Americké akcie ve středu mírně posílily, index S&P 500 navýšil rekord. Zápis z jednání FOMC potvrdil obavy z dopadů obchodní a fiskální politiky
Americké akciové indexy mírně vzrostly a S&P 500 dosáhl dalšího rekordu. Investoři hodnotili opatrný přístup Fedu k dalším změnám sazeb a také další z vyjádření Donalda Trumpa ohledně plánovaných cel.
Index Dow vzrostl o 0,16 % na 44 627,59 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 6 144,15 bodu a technologický Nasdaq Composite si připsal 0,07 % a uzavřel na 20 056,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,52 % na 15,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zakončil den prakticky beze změny na 4,535 %. Dolarový index na konci dne přidával asi 0,1 % na 107,17 bodu, ceny ropy klesly (Brent -2,5 %, WTI -0,4 %), zlato zakončilo na červené nule a stříbro odepsalo asi 0,6 %. Bitcoin se před půlnocí SEČ obchodoval za zhruba 96 530 USD (+1,3 %).
Akcie společnosti Microsoft (+1,25 %) táhly růst technologického sektoru poté, co firma představila svůj první kvantový čip. Posilovala také Tesla (+1,82 %) a akcie Analog Devices (+9,74 %) patřily k hvězdám dne poté, co firma oznámila lepší než očekávané výsledky hospodaření. Druhý den po sobě naopak oslabily cenné papíry firmy Meta Platforms (-1,76 %), která předtím zaznamenala 20denní růstovou sérii.
Trump v úterý naznačil možnost uvalení 25% cla na dovoz automobilů, polovodičů a farmaceutických produktů. Neuvedl ale, zda by se cla vztahovala jen na vybrané země, nebo by byla plošná. Zároveň naznačil, že by mohla vstoupit v platnost již 2. dubna. Tento krok vyvolal na trhu určité obavy, protože by mohl ovlivnit dodavatelské řetězce a zvýšit náklady pro americké firmy.
"Na trhu je cítit hodně nejistoty ohledně politického působení Elona Muska. Je to součást takzvaného Trump efektu," uvedl Jim Elios, zakladatel a investiční ředitel Elios Financial Group. "Z dlouhodobého hlediska jsem ale stále optimista a věřím, že ze současných překotných a politicky nestandardních změn vyjde Amerika jako prostředí příznivé pro podnikání."
Investoři ve středu analyzovali zápis z posledního zasedání FOMC. Ten ukázal, že centrální bankéři chtějí před dalším snížením úrokových sazeb vidět výraznější pokles míry inflace. Guvernéři zároveň vyjádřili obavy z toho, jaký dopad by mohla mít Trumpova obchodní a fiskální politika na ekonomiku a cenovou stabilitu v USA.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit cla ve výši přibližně 25 % na dovoz automobilů, polovodičů a farmaceutických výrobků. Tento krok je součástí snahy šéfa Bílého domu restrukturalizovat globální obchod.
- Automobilový startup Nikola (ve středu -39,13 %), který byl kdysi favoritem investorů a analytiků, podal žádost o ochranu před věřiteli podle Kapitoly 11. Firma se nedokázala dohodnout na prodeji ani získat další financování, aby mohla pokračovat v provozu.
- Sociální síť X, dříve známá jako Twitter, údajně jedná s investory o získání nového kapitálu při ocenění 44 miliard dolarů. Stejnou částku za ni v roce 2022 zaplatil Elon Musk, avšak někteří investoři, včetně Fidelity Investments, od té doby výrazně snížili hodnotu svých podílů kvůli potížím platformy s udržením inzerentů.
- Apple (ve středu +0,16 %) uvedl na trh iPhone 16e, nový cenově dostupný model, který nahrazuje řadu SE a přináší výkonný čip A18 s podporou Apple Intelligence. S cenou 599 dolarů cílí na uživatele v cenově citlivých regionech, jako jsou Evropa a Čína, a má ambici konkurovat telefonům se systémem Android od společností Samsung či Huawei.
- UnitedHealthcare, největší soukromá zdravotní pojišťovna v USA, nabídla zaměstnancům v jednotce benefitů možnost dobrovolného odstupného, pokud se rozhodnou odejít do 3. března. Pokud společnost nedosáhne stanoveného počtu odchodů, přistoupí k nucenému propouštění. Tato opatření přicházejí po náročném roce, který zahrnoval kybernetický útok na dceřinou společnost Change Healthcare a rostoucí náklady na zdravotní péči pro pojištěnce v programu Medicare Advantage.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v lednu meziměsíčně stoupl o 0,1 % na celoročně přepočtené tempo 1,483 milionu (prosinec: -0,7 % na 1,482 milionu).
- Počet zahájených staveb rodinných domů v USA v lednu meziměsíčně klesl o 9,8 % na anualizovaných 1,366 milionu jednotek. Propad následoval po dosažení 10měsíčního maxima 1,515 milionu jednotek v prosinci a výsledek byl horší, než se čekalo (1,4 milionu). Nejvýraznější pokles byl zaznamenán na jihu (-23,3 %), severovýchodě (-27,6 %) a středozápadě (-10,4 %) USA.
Výsledková sezóna
- Výsledky Analog Devices (ve středu +9,74 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 2,42 miliardy USD (odhad: 2,36 miliardy USD).
Zdroj: CNBC