Evropské akcie v pondělí zpevnily, nejvíce posílila frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních burz si nejvíce připsala ta frankfurtská. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné situaci ve výrobním sektoru.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,66 % na 513,61 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,31 % na 8 312,89 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,57 % na 19 933,62 bodu a francouzský CAC 40 kosmeticky zpevnil o 0,02 % na 7 236,89 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Worldline (+14,04 %), Lanxess (+9,30 %) nebo Nexi (+5,50 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem Delivery Hero (-10,56 %), Ubisoft Entertainment (-7,07 %) či Stellantis (-6,30 %).
Data ukázala zhoršení aktivity ve výrobním sektoru jak v eurozóně, tak ve Spojeném království, zatímco míra nezaměstnanosti v Evropské unii zůstala v říjnu stabilní. Pozornost se také soustředí na nejnovější hrozby zavedení cel od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože svět se připravuje na možnou eskalaci obchodních válek v roce 2025.
"Nikdo nemá dostatek informací, které bychom potřebovali k tomu, abychom přesně věděli, jak obchodovat na těchto trzích, jakmile vstoupíme do příštího roku. Ale celkově si myslím, že se zavádí politika protekcionismu. To znamená 'Amerika na prvním místě'," uvedl pro CNBC Richard Kelly, vedoucí globální strategie ve společnosti TD Securities.
"Když se podíváme na makroekonomickou stránku, máme největší jistotu v tom, že inflace v USA bude vyšší, než se očekávalo, a globální růst bude nižší, než se očekávalo," řekl Kelly. Dodal, že nyní jde o to, zda centrální banky v Evropě zrychlí uvolňování měnové politiky, zatímco Fed by jej mohl zpomalit.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Francouzská vláda hodlá přijmout návrh rozpočtu na příští rok bez souhlasu parlamentu a vystavit se tak hlasování o nedůvěře jen dva měsíce po nástupu do úřadu, informovala v pondělí s odvoláním na své zdroje francouzská média. Podle deníku Le Monde pozice klíčových aktérů nasvědčují tomu, že vláda by mohla padnout.
- Více než 10 000 zaměstnanců automobilky Volkswagen v Německu se v pondělí zapojilo do výstražné stávky. Na výzvu odborového svazu IG Metall přerušili práci v devíti z deseti závodů koncernu v Německu, včetně ústředí ve Wolfsburgu či tří továren v Sasku. Stávka byla naplánována pokaždé zhruba na dvě hodiny a opakovat se má v každé směně. Odboráři protestují proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd a pravděpodobnému zavírání továren automobilky v Německu.
- Česká společnost Czechoslovak Group se dostala do stovky největších světových zbrojovek. Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to v pondělí uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru. Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 % na 632 miliard dolarů.
- Eurozóna: Nezaměstnanost v říjnu v souladu s očekáváním zůstala na 6,3 %
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v listopadu meziročně stoupl o 3,7 % (odhad: +2,4 %, říjen: +2,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 1,2 % (odhad: +0,2 %, říjen: +0,1 %).
Zdroj: CNBC