Německý vývoz v říjnu klesl výrazněji, než se očekávalo
Německý vývoz se v říjnu meziměsíčně snížil o 2,8 procenta, tedy výrazněji, než se očekávalo. Velkou měrou se na tom podílel propad exportu do Spojených států. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil spolkový statický úřad. Údaje signalizují, že dlouho očekávané oživení zahraniční poptávky nabírá zpoždění, napsala agentura Reuters.
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že německý export vykáže za listopad meziměsíční pokles o dvě procenta. Export do členských zemí EU se podle statistiků snížil pouze o 0,7 procenta, zatímco vývoz do ostatních zemí se propadl o 5,3 procenta.
Největším německým exportním trhem v říjnu zůstaly Spojené státy, vývoz do USA se nicméně meziměsíčně snížil o 14,2 procenta. Export do Číny klesl o 3,8 procenta, zatímco vývoz do Británie se zvýšil o 2,1 procenta.
Hlavní ekonom společnosti VP-Bank Thomas Gitzel upozornil, že říjnový vývoj exportu do USA zřejmě ovlivnily velké exportní zakázky, které obvykle vykazují značné výkyvy. Říjnový pokles vývozu je podle něj nicméně ukázkou toho, "co by mohlo hrozit v případě celních sporů s USA," napsala agentura DPA.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump ve své volební kampani avizoval plány na zvyšování dovozních cel. Většina německých univerzitních ekonomů podle nedávného průzkumu mnichovského hospodářského institutu Ifo a listu Frankfurter Allgemeine Zeitung předpokládá, že Trump po svém nástupu do funkce zvýší rovněž cla na dovoz z Evropské unie.
Většina respondentů se podle průzkumu také domnívá, že Trumpův návrat do Bílého domu bude mít negativní dopad na hospodářský růst v Německu i v celé Evropě. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.
Zdroj: ČTK