Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. V týdenním horizontu se hlavní benchmarky na směru neshodly, jejich změny ale nebyly výrazné. V závěru týdne se nedařilo automobilovému odvětví nebo sektoru cestování a volnočasových aktivit. V plusu se udrželo finanční odvětví.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,49 % na 508,19 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,44 % na 8 223,98 bodu, německý DAX oslabil o 0,59 % na 19 906,08 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,51 % na 7 282,22 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se v závěru týdne nedařilo akciím společností Rémy Cointreau (-5,03 %), Kering (-4,88 %) nebo ArcelorMittal (-4,66 %). V plusu naopak seanci zakončily cenné papíry Delivery Hero (+2,96 %), Ocado Group (+2,66 %) či UBS Group (+2,63 %).
Z automobilek pod nulou uzavřely mimo jiné akcie Stellantisu (-3,52 %) po zprávě, že výroba společnosti se loni propadla o 45,7 % a byla nejnižší od roku 1956.
Za týden STOXX Europe 600 přidal 0,20 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,91 %, DAX se snížil o 0,39 % a CAC 40 oslabil o 0,99 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,4 % a mezikvartálně o 0,5 %. V pátek to v konečné zprávě uvedl Český statistický úřad. Předchozí údaj tak byl v obou případech revidován o 0,1 procentního bodu výše. Mezikvartální růst HDP byl tažen vývojem zásob a spotřebou domácností.
- Počet lidí bez práce se v Německu v prosinci zvýšil o asi deset tisíc. Přírůstek nezaměstnaných byl vyšší než v listopadu (7 tisíc), ale menší, než se čekalo (15 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti podle sezónně očištěných údajů zůstala na 6,1 %, čekal se její nárůst o desetinu procentního bodu na 6,2 %.
- Evropský realitní sektor očekává v roce 2025 další oživení díky rostoucím investicím a návratu růstu v klíčových segmentech trhu. Analytici předpokládají, že snížení úrokových sazeb zmírní tlak na sektor a podpoří růst, který byl v posledních letech slabý. Podle realitní společnosti CBRE se investiční aktivita zvýší o 15 %, přičemž růst se očekává v kancelářském, rezidenčním a logistickém segmentu.
- Meziroční inflace v Polsku v prosinci vzrostla na 4,8 % z listopadových 4,7 %, což bylo mírně pod očekáváním trhu ve výši 5 %. Ceny se zvýšily u potravin a nealkoholických nápojů (+4,8 %) a u energií (+12 %). Naopak náklady na pohonné hmoty pro osobní dopravu klesly o 3,9 %. Meziměsíční růst spotřebitelských cen zpomalil z listopadových 0,5 % na 0,2 %. To je nejnižší hodnota od září.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německá společnost specializující se na vývoj elektrických létajících taxi pro přepravu ve městě Volocopter podala návrh na insolvenční řízení. Chce však xpokračovat v činnosti, uskutečnit restrukturalizaci a hledá investory. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. Volocopter byl založen v roce 2011 a nyní má zhruba 500 zaměstnanců.
- Rumunsko od ledna zvýší daň z dividend z osmi na deset procent. Znovu také zavede kritizovanou daň pro firmy z hodnoty všech budov, které vlastní. Opatření jsou součástí úsporného balíčku nové rumunské koaliční vlády. Státní pokladně by měl přinést až 130 miliard lei (658 miliard Kč), uvedl podle agentury Reuters ministr financí Barna Tánczos. Rumunsko má nyní nejvyšší deficit v Evropské unii v poměru k hrubému domácímu produktu.
- Maďarsko má na začátku nového roku trvale ztratit přístup k více než miliardě eur z fondů EU. Spory mezi Budapeští a Bruselem brzdí schopnost země dostat se z recese a podkopávají snahy premiéra Viktora Orbána o znovuzvolení do funkce v roce 2026, napsal list Financial Times.
- Švýcarská telekomunikační společnost Swisscom získala všechna povolení od regulačních orgánů a úspěšně dokončila akvizici společnosti Vodafone Italia. Společnost hodlá sloučit koupenou společnost se svojí italskou dceřinou společností Fastweb.
- Evropské ceny plynu vzrostly na nejvyšší úroveň od října 2023 kvůli zastavení ruských dodávek přes Ukrajinu. Evropa bude letos čelit dražšímu doplňování zásob a rostoucí konkurenci na trhu LNG.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v prosinci meziročně stoupl o 4,7 % (odhad: +3,8 %, listopad: +3,7 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,1 %, listopad: +1,2 %).
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 53,3 bodu (odhad: 53,5 bodu, listopad: 53,1 bodu).
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 46,2 bodu (odhad: 44,8 bodu, listopad: 44,5 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci podle finálních dat klesl v souladu s flash údajem na 41,9 bodu (listopad: 43,1 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů v prosinci klesl na 42,5 bodu (flash: 42,5 bodu, listopad: 43 bodů).
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů v prosinci klesl na 45,1 bodu (flash: 45,2 bodu, listopad: 45,2 bodu).
- Spojené království: Výrobní PMI podle finálních údajů v prosinci klesl na 47 bodů (flash: 47,3 bodu, listopad: 48 bodů).
Zdroj: CNBC