US MARKETOtevírá za: 14 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Čína hrozí odvetou po Trumpově hrozbě zvýšení cel

Peking slíbil nezbytná protiopatření poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil dalším zvýšením cel na čínské zboží o 10 % od 4. března. Čínské ministerstvo obchodu v pátek uvedlo, že "rozhodně nesouhlasí" s tímto krokem a je připraveno hájit své legitimní zájmy všemi potřebnými prostředky.

"Pokud Spojené státy budou trvat na svém, Čína přijme veškerá nezbytná protiopatření na ochranu svých legitimních práv a zájmů," uvedl mluvčí ministerstva obchodu v prohlášení přeloženém televizí CNBC. Zároveň vyzval USA, aby neopakovaly své chyby a co nejdříve se vrátily k řešení konfliktů prostřednictvím dialogu na rovnocenné úrovni.

Prohlášení následovalo po Trumpově čtvrtečním oznámení o zavedení dodatečného 10% cla na čínské dovozy od 4. března, což se shoduje se začátkem každoročních parlamentních zasedání v Číně. Tato nová cla mají navázat na předchozí 10% zvýšení zavedené 4. února.

Trump zdůvodnil tato opatření reakcí na údajnou roli Číny v obchodu s fentanylem, návykovou látkou, jejíž prekurzory jsou převážně vyráběny v Číně a Mexiku a která každoročně způsobuje desetitisíce úmrtí na předávkování ve Spojených státech.

Očekává se, že Čína v krátkodobém horizontu zareaguje zvýšením cel na vybrané americké dovozy, přidáním dalších amerických společností na seznam nespolehlivých subjektů a možným zpřísněním vývozních kontrol na kritické nerosty. Přesto odborníci předpokládají, že Peking bude postupovat "uvážlivě", protože čínský prezident Si Ťin-pching má zájem setkat se s Trumpem a zahájit jednání, aby předešel opatřením, která by mohla ještě více zatížit již tak zpomalující ekonomický růst.

Navzdory napjaté situaci zůstávají čínské vývozy jedním z mála pozitivních faktorů v jinak zpomalující ekonomice. Spojené státy jsou přitom největším obchodním partnerem Číny na úrovni jednotlivých zemí. Čína však může cílit na odvětví, která jsou klíčová pro Trumpovy voliče, a zároveň si ponechá prostor pro další jednání ve snaze předejít ještě vyšším dovozním clům a dalším "nápravným" opatřením ze strany Washingtonu.

Čína již po prvním kole cel dříve v tomto měsíci zavedla odvetná opatření, včetně zvýšení cel na vybrané americké energetické dovozy a umístění dvou amerických společností na seznam nespolehlivých subjektů, což by mohlo omezit jejich schopnost podnikat v Číně. Čína také zpřísnila kontroly na vývoz kritických nerostů, které Spojené státy potřebují.

Přestože ministerstvo obchodu v pátek nezveřejnilo konkrétní kroky, tón jeho prohlášení byl výrazně tvrdší než reakce na první 10% cla z počátku měsíce. Ministerstvo bránilo čínské úsilí v boji proti drogám a obvinilo USA z "přehazování viny" za problém s fentanylem, který tím podle Pekingu nevyřeší.

Trumpovo oznámení o nových clech zřejmě Čínu přiměje k tomu, aby přehodnotila možnost dosažení dohody v krátkodobém horizontu. Podle odborníků má Peking dvě možnosti: buď pokračovat v uvážlivých odvetných krocích ve snaze předejít dalšímu vyhrocení konfliktu, nebo zvolit tvrdší přístup.

Další cla jsou přitom pravděpodobná. Na začátku svého druhého funkčního období Trump nařídil své administrativě prověřit plnění obchodní dohody, kterou s Čínou uzavřel během svého prvního prezidentského období v roce 2020. Výsledky této revize mají být předloženy do 1. dubna a mohou připravit půdu pro zavedení dalších "recipročních cel", která mají vyrovnat stávající čínská dovozní cla na americké zboží.

Zdroj: CNBC

ČínaMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa