Inflace v Polsku v říjnu opět vzrostla, vystoupila na 5 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v říjnu zrychlil na pět procent ze zářijového tempa 4,9 procenta. Inflace tak vzrostla už sedmý měsíc za sebou a je na nejvyšší úrovni od začátku letošního roku. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil polský statistický úřad. Za vzestupem inflace stály zejména ceny energií, které se meziročně zvýšily o 11,5 procenta. Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 4,9 procenta.
Loni v únoru se inflace v Polsku vyšplhala až na 18,4 procenta. Od té doby výrazně klesla a letos v březnu sestoupila až na dvě procenta. V červenci se však vrátila nad cílové rozpětí polské centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta.
Polská vláda od dubna u některých základních potravin zvýšila sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) z nuly na pět procent. Od července pak zvýšila cenový limit u elektřiny pro domácnosti.
Polská centrální banka loni v září začala v reakci na zmírnění inflace snižovat úrokové sazby. Základní sazbu nejprve zredukovala o 0,75 procentního bodu a o měsíc později ji snížila o čtvrt procentního bodu. Od té doby ji ale drží beze změny na 5,75 procenta.
V České republice se spotřebitelské ceny v září meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zrychlila ze srpnových 2,2 procenta. Údaje o říjnovém vývoji inflace Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní 12. listopadu.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) v září snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Sazba je tak na nejnižší úrovni od začátku února 2022. ČNB zahájila uvolňování měnové politiky loni v prosinci, základní úrokovou sazbu od té doby snížila celkem o 2,75 procentního bodu.
Zdroj: ČTK