US MARKETOtevírá za: 14 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Inflace ve Spojených státech v prosinci podle očekávání stoupla na 2,9 %

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci potřetí v řadě zrychlil. Index spotřebitelských cen se zvýšil o 2,9 %, jak se čekalo, po růstu o 2,7 % v listopadu. Meziměsíčně se ceny výrobků a služeb zvýšily o 0,4 %, čekalo se tempo růstu o desetinu procentního bodu mírnější po +0,3 % v listopadu. Údaje ve středu představilo americké ministerstvo práce. Zrychlování růstu cen zvyšuje obavy z nové inflační vlny a podporuje očekávání, že americká centrální banka letos bude při uvolňování měnové politiky velmi obezřetná.

Jádrová inflace, která vylučuje vliv kolísavých cen energií a potravin, dosáhla meziroční hodnoty 3,2 % po 3,3 % v listopadu, když se čekalo zopakování listopadové hodnoty. Meziměsíční jádrová inflace v souladu s očekáváním klesla o desetinu procentního bodu na 0,2 %.

Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn energiemi. Ty se podle statistiků na výsledku podepsaly z více než 40 %. Pohonné hmoty v prosinci proti listopadu zdražily o 4,4 %.

Spojené státy - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Spojené státy - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Americká centrální banka inflaci cíluje na 2 %. Podle makroekonomické predikce z prosince ale Fed předpokládá, že se inflace - vyjádřená indexem indexem výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) - na cíl vrátí až v roce 2027.

Komentář expertů z XTB

Zdroj: fxstreet.com, MarketWatch, Reuters

Americká ekonomikaInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa