Čína: Obchodní bilance v srpnu skončila přebytkem 91,02 miliardy USD (odhad: +83,9 miliardy USD, červenec: +84,65 miliardy USD), export meziročně vzrostl o 8,7 % (odhad: +6,5 %, červenec: +7 %) a import se zvýšil o 0,5 % (odhad: +2 %, červenec: +7,2 %)
Vývoz z Číny se v srpnu meziročně zvýšil nejvíce za téměř rok a půl a překonal očekávání, zatímco dovoz kvůli slabé domácí poptávce zaostal za odhady analytiků. Zahraniční obchod vykázal přebytek 91,02 miliardy USD (2,1 bilionu Kč) proti přebytku 84,65 miliardy USD v červenci. Uvedl to v úterý čínský celní úřad. Analytici podle agentury Reuters čekali přebytek 83,9 miliardy USD.
Hodnota vývozu se v srpnu zvýšila meziročně o 8,7 procenta, což bylo nejrychlejší tempo od března 2023. Analytici očekávali, že tempo růstu zpomalí na 6,5 procenta z červencových sedmi procent. Vývoz zřejmě podpořila zvýšená poptávka před očekávaným zavedením cel.
Dovoz se zvýšil o 0,5 procenta, a zaostal tím za očekávaným dvouprocentním růstem. V červenci dovoz stoupl o 7,2 procenta.
"Silný výkon vývozu a obchodní přebytek jsou příznivé pro hospodářský růst ve třetím čtvrtletí a za celý rok," uvedl makroekonomický výzkumník banky China Everbright Čou Mao-chua. "Globální ekonomické a geopolitické prostředí je ale komplikované a vývoz z Číny čelí mnoha nepříznivým faktorům," dodal.
Přebytek obchodu se Spojenými státy se v srpnu zvýšil na 33,81 miliardy USD z červencových 30,84 miliardy USD. Obchodní přebytek s USA je politicky velmi citlivé téma - Washington tvrdí, že přebytek je důkazem jednostranného obchodu zvýhodňujícího čínskou ekonomiku.
Nejednoznačné údaje o obchodu zdůrazňují problém, kterému Peking čelí, když se politici snaží podpořit celkový ekonomický růst, ale nechtějí být příliš závislí na vývozu. Ekonomové po řadě slabších údajů z poslední doby varovali, že Číně se nemusí podařit dosáhnout cíle ekonomického růstu, pokud bude příliš závislá na vývozu. To zvyšuje tlak na politiky, aby k oživení ekonomiky použili více stimulů.
Zdroj: Tradingeconomics.com, ČTK