Konkurenceschopnost díky levné pracovní síle skončila, řekl slovenský ministr
Doba konkurenceschopnosti založené na levné pracovní síle je nenávratně pryč, řekl v úterý slovenský ministr sociálních věcí Erik Tomáš na konferenci, která v Bratislavě připomenula začátky nové podoby sociálního dialogu mezi vládou, odbory a zaměstnavateli v někdejším Československu před 33 lety. Zástupci českých a slovenských zaměstnavatelů v projevech zase poukázali na vliv zásahů státu do kolektivního vyjednávání.
Tomáš uvedl, že v Evropě se již nedá konkurovat cenou. Firmy vyzval k investicím do modernizace technologií a k zajištění férových mzdových podmínek svým zaměstnancům. Podle něj by se zvyšování kvalifikace pracovníků mělo projevit v jejich mzdách.
Postkomunistické země podle analytiků v minulosti přilákaly zahraniční investice i díky levnější pracovní síle. V Česku jsou nyní v mzdy v průměru vyšší než například na Slovensku, nadále ale zaostávají za vyspělými zeměmi západní Evropy.
Češti a slovenští zaměstnavatelé na konferenci poukázali na zásahy vlád. "Ke kvalitnímu sociálnímu dialogu je potřeba podpora státu a ne přílišná intervence státu. Mnoho let jsme byli svědky toho, že často nebylo o čem vyjednávat, protože prostor se zužoval," uvedl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jiří Horecký.
Prezident slovenské Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení a bývalý slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský kritizoval, že na Slovensku jsou zákony stále častěji schvalovány v režimu legislativní nouze bez předchozí diskuse o návrzích se zástupci podniků a odborů.
Někdejší československý ministr sociálních věcí Petr Miller, který byl u zrodu nové podoby tripartity po takzvané sametové revoluci, řekl, že vláda tehdy dopředu ohlašovala své záměry v zájmu vytvořit sociálním partnerům prostor k reakci. Doplnil, že podobu kolektivního vyjednávání následně poznamenala globalizace.
Zdroj: ČTK