Americké akciové indexy v pátek i díky Amazonu vzrostly, za celý týden ovšem klesly
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily, týden však hlavní indexy zakončily v červených číslech. Náladu na trhu podpořily silné výsledky hospodaření společnosti Amazon, které kompenzovaly slabší zprávu o říjnovém vývoji zaměstnanosti v USA. Nedařilo se cenným papírům z odvětví veřejných služeb a energetiky. Dolar v pátek posílil.
Index Dow v pátek posílil o 0,69 % na 42 052,19 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,41 % na 5 728,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,80 % na 18 239,92 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,53 % na 21,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o deset bazických bodů na 4,386 %. Cena ropy v pátek stagnovala a zlato korigovalo o 0,4 %. Bitcoin v závěru dne odepisoval téměř 2 % a obchodoval se kolem 69 100 USD.
Zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že počet pracovních míst v nezemědělském sektoru se minulý měsíc zvýšil o 12 000, zatímco v září podle revidovaných dat vzniklo 223 000 míst. Ekonomové oslovení agenturou Reuters přitom v průměru předpokládali, že počet pracovních míst v říjnu vzroste o 113 000.
Tvorbu pracovních míst však negativně ovlivnily hurikány a stávky. Míra nezaměstnanosti v USA se udržela na 4,1 %, což podle agentury Reuters investory ujistilo, že trh práce stále stojí na pevných základech. Po zveřejnění údajů se investoři do značné míry drželi sázek na to, že centrální banka USA v listopadu sníží sazby o čtvrt procentního bodu.
"Páteční zpráva o zaměstnanosti ukázala, že trh práce v říjnu výrazně zpomalil ve srovnání se zářím," uvedl Clark Bellin, hlavní investiční ředitel společnosti Bellwether Wealth. "Tento údaj je však zkreslený zejména kvůli hurikánům a stávkám, takže je nepravděpodobné, že by toto oslabení vedlo Fed ke změně plánu na očekávané snížení úrokové sazby o 25 bazických bodů na listopadovém zasedání."
Akcie společnosti Amazon (+6,19 %) v páteční seanci zpevnily, protože čtvrtletní výsledky hospodaření firmy překonaly očekávání analytiků. Posílily také cenné papíry výrobce čipů Intel (+7,81 %) díky lepšímu odhadu tržeb. Výsledky hospodaření, které překonaly očekávání, pomohly vzhůru také akciím ropné firmy Chevron (+2,87 %).
Nedařilo se naopak akciím společnosti Apple (-1,33 %), protože investory znepokojil pokles prodejů firmy v Číně. V rámci polovodičového sektoru zakončily v minusu cenné papíry Advanced Micro Devices (-1,53 %).
"Zdá se, že nový měsíc dává investorům nový optimismus, zvláště poté, co jsme ve čtvrtek zažili prudký pokles, a také poté, co byly oznámeny povzbudivé výsledky Applu a Amazonu," řekl stratég firmy CFRA Research Sam Stovall. Hlavními faktory, které budou v nejbližší době ovlivňovat trh, podle něj nadále budou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, úrokové sazby a volby.
Za celý týden index Dow odepsal 0,15 %, S&P 500 oslabil o 1,37 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,50 %.
Dolar v pátek posílil
Americký dolar po zprávě z trhu práce posílil, protože investoři jsou přesvědčeni, že slabý růst počtu pracovních míst způsobily hlavně hurikány a stávky. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,3 % na 104,31 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,0836 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,6 % na 152,95 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Zklamáním je ale čerstvý údaj o tvorbě pracovních míst, těch mimo zemědělství přibylo jen 12 tisíc, když se čekal vznik asi 113 tisíc pozic. Údaj o tvorbě míst za září byl navíc revidován na 223 tisíc z 254 tisíc. Analytici nicméně uklidňují, že na prudkém zpomalení tvorby pracovních míst se podepsaly mimořádné faktory, mimo jiné hurikány.
- Americký výrobce letadel Boeing předložil stávkujícím zaměstnancům zlepšený návrh na zvýšení mezd. Zaměstnanci by o návrhu měli hlasovat v pondělí, odborový svaz IAM District 751 vyzval k jeho přijetí a ukončení stávky, napsala agentura Bloomberg.
