SIPRI: Czechoslovak Group je v první stovce největších zbrojovek na světě
Česká společnost Czechoslovak Group (CSG) se dostala do stovky největších světových zbrojovek. Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to v pondělí uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 % na 632 miliard dolarů.
Příjmy z prodeje zbraní a vojenských služeb CSG se podle SIPRI meziročně zvýšily o 25 % zhruba na 1,2 miliardy dolarů. v loňském žebříčku byla na 107. místě. Podle SIPRI se firmě podařilo diverzifikovat zeměpisné zdroje svých příjmů, jelikož zvýšila podíl zbraní prodaných do států Evropské unie. Podle zpráv z tisku firma pracovala na kontraktech na dodávky zbraní pro Ukrajinu, jejichž objednavatelem byly jiné evropské země.
"V roce 2023 nastal výrazný nárůst příjmů z prodeje zbraní, který pravděpodobně pokračoval i v roce 2024," uvedl jeden z autorů studie Lorenzo Scarazzato. Nejvíce rostly příjmy dvou velkých ruských výrobců zbraní, které se meziročně zvýšily o 40 % na 25,5 miliardy dolarů. Autoři studie však poukazují na to, že ruské údaje nejsou zcela věrohodné.
Největší podíl na prodeji zbraní a vojenských služeb v rámci 100 největších podniků mají firmy ze Spojených států. Na ty připadají příjmy v objemu 317 miliard dolarů. To je o 2,5 % více než v roce 2022. Podniky z USA obsadily prvních pět míst v žebříčku. V čele žebříčku jsou firmy Lockheed Martin, RTX a Northrop Grumman.
Na firmy z Evropy připadají příjmy za 133 miliard dolarů, údaj se ve srovnání s rokem 2022 výrazně nezměnil. Podle autorů studie se dá však očekávat, že výraznější zvýšení nastalo v letošním roce. V Evropě se dařilo hlavně čtyřem velkým firmám v Německu, které příjmy z prodeje pro armádu zvýšily o 7,5 % na 10,7 miliardy dolarů. Jediná další firma ze států Visegrádské skupiny, která je v letošním žebříčku, je polská PGZ.
Příjmy z vojenského prodeje tří velkých izraelských firem se meziročně zvýšily zhruba o deset procent na 13,6 miliardy dolarů. "Izraelské firmy dostávají výrazně více zakázek, jak pokračuje a rozšiřuje se válka v Pásmu Gazy," řekl další z autorů studie Diego Lopes da Silva.
Velmi se dařilo také velkým zbrojovkám v Jižní Koreji, jejichž příjmy se zvýšily meziročně o 39 % na 11 miliard dolarů, a to díky prodeji na domácím trhu, ale i díky exportu do Polska. V Japonsku firmy zaznamenaly zvýšení příjmů o 35 % na deset miliard dolarů. Příjmy z prodeje zbraní a vojenských služeb velkých čínských firem se zvýšily o 0,7 % na 103 miliard dolarů.
Příjmy největších výrobců zbraní a poskytovatelů vojenských služeb se dlouhodobě zvyšují. Do roku 2015, kdy žebříček bere v potaz i firmy z Číny, se tržby z těchto aktivit u stovky největších firem zvýšily o 19 %. Údaje největších podniků odrážejí podle SIPRI vývoj v celém zbrojním průmyslu.
Skupina CSG podnikatele Michala Strnada loni zvýšila tržby o 71 % na 1,73 miliardy eur, čistý zisk pak zvýšila o 49 % na 210 milionů eur. Na tržbách skupiny se z více než 70 % podílel obranný průmysl. Více než 60 % jde z divize CSG Defence, která zahrnuje výrobce pozemní vojenské techniky a velkorážové munice. Pětina tržeb je z divize malorážového střeliva CSG Ammo+. Minulý týden se CSG stala vlastníkem americké firmy Kinetic, která sdružuje přední americké výrobce malorážového střeliva.
Zdroj: ČTK