Průměrná mzda v ČR vzrostla ve třetím čtvrtletí reálně o 4,6 % na 45 412 korun, vyšší než očekávaný růst mezd může podle analytiků přerušit snižování sazeb ČNB
Ve třetím čtvrtletí roku vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda v České republice na 45 412 Kč, což představuje oproti stejnému období loňského roku nominální nárůst o 7 %. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,3 %, reálně tak mzda vzrostla o 4,6 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Nejvyšší růst průměrné mzdy zaznamenalo odvětví činnosti v oblasti nemovitostí (14,4 %), profesních, vědeckých a technických činností (10,1 %) a zásobování vodou, odpady a sanacemi (9,3 %). Naopak nejnižší růst mezd byl ve veřejné správě a obraně (3,4 %) a ve vzdělávání (3,7 %).
"Růst mezd odráží jak zlepšující se ekonomickou situaci, tak i vývoj inflace, která zůstává relativně mírná," uvedla Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.
Mediánová mzda, která je přesnějším ukazatelem typických příjmů než průměr, vzrostla na 40 482 Kč. U mužů dosáhl medián 42 893 Kč, zatímco u žen činil 37 824 Kč. Největší část zaměstnanců (80 %) pobírala mzdu v rozmezí 21 349 Kč až 77 014 Kč.
Za období od ledna do září činila průměrná mzda 45 107 Kč, což je o 6,9 % více než ve stejném období předchozího roku. Reálný růst mezd za toto období dosáhl 4,5 %, což potvrzuje stabilní zlepšování životní úrovně.
Nárůst průměrných mezd a jejich reálného růstu posiluje kupní sílu českých domácností, což má pozitivní dopad na spotřebu i ekonomický růst. Na druhé straně odlišnosti mezi odvětvími a rozdíly v mediánech ukazují na nerovnoměrný vývoj v odměňování.
Analytici: Růst mezd překonal očekávání a může přerušit snižování sazeb ČNB
Reálný růst mezd překonal očekávání trhu i prognózu České národní banky (ČNB). Analytici upozorňují, že rychlejší dynamika mezd, zejména ve službách, přináší inflační rizika a zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB na prosincovém zasedání pozastaví cyklus snižování úrokových sazeb.
"Dynamika mezd zrychlila především ve službách, kterým se daří díky rostoucí domácí poptávce. Mzdy v pohostinství a hoteliérství zrychlily na 9,2 % a v obchodě na 7,8 %. Současně opět začínají lehce zrychlovat mzdy ve stavebnictví (8,6 %), které i ve “slabších” letech řešilo problémy s chronickým nedostatkem pracovníků," uvádí Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.
Na druhé straně průmysl, který čelí nejistotě a slabšímu výkonu, vykázal růst mezd pouze o 6,7 %. Ještě pomalejší tempo růstu bylo ve veřejné správě (3,4 %) a školství (3,7 %), přičemž zde Jan Bureš očekává v příštím roce zrychlení růstu k 6 %.
Překonání očekávání ČNB
Růst mezd ve třetím čtvrtletí výrazně překonal listopadovou prognózu ČNB, která očekávala růst reálných mezd o 3,6 %. "Výrazně tak narůstá pravděpodobnost prosincové "pauzy" při snižování úrokových sazeb," říká Jan Bureš.
Také podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, aktuální data zvyšují pravděpodobnost, že ČNB na svém prosincovém zasedání přeruší cyklus snižování úrokových sazeb: "Očekáváme, že ČNB na prosincovém zasedání ponechá repo sazbu na stávající úrovni 4 %, v prvním čtvrtletí nového roku se ale ke snižování úroků vrátí. Očekáváme, že v roce 2025 bude ČNB snižovat úroky o čtvrt procentního bodu za každé kalendářní čtvrtletí, ke konci roku by tak repo sazba měla dosáhnout úrovně 3 % a na této úrovni se následně stabilizovat."
Dopady na ekonomiku a domácnosti
Reálný růst mezd přináší pozitivní impulz pro spotřebu domácností. "Příznivý vývoj reálné mzdy představuje podporu pro růst spotřeby domácností, růst spotřebních výdajů by se měl dále oživovat a měl by představovat významnou položku růstu české ekonomiky jako celku," uvedl Radomír Jáč.
V současné době se reálná hodnota průměrné mzdy nachází na podobné úrovni jako ve třetím čtvrtletí 2018. "Předpokládáme, že dosavadní rekordní reálnou průměrnou mzdu, naměřenou ve čtvrtém kvartále roku 2020, nepřekonáme ani příští rok a dojde k tomu teprve v roce 2026," dodává Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus.
Růst mezd ve třetím čtvrtletí roku je dobrým znamením pro zaměstnance a podporou domácí poptávky. Současně však klade výzvy pro ČNB, která musí při nastavování měnové politiky zohlednit zvýšená inflační rizika. Prosincové zasedání bankovní rady bude klíčové pro další směr měnové politiky.
Zdroj: ČSÚ