- Výdaje velkých technologických společností na nástroje umělé inteligence (AI) by jen za letošní rok mohly dosáhnout 200 miliard dolarů. Uvedl to server listu Financial Times (FT) na základě analýzy banky Citi. Tento týden zveřejněné finanční zprávy firem Microsoft, Meta, Amazon a Alphabet navíc naznačily, že investice do této oblasti přinášejí první výsledky. Podle FT lze také očekávat, že příští rok investice do AI ještě porostou. Prudký nárůst investic do čipů a datových center nezbytných pro rozvoj AI nicméně vzbuzuje mezi investory na Wall Street obavy ohledně návratnosti.
- Americký výrobní PMI v říjnu podle finálních dat S&P Global klesl na 48,5 bodu (flash: 47,8 bodu, září: 47,3 bodu). Index nákupních manažerů ve výrobě od ISM v říjnu klesl na 46,5 bodu (odhad: 47,6 bodu, září: 47,2 bodu).
Výsledková sezóna
- Zisky amerických ropných gigantů ExxonMobil a Chevron ve třetím čtvrtletí meziročně klesly, překonaly však očekávání analytiků. Vyšší objem produkce ropy a plynu totiž kompenzoval pokles prodejních cen. Vyplývá to z výsledkových zpráv, které v pátek firmy zveřejnily. Akcie obou podniků si krátce po zveřejnění výsledků připisovaly v předobchodní fázi zhruba dvě procenta.
- Výsledky Charter Communications v 3Q: Zisk na akcii 8,82 USD (odhad: 8,61 USD), tržby 13,58 miliardy USD (odhad: 13,66 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing zahájil nabídku akcií, ze které by mohl získat až 19 miliard USD. Společnost se tak snaží posílit své finance, na které má negativní dopad více než měsíc trvající stávka zaměstnanců, a zachovat si investiční rating, uvedla agentura Reuters.
- Americká nahrávací společnost Universal Music Group se dohodla na navázání spolupráce s firmou KLAY Vision, která se zabývá "etickým vývojem nástrojů umělé inteligence" (AI) pro hudební průmysl. Firmy to oznámily v pondělním sdělení. UMG se aktuálně u soudů domáhá zásahu proti několika jiným společnostem vyvíjejícím aplikace AI pro generování hudby, které podle ní bez souhlasu a patřičné licence využívají pro trénování modelů hudbu tohoto vydavatelství.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v říjnu vzrostl na -3 body (září: -9 bodů).
- Řada Američanů označuje vývoj ekonomiky za hlavní faktor, na základě kterého se budou rozhodovat, komu odevzdají svůj hlas v nadcházejících prezidentských volbách. Podle mnoha expertů zažívá ekonomika Spojených států v poslední době překvapivě silný růst, řadoví voliči ale vývoj hospodářství hodnotí mnohem skeptičtěji. S odvoláním na průzkumy veřejného mínění to napsal server CBS.
- Obchodní bilance USA se zbožím v září skončila deficitem 108,23 miliardy USD (odhad: -96,1 miliardy USD, srpen: -94,22 miliardy USD, revidováno z -94,26 miliardy USD).
- Velkoobchodní zásoby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,1 % (odhad: +0,2 %, srpen: +0,2 %, revidováno z +0,1 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v srpnu meziročně vyskočil o 5,2 % (odhad: +5,1 %, červenec: +5,9 %), meziměsíčně klesl o 0,3 % (červenec: stagnace).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí FHFA v srpnu meziměsíčně vzrostl o 0,3 % (odhad: +0,2 %, červenec: +0,2 %, revidováno z -0,1 %), meziročně se zvýšil o 4,2 % (červenec: +4,7 %, revidováno z +4,5 %).
- Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 %, tempo růstu kleslo ze tří procent v druhém čtvrtletí. Ve středečním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Americká ekonomika tak pokračuje v solidním růstu, přestože úrokové sazby v USA zůstávají na relativně vysoké úrovni.
- V americkém soukromém sektoru v říjnu vzniklo 233 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek zhruba 115 tisíc míst po vzniku 159 tisíc pozic v září. Oznámila to ve středu organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní data z amerického trhu práce, která vyjdou v pátek. Analytici předpokládají, že celková míra nezaměstnanosti v říjnu činila 4,1 %.
- Plán na největší deportační program v historii Ameriky, jak jej od prvního dne v úřadu slibuje realizovat prezidentský kandidát Donald Trump, by vedl ke snížení hrubého produktu Spojených států o 1,2 až 7,4 %. Vyplývá to z analýzy ekonomů washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. Varují také před snížením zaměstnanosti, a to o 1,1 % a podle nejhoršího scénáře až o sedm procent.
- Bakterií E.coli už se nakazilo 90 lidí ve 13 státech USA, když snědli hamburger Quarter Pounder v restauracích McDonald's. S odkazem na středeční sdělení amerického Úřadu pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o tom informovala stanice ABC. Ke konci minulého týdne bylo 75 nakažených. Úřady už prošetřují dodavatele cibule, která je pravděpodobným zdrojem nákazy.
- Americká společnost Google dostala v Rusku pokutu více než dva sextiliony rublů, což je číslo, kdy po dvojce následuje 36 nul. V korunách pokuta činí 480 kvintiliard, tedy 480 a za tím 33 nul. Důvodem je, že firma ze své platformy YouTube odstranila státní a provládní účty. Informovaly o tom ruské agentury.
- Americká automobilka Ford Motor na řadu týdnů přeruší výrobu svých elektrických dodávkových vozů F-150 Lightning. Oznámila to ve čtvrtek firma, která se podle listu Detroit Free Press nadále potýká s nečekaně slabou poptávkou po automobilech s elektrickým pohonem.
- Americká společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač, který je rozšířením jejího populárního chatovacího systému ChatGPT založeného na umělé inteligenci (AI). Firma o tom ve čtvrtek informovala na svých internetových stránkách. Staví se tak do role konkurenta společnosti Google, která je jedničkou v oblasti internetového vyhledávání, napsala agentura AFP.
- Osobní příjmy Američanů se v září meziměsíčně zvýšily o 0,3 % a výdaje stouply o půl procenta. U příjmů se čekal růst o 0,3 %, u výdajů se čekalo zvýšení o 0,4 %. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace), Fedem preferovaný inflační ukazatel, se meziročně zvýšil o 2,1 % v souladu s odhady (srpen: +2,3 %) a jádrový index výdajů na osobní spotřebu (jádrová PCE inflace) stoupl meziročně o 2,7 % (odhad: +2,6 %, srpen: +2,7 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. října klesl na 216 tisíc z 228 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 227 tisíc), čekalo se 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 19. října klesl na 1,862 milionu z 1,888 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,897 milionu), čekal se růst na 1,890 milionu.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu klesl na 41,6 bodu (odhad: 47 bodů, září: 46,6 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky ON Semiconductor v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 1,76 miliardy USD (odhad: 1,75 miliardy USD).
- Americká automobilka Ford Motor vykázala ve třetím čtvrtletí čistý zisk 900 milionů dolarů, což je o čtvrtinu méně než ve stejném období loňského roku. Za tím podle společnosti stály dopředu avizované náklady ve výši jedné miliardy USD v důsledku srpnového zrušení výroby elektrického SUV se třemi řadami sedadel. Automobilka zároveň snížila výhled tržeb za celý letošní rok na 10 miliard USD z původního rozmezí 10-12 miliard.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer vykázala za třetí čtvrtletí čistý zisk 4,47 miliardy USD po ztrátě 2,38 miliardy USD ve stejném období loni. Hospodaření podpořil prodej antivirotika Paxlovid, které se používá na léčbu nemoci covid-19, a vakcíny na covid-19. Uvedla to společnost v úterním prohlášení.
- Celosvětové srovnatelné tržby amerického řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald's vykázaly v třetím čtvrtletí nejvýraznější pokles za čtyři roky. Čistý zisk společnosti se pak snížil o tři procenta pod 2,26 miliardy dolarů. Firma to v úterý uvedla ve výsledkové zprávě. McDonald's navíc v posledních dnech čelí problémům kvůli nákaze způsobené bakterií E.coli v hamburgerech Quarter Pounder ve Spojených státech.
- Výsledky PayPal v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 7,85 miliardy USD (odhad: 7,88 miliardy USD).
- Výsledky SoFi Technologies v 3Q: Zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 689 milionů USD (odhad: 632 milionů USD).
- Výsledky Mondelēz International v 3Q: Zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,85 USD), čisté tržby 9,20 miliardy USD (odhad: 9,11 miliardy USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill v 3Q: Zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 2,79 miliardy USD (odhad: 2,81 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 2,71 USD (odhad: 2,58 USD), tržby 9,60 miliardy USD (odhad: 9,49 miliardy USD).
- Výsledky Advanced Micro Devices v 3Q: Zisk na akcii 0,92 USD (v souladu s odhady), tržby 6,82 miliardy USD (odhad: 6,71 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 6,38 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,00 USD (odhad: 2,91 USD), tržby 14,5 miliardy USD (odhad: 14,3 miliardy USD).
- Výsledky Eli Lilly v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 11,44 miliardy USD (odhad: 12,09 miliardy USD).
- Výsledky Garmin v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,99 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 1,59 miliardy USD (odhad: 1,44 miliardy USD).
- Výsledky Humana v 3Q: Zisk na akcii 4,16 USD (odhad: 3,42 USD), tržby 29,4 miliardy USD (odhad: 28,7 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 3Q: Zisk na akcii 5,17 USD (odhad: 5,35 USD), tržby 16,1 miliardy USD (odhad: 16,4 miliardy USD).
- Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms, která provozuje například sociální sítě Facebook a Instagram či komunikační platformu WhatsApp, ve třetím čtvrtletí vzrostl o 35 % na 15,69 miliardy USD. Společnost také zveřejnila odhad tržeb pro aktuální čtvrtletí, který překonal očekávání analytiků, a předpokládá vysoké výdaje na předvánoční reklamu. Varovala ale před výrazným zvýšením výdajů na infrastrukturu umělé inteligence (AI) v příštím roce.
- Americká softwarová společnost Microsoft za první čtvrtletí svého finančního roku 2025, který skončil v září, navýšila tržby meziročně o 16 % na 65,6 miliardy USD. Firma překonala očekávání analytiků, kteří podle dat společnosti LSEG v průměru odhadovali, že dosáhne tržeb 64,5 miliardy USD. Provozní zisk stoupl o 14 % na 30,6 miliardy USD.
- Výsledky Starbucks v 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 9,07 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD).
- Americká technologická firma Apple za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku, které skončilo 28. září, vykázala tržby 94,9 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o šest procent. Společnost to uvedla ve čtvrtečním oznámení. Podle dat společnosti LSEG tak Apple překonal očekávání analytiků čekajících tržby 94,58 miliardy USD.
- Výsledky Merck & Co v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,48 USD), tržby 16,66 miliardy USD (odhad: 16,47 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,14 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 3,36 miliardy USD (odhad: 3,37 miliardy USD).
- Výsledky Uber Technologies v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 11,19 miliardy USD (odhad: 10,99 miliardy USD).
- Výsledky Bristol-Myers Squibb v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,49 USD), tržby 11,89 miliardy USD (odhad: 11,27 miliardy USD).
- Výsledky Comcast v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 32,1 miliardy USD (odhad: 31,8 miliardy USD).
- Výsledky ConocoPhillips v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 13,6 miliardy USD (odhad: 14 miliard USD).
- Výsledky Norwegian Cruise Line Holdings v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 2,81 miliardy USD (odhad: 2,87 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,89 USD (odhad: 3,74 USD), tržby 7,4 miliardy USD (odhad: 7,3 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 3Q: Ztráta na akcii 0,46 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 13,28 miliardy USD (odhad: 13,02 miliardy USD).
- Výsledky Amazon.com v 3Q: Zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 158,9 miliardy USD (odhad: 157,3 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK