Americké akciové indexy se ve středu na směru neshodly, S&P 500 ukončil sérii čtyř poklesů
Americké akciové indexy se ve středu na směru neshodly. S&P 500 kosmeticky posílil, a ukončil tak sérii čtyř poklesů v řadě. Investoři vyhlíželi zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků výrobce čipů NVIDIA po konci středeční seance.
Index Dow klesl o 0,43 % na 43 433,12 bodu, širší S&P 500 ale posílil o 0,01 % na 5 956,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,26 % na 19 075,26 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,70 % na 19,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 4,252 %.
Akcie velkých technologických společností se vyvíjely smíšeně, dařilo se Microsoftu (+0,46 %), Amazonu (+0,68 %), Metě (+2,46 %) nebo Nvidii (+3,86 %), naopak pod nulou skončily cenné papíry Applu (-2,70 %), Alphabetu (-1,50 %) či Tesly (-3,96 %).
Investoři nadále pozorně sledují vyjádření prezidenta Donalda Trumpa a snaží se odhadnout, jaké dopady mohou kroky jeho administrativy mít na americkou ekonomiku, potažmo na akciový trh ve Spojených státech. Ve středu Trump během jednání svého kabinetu v Bílém domě prohlásil, že se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z Evropské unie. Konkrétní termín neuvedl, řekl ale, že se tak stane brzy. Současně řekl, že cla na dovoz z Kanady a Mexika, jež měla podle původního plánu platit od března, naběhnou 2. dubna.
V úterý náladu investorů ovlivnila slabá data o spotřebitelské důvěře ve Spojených státech, která navázala na minulý týden zveřejněné slabé výsledky z maloobchodu a výroby. Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru klesl na 98,3 bodu (odhad: 102,5 bodu, leden: 105,3 bodu). Šlo o třetí snížení indikátoru v řadě, pokles o sedm bodů byl navíc nejvýraznějším zhoršením ukazatele od srpna 2021.
"Domácnosti jsou nadále citlivé vůči inflaci, pozornost se však začíná stáčet i k jiným tématům. Výrazně více lidí ve svých odpovědích připouští obavy z cel a budoucí podoby mezinárodního obchodu," uvedla v úterý v komentáři k indexu spotřebitelské důvěry ekonomka Stephanie Guichardová z Conference Board.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump během středečního jednání svého kabinetu v Bílém domě prohlásil, že se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z Evropské unie. Konkrétní termín neuvedl, řekl ale, že se tak stane brzy. Současně řekl, že cla na dovoz z Kanady a Mexika, jež měla podle původního plánu platit od března, naběhnou 2. dubna.
- Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, nakoupila dalších 20 356 bitcoinů za 1,99 miliardy dolarů při průměrné ceně 97 514 dolarů za minci. Tím se její celkové držení blíží hranici 500 000 kusů, čímž si upevňuje pozici největšího firemního vlastníka bitcoinu na světě.
- Od začátku roku odepsaly akcie Tesly čtvrtinu hodnoty, její majitel Elon Musk tím přišel o více než 100 miliard dolarů. Přesto zůstává nejbohatším člověkem na světě.
- Společnost General Motors oznámila zvýšení čtvrtletní dividendy o 25 % na 15 centů na akcii, čímž se srovnala s konkurenční Ford Motor. Společnost rovněž spustila program zpětného odkupu akcií v hodnotě šesti miliard dolarů.
- Ukrajina a Spojené státy dosáhly dohody o společném rozvoji ukrajinských nalezišť vzácných nerostů. Součástí dohody je i odstoupení USA od požadavku na podíl ve výši 500 miliard dolarů z potenciálních příjmů. Očekává se, že spolupráce zahrne i těžbu ropy a plynu, čímž se posílí energetická bezpečnost obou zemí.
- Farmaceutická společnost Merck & Co, mimo USA a Kanadu známá jako MSD, hodlá do konce roku zvýšit počet pracovníků ve svých indických pobočkách na přibližně 2 700. Podle výkonného viceprezidenta Davea Williamse by se tento počet mohl v příštích letech dokonce zdvojnásobit.
- Americký farmaceutický gigant Eli Lilly & Co plánuje vybudovat čtyři nové výrobní závody v USA, které zvýší produkci klíčových léčivých látek. Investice vytvoří 3 000 pracovních míst pro kvalifikované odborníky a téměř 10 000 pracovních míst během výstavby.
- Amazon oznámil dlouho očekávanou revoluci svého digitálního asistenta Alexa, nyní pod názvem Alexa+, který využívá generativní umělou inteligenci. Nová verze umí nejen nakupovat vstupenky a objednávat potraviny, ale také se učí z návyků uživatelů a dokáže proaktivně reagovat na jejich potřeby.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v lednu podle finálních dat meziměsíčně klesl o 0,6 % na celoročně přepočtené tempo 1,473 milionu (prosinec: -0,7 % na 1,482 milionu).
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA v lednu meziměsíčně klesly o 10,5 % na celoročně přepočtené tempo 657 tisíc jednotek (prosinec: +3,6 % na 698 tisíc jednotek).
Výsledková sezóna
- Americký výrobce polovodičových součástek, které se používají v datacentrech pro technologii umělé inteligence, po konci středečního obchodování na Wall Street představil hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Čísla překonala očekávání analytiků. Tržby firmě vyskočily o 78 % na 39,33 miliardy dolarů, čekal se výsledek 38,05 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,89 USD, analytici vyhlíželi 0,84 USD, před rokem byl 0,49 USD. Společnost investory potěšila také výhledem pro aktuální kvartál.
- Maloobchodní prodejce potřeb pro kutily Lowe's překonal očekávání Wall Street za čtvrté čtvrtletí s upraveným ziskem na akcii 1,93 USD oproti očekávaným 1,84 USD a tržbami 18,55 miliardy USD oproti předpokládaným 18,29 miliardy USD. Společnost zároveň očekává mírný růst v nadcházejícím roce, což naznačuje možné zlepšení trendů na trhu s domácími potřebami.
- Výsledky Salesforce v 4Q: Zisk na akcii 2,78 USD (odhad: 2,61 USD), tržby 9,99 miliardy USD (odhad: 10,04 miliardy USD).
- Výsledky Agilent Technologies v 1QFY2025: Zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 1,68 miliardy USD (odhad: 1,67 miliardy USD).
- Výsledky eBay v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,21 USD), tržby 2,58 miliardy USD (odhad: 2,60 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch