Americké akcie v pátek posílily, investoři přešli střet Trumpa se Zelenským bez větší reakce
Americké akcie v pátek posílily, přestože napjaté jednání mezi Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským v Bílém domě dočasně otřáslo trhy. Trump kritizoval postoj ukrajinského prezidenta k mírové dohodě a varoval před rizikem třetí světové války. Přesto investoři situaci nakonec vyhodnotili bez větší paniky a hlavní indexy uzavřely v zelených číslech. Únor však americké akcie zakončily v minusu, technologický Nasdaq Composite má za sebou dokonce nejhorší měsíc od dubna 2024.
Index Dow si v pátek připsal 1,39 % na 43 840,91 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,59 % na 5 954,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,63 % na 18 847,28 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,10 % na 19,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 4,21 %.
Hlavní indexy se v pátek na chvíli ocitly v červených číslech poté, co Donald Trump spolu s viceprezidentem J. D. Vancem v mimořádné situaci před médii ostře diskutovali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě. Lídři měli jednat o dohodě týkající se ukrajinských nerostných surovin, což investoři zprvu vnímali jako potenciální první krok k ukončení války s Ruskem. Dokud se situace v Oválné pracovně nevyhrotila.
"Buď uzavřete dohodu, nebo končíme," řekl Trump Zelenskému. "Hrajete ruskou ruletu se třetí světovou válkou." Trump poté na sociální síti Truth Social napsal, že Zelenskyj "není připraven na mír, pokud do toho bude zapojena Amerika". "Může se vrátit, až bude připraven na mír," dodal prezident, který během své kampaně slíbil rychlé ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou.
Index volatility VIX, který měří strach na Wall Street, prudce vzrostl v reakci na ostrou výměnu mezi oběma lídry. Jeho hodnota vyskočila až o 4,8 % na 22,15 bodu, což byla nejvyšší úroveň od 27. ledna.
"Jsem znepokojen tím, co jsem právě viděl," uvedl investor Jim Lebenthal z Cerity Partners pro CNBC. "Pokud se zahraniční politika nyní ubírá směrem k posilování Ruska a Vladimira Putina, nevidím to jako dobré pro akciový trh ani pro globální ekonomiku. Je těžké najít argument, který by říkal něco jiného." Investory v posledních dnech také znepokojily Trumpovy sliby zavádění cel spolu s nedávnými ekonomickými údaji, které vysílají varovné signály.
Akcie společnosti Berkshire Hathaway (+2,27 %) v pátek během obchodování zaznamenaly další historický rekord, protože se vezou na vlně vynikajících výsledků hospodaření oznámených minulý víkend. Akcie třídy A konglomerátu vedeného Warrenem Buffettem dosáhly vůbec nejvyšší intradenní hodnoty 775 000 USD za kus. Rovněž akcie třídy B dosáhly nového maxima 515,37 USD. Od začátku letošního roku tak cenné papíry společnosti posílily o více než 13 %, čímž výrazně překonávají index S&P 500.
Za celý týden Dow posílil o 0,95 %, S&P 500 oslabil o 0,98 % a Nasdaq Composite korigoval o 3,47 %. Únor uzavřel Dow se ztrátou 1,58 %, S&P 500 se snížil o 1,42 % a Nasdaq Composite v únoru odevzdal 3,97 %.
Dolar v pátek posílil
Měnový pár EUR/USD se v pátek kolem 23.00 SEČ obchodoval okolo 1,03775. Dolar si tak připisoval 0,16 %. Dolarový index ve stejnou dobu posiloval přibližně o 0,3 % na 107,569 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Páteční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byla vypjatá. Zelenskyj označil ruského prezidenta Vladimira Putina za zabijáka a prohlásil, že se šéfem Kremlu nechce uzavírat kompromisní dohody. Zelenskyj se posléze na schůzce, které se účastnil i americký viceprezident J. D. Vance, dočkal nařečení z neuctivosti za to, že po Spojených státech žádá bezpečnostní záruky. Trump rovněž řekl, že se nestaví na ničí stranu. Nespolčuji se s Putinem, nespolčuji se s nikým, spolčuji se se Spojenými státy v zájmu světa, spolčuji se se světem, uvedl. Společná tisková konference prezidentů byla zrušena a k podpisu dohody a spolupráci Ukrajiny a Spojených států v oblasti těžby surovin nedošlo. Donald Trump na síti Truth napsal, že se Zelenskyj může vrátit, jakmile bude připravený na mír.
- Peking slíbil nezbytná protiopatření poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil dalším zvýšením cel na čínské zboží o 10 % od 4. března. Čínské ministerstvo obchodu v pátek uvedlo, že rozhodně nesouhlasí s tímto krokem a je připraveno hájit své legitimní zájmy všemi prostředky.
- Skype skončí 5. května po dvou dekádách fungování, aby se Microsoft mohl plně zaměřit na svou komunikační platformu Teams. Skype, kdysi průkopník v oblasti mezinárodních hovorů, v posledních letech nedokázal držet krok s konkurencí jako Zoom a Slack.
- Osobní příjmy Američanů se v lednu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % a výdaje klesly o 0,2 %. U příjmů se čekal růst o 0,3 %, u výdajů se čekalo zvýšení o 0,1 %. Index výdajů na osobní spotřebu (takzvaná PCE inflace), Fedem preferovaný inflační ukazatel, se v lednu meziročně zvýšil o 2,5 % (v souladu s odhady, prosinec: +2,6 %) a jádrový index výdajů na osobní spotřebu (jádrová PCE inflace) stoupl meziročně o 2,6 % (v souladu s odhady, prosinec: +2,9 %, revidováno z +2,8 %).
- Obchodní deficit USA se zbožím se v lednu 2025 prohloubil na rekordních 153,3 miliardy dolarů, čímž překonal očekávání trhu 114,7 miliardy dolarů. Dovoz vzrostl o 11,9 % na 325,4 miliardy dolarů a vývoz se zvýšil o 2 % na 172,2 miliardy dolarů.
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu podle předběžných dat stouply o 0,7 % (odhad: +0,1 %, prosinec: -0,4 %, revidováno z -0,5 %).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v únoru stoupl na 45,5 bodu (odhad: 40,6 bodu, leden: 39,5 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Apple oznámil rekordní investici 500 miliard dolarů ve Spojených státech, která zahrnuje výstavbu nové výrobní továrny, zdvojnásobení fondu pokročilé výroby a vytvoření 20 000 pracovních míst. Společnost tak posiluje svůj závazek k americkým inovacím a technologickému pokroku.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy zastavila vyšetřování kryptoměnové divize společnosti Robinhood. Krok přichází jen několik dní poté, co komise ukončila podobné vyšetřování vedené proti Coinbase, a naznačuje změnu v regulačním přístupu ke kryptoprůmyslu.
- Microsoft, hlavní investor společnosti OpenAI, zrušil pronájmy některých datových center, uvedla americká makléřská společnost TD Cowen s odkazem na informace od dodavatelů. Firma také přestala uzavírat statement of qualifications, což jsou dohody, které obvykle vedou k formálnímu pronájmu. Podobnou strategii dříve použila společnost Meta Platforms, když omezovala kapitálové výdaje.
- Společnost Starbucks oznámila plán na propuštění 1 100 zaměstnanců a zrušení několika set neobsazených pozic. Krok je součástí strategie zefektivnění provozu poté, co firma zaznamenala čtyři čtvrtletí poklesu tržeb. Propouštění se nedotkne pracovníků v kavárnách.
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že cla na dovozy z Kanady a Mexika vstoupí v platnost, jakