Inflace byla v červenci nižší, než se předpokládalo, v příštích měsících však poroste," uvedl analytik Marcin Sulewski ze společnosti Ipopema Securities. "Jak říká guvernér Glapiński, pokud inflace roste, nelze snižovat úrokové sazby," dodal.

Polská centrální banka začala v reakci na pokles inflace snižovat úrokové sazby loni v září. Základní sazbu nejprve zredukovala o 0,75 procentního bodu a v říjnu ji snížila o čtvrt procentního bodu. Od té doby ji ale drží beze změny.

Zdroj: ČTK

InflacePolsko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy