Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, pokles táhla pařížská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v minusu. Nedařilo se zejména pařížské burze. V rámci sektorů výrazně oslabily akcie automobilek po oznámení Trumpových cel.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,57 % na 505,90 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,40 % na 8 258,61 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,56 % na 19 295,98 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,87 % a skončil na 7 194,51 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se nedařilo mimo jiné akciím společností Daimler Truck Holding (-6,01 %), Bayer (-5,19 %) nebo Stellantis (-4,79 %). Proti proudu šly naopak cenné papíry firem CD Projekt (+4,02 %), Just Eat Takeaway.com (+3,88 %) či Burberry Group (+2,78 %).
Akcie výrobců automobilů na evropských burzách oslabily poté, co zvolený prezident USA Donald Trump slíbil uvalit nová cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Ohrozil tím úzce provázané dodavatelské řetězce v odvětví a vyvolal obavy investorů z vyšších nákladů. Akcie koncernu Stellantis klesly přibližně o čtyři procenta a cenné papíry německého Volkswagenu oslabily o dvě procenta.
Index akcií výrobců automobilů a automobilových dílů si vedl nejhůře ze sledovaných sektorů v Evropě, když se popadl o přibližně 1,8 %.
Trump, který se do Bílého domu vrátí 20. ledna, podle úterního oznámení hned první den ve funkci podepíše nařízení o zavedení 25% cla na veškeré zboží z Mexika a Kanady, k tomu zavede ještě dodatečné 10% clo na čínské výrobky. Řada zahraničních automobilek vyrábí v Mexiku nebo v Číně.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Evropa se musí probudit, více riskovat, více utrácet a omezit byrokracii, aby vyhrála závody ve zbrojení. V rozhovoru s portálem Politico to prohlásil francouzský admirál Pierre Vandier, který od září stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO pro transformaci (SACT).
- Nálada v německém exportním průmyslu se v listopadu poprvé za půl roku zlepšila, mezi podniky nicméně panuje nejistota ohledně kroků příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, o jehož výsledcích v úterý informoval mnichovský hospodářský institut Ifo.
- Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v bojích na Ukrajině. Evropská komise coby výkonný orgán EU také zvažuje další omezení na ruské ropné tankery, aby Moskvě více zkomplikovala obcházení stávajících restrikcí. S odvoláním na příslušné dokumenty k těmto návrhům to uvedla agentura Bloomberg.
- Italský finanční ústav Banco BPM se brání nevyžádané nabídce na převzetí od domácí konkurence UniCredit. Nabídka zhruba za deset miliard eur banku BPM podhodnocuje, svazuje jí ruce při strategických transakcích a vytváří nová rizika pro akcionáře. S odkazem na sdělení BPM to v úterý uvedla agentura Reuters.
- Střednědobé rozpočtové plány většiny členských zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska, splňují požadavky a obsahují důvěryhodnou cestu ke snížení zadlužení, nebo jeho udržení na rozumné úrovni. Uvedla to v úterý Evropská komise.
- Evropský výrobce automobilů Stellantis plánuje zavřít svůj závod na výrobu dodávek Vauxhall v britském Lutonu, protože chce sloučit výrobu užitkových vozů v zemi pouze do jednoho závodu. Ohroženo je více než 1 100 pracovních míst. Uvedla to v úterý společnost.
Výsledková sezóna
- Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl objem hrubého předepsaného pojistného o 8 % na 11,5 miliardy eur. Růst společnost zaznamenala na všech hlavních trzích. Zisk před zdaněním dosáhl 666,5 milionu eur, meziročně tak narostl o 8,5 %.
Zdroj: CNBC, ČTK