Americké akcie v pátek i za celý týden zpevnily, Dow uzavřel na novém rekordu
Akcie v USA v pátek i za celý týden posílily. V centru pozornosti obchodníků byly geopolitický vývoj a možný další vývoj úrokových sazeb. Investoři přesouvali peníze z technologických akcií do cyklických sektorů. Bitcoin se těsně přiblížil k ceně 100 000 USD.
Index Dow v pátek posílil o 0,97 % na 44 296,51 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,35 % na 5 969,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,16 % na 19 003,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,66 % na 15,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA korigoval o dva bazické body na 4,414 %. Cena ropy se v pátek zvýšila o 1,5 %, podobný nárůst zaznamenalo také zlato. Bitcoin si v závěru pracovního týdne připisoval necelé procento a obchodoval se za asi 99 500 USD.
Tento týden byl v popředí zájmu investorů geopolitický vývoj, hlavně konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Trhy čekají také na to, koho si vybere Trump za příštího ministra financí.
Investoři podle posledních průzkumů zmírnili očekávání snižování úrokových sazeb centrální bankou USA. V současnosti dávají tomu, že Fed sníží v prosinci úroky o čtvrt procentního bodu, šanci 59,6 %. Ve hře je i to, že Fed v prosinci ponechá úroky beze změny. Trhy se snaží zhodnotit možný dopad očekávaných kroků nového amerického prezidenta na ekonomiku.
Index podnikatelské aktivity v USA stoupl tento měsíc podle rychlého odhadu na nejvyšší úroveň za 31 měsíců. K růstu přispěly vyhlídky na další snižování úrokových sazeb a naděje, že politika nové administrativy bude k podnikatelským aktivitám vstřícnější.
Páteční pohyby na trzích byly pokračováním trendu, v rámci kterého investoři přesouvají peníze z technologických akcií k titulům v odvětvích citlivějších na ekonomický vývoj. To může vysvětlovat, proč sektory průmyslu a spotřebního zboží vedly růst indexu S&P 500, zatímco sektoru komunikačních služeb se nedařilo. Tento týden rovněž prokázaly sílu akcie malých společností, když index Russell 2000 v páteční seanci posílil o 1,80 % a za celý týden vzrostl o 4,46 %.
"Investoři rotují z dřívějších vysoce oceněných akcií velkých společností v sektorech komunikačních služeb a technologií do jiných cyklických odvětví, jako jsou spotřební zboží, průmysl a finance, a také do středně velkých a malých společností," uvedl Sam Stovall, hlavní investiční stratég CFRA Research.
Akcie společnosti Alphabet (-1,58 %) v pátek navázaly na čtvrteční pokles. Americké ministerstvo spravedlnosti obviňuje firmu, že si monopolizuje internetové vyhledávání. Oslabil i výrobce čipů NVIDIA (-3,22 %), který v týdnu zklamal investory svojí čtvrtletní prognózou. Naopak akcie firmy Gap (+12,84 %) díky zvýšení ročního výhledu vývoje zisku a tržeb výrazně posílily. Dařilo se rovněž cenným papírům automobilky Tesla (+3,80 %) nebo softwarové společnosti Palantir (+4,87 %).
Za celý týden si Dow připsal 1,96 %, S&P 500 zpevnil o 1,68 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,73 %.
Dolar v pátek posílil
Americký dolar v pátek posílil ke koši měn a k euru stoupl až na nejvyšší hodnotu za dva roky. K růstu jeho hodnoty přispěly zprávy o vývoji podnikatelské aktivity v jednotlivých regionech. Zatímco v USA podnikatelská aktivita rostla, v eurozóně se vrátila k poklesu a index aktivity sestoupil na desetiměsíční minimum.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,5 % na 107,53 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 % na 1,0417 USD. Dolar k jenu přidal 0,2 % na 154,81 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Zvolený americký prezident Donald Trump uvažuje o variantě, že na post ministra financí navrhne někdejšího člena rady guvernérů Fedu Kevina Warshe s ujednáním, že v roce 2026 by mohl být Warsh nominován do čela americké centrální banky. Právě tehdy totiž vyprší mandát současného předsedy Fedu Jeromea Powella. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Sám Trump se k této věci nevyjádřil a jeho tým na dotaz listu nereagoval. Deník upozornil, že nemusí jít o konečné Trumpovo rozhodnutí.
- Případná nová obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií by poškodila ekonomický růst na obou stranách Atlantiku. V pátek to na finančním a bankovním kongresu Frankfurt European Banking Congress prohlásil prezident německé centrální banky Joachim Nagel. Upozornil, že v takovém případě hrozí i nárůst inflace. Šéf Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název instituce, projevem reagoval na nová cla navrhovaná zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten by chtěl dovoz do USA zatížit plošným poplatkem 10 až 20 procent.
- Americká senátorka Cynthia Lummisová představila Kongresu legislativní návrh s názvem Bitcoinový zákon roku 2024, jehož cílem je posílit finanční stabilitu Spojených států a zlepšit právní rámec pro digitální aktiva. Návrh, formálně označený jako US Bill S4912, obsahuje klíčová ustanovení zaměřená na ochranu práv držitelů bitcoinu, a to jak na individuální, tak na institucionální úrovni. Mezi hlavní body patří kategorický zákaz konfiskace bitcoinu federální vládou, čímž se posiluje ochrana digitálních aktiv v souladu s americkými právními normami. Návrh zdůrazňuje důležitost bezpečnosti a stability v rychle se rozvíjejícím světě kryptoměn.
- Mezi voliči americké Republikánské strany s vítězstvím jejího kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách prudce klesl podíl těch, kdo negativně hodnotí vývoj vlastní finanční situace. Ukazuje to pokračování pravidelného průzkumu agentury YouGov, na který upozornil deník The Washington Post. Jde o další důkaz, že zejména republikáni mění pohled na ekonomiku podle toho, jak dopadli ve volbách.
- Americká společnost Amazon investuje do startupu zabývajícího se umělou inteligencí (AI) Anthropic čtyři miliardy dolarů. Zdvojnásobí tak svoji investici do firmy považované za hlavního konkurenta OpenAI, majitele chatovacího robota ChatGPT. Oznámila to v pátek firma Anthropic. Zpráva je další ukázkou toho, jak se velké technologické společnosti předhánějí v investicích do generativní AI.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních dat stoupl na 71,8 bodu (flash: 73 bodů, říjen: 70,5 bodu).
- Kompozitní americký index nákupních manažerů v listopadu podle předběžných dat S&P Global stoupl na 55,3 bodu (říjen: 54,1 bodu). Předběžný PMI pro sektor služeb vzrostl na 57 bodů (odhad: 55,2 bodu, říjen: 55 bodů) a předběžný výrobní PMI se v souladu s odhady zvýšil na 48,8 bodu (říjen: 48,5 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu podnikatelské aktivity a pásmem jejího poklesu.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká nízkonákladová letecká společnost Spirit Airlines požádala soud o bankrotovou ochranu. Předpokládá však, že bude pokračovat v běžném provozu. Firma v pondělní tiskové zprávě rovněž uvedla, že uzavřela s věřiteli dohodu o restrukturalizaci, která by měla snížit její dluh a vytvořit podmínky pro její dlouhodobý úspěch. Očekává, že bankrotový režim opustí v prvním čtvrtletí příštího roku.
- Trojice asociací evropských vydavatelů médií vyzvala americkou společnost Google (Alphabet v pondělí +1,63 %), aby okamžitě ukončila testovací program, při němž v osmi evropských zemích nezobrazuje zpravodajský obsah části uživatelů. V tiskové zprávě o tom informovala Česká unie vydavatelů. Firma tvrdí, že tím analyzuje dopad zobrazování zpravodajského obsahu ve vyhledávání Google a ve službách Google Zprávy a Google Discover.
- Index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB v listopadu vzrostl na 46 bodů (odhad: 44 bodů, říjen: 43 bodů). Jde o nejvyšší úroveň za sedm měsíců. Ve výsledku se projevila očekávání volnější regulace a podpory výstavby ze strany republikánské administrativy.
- Americká vláda chce u soudu dosáhnout toho, aby internetový gigant Google prodal prohlížeč Chrome. Chce ho tak zbavit monopolu pro vyhledávání na internetu. S odkazem na své zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v říjnu podle předběžných dat meziměsíčně klesl o 0,6 % na celoročně přepočtené tempo 1,416 milionu (září: -3,1 % na 1,425 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v říjnu meziměsíčně klesla o 0,5 % na celoročně přepočtené tempo 1,354 milionu jednotek (srpen: +7,8 % na 1,361 milionu jednotek).
- Americká automobilka Ford v Evropě zruší asi 4 000 pracovních míst, což odpovídá asi 14 % její pracovní síly v regionu. Zdůvodnila to značnými ztrátami v posledních letech. Ty podle ní zapříčinila slabá poptávka po elektromobilech, nedostatečná vládní podpora přechodu na elektrická vozidla a rostoucí konkurence. Automobilka to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
- Americký kavárenský řetězec Starbucks zvažuje prodej podílu ve svém čínském podniku. Uvedla to ve čtvrtek agentura Bloomberg. Odvolává se na informované zdroje, podle kterých firma zjišťuje zájem potenciálních investorů, včetně domácích firem soukromého kapitálu. Čína je pro Starbucks druhým největším trhem, tržby tam ale klesají.
- Platební společnost PayPal, která klientům umožňuje mimo jiné i obchody s kryptoměnami, se potýkala s výpadky. Problémy řešila i ve čtvrtek, kdy nejrozšířenější digitální měna bitcoin přesáhla 98 000 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Problémy s přeposíláním peněz mají tisíce lidí.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 16. listopadu klesl na 213 tisíc z 219 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 217 tisíc), čekal se výsledek 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 9. listopadu stoupl na 1,908 milionu z 1,872 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,873 milionu), čekal se pokles na 1,870 milionu.
- Prodeje starších amerických rezidenčních nemovitostí v říjnu meziměsíčně stouply o 3,4 % na celoročně přepočtené tempo 3,96 milionu jednotek (září: -1,3 % na 3,83 milionu, revidováno z -1 % na 3,84 milionu).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v listopadu klesl na -5,5 bodu (odhad: 8 bodů, říjen: 10,3 bodu).
- Index předstihových ukazatelů od Conference Board v říjnu klesl o 0,4 % (odhad: -0,3 %, září: -0,3 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v listopadu klesl na -4 body (říjen: 0 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lowe's v 3QFY2025: Zisk na akcii 2,89 USD (odhad: 2,82 USD), tržby 20,2 miliardy USD (odhad: 19,9 miliardy USD).
- Výsledky Walmart v 3QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 169,6 miliardy USD (odhad: 167,7 miliardy USD).
- Výsledky Medtronic v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 8,40 miliardy USD (odhad: 8,27 miliardy USD).
- Výsledky Target v 3QFY2025: Zisk na akcii 1,85 USD (odhad: 2,30 USD), tržby 25,7 miliardy USD (odhad: 25,9 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA v 3QFY2025: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 35,1 miliardy USD (odhad: 33,1 miliardy USD).
- Výsledky Palo Alto Networks v 1QFY2025: Zisk na akcii 1,56 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 2,14 miliardy USD (odhad: 2,12 miliardy USD).
- Výsledky Deere & Co v 4QFY2024: Zisk na akcii 4,55 USD (odhad: 3,87 USD), tržby 8,5 miliardy USD (odhad: 9,2 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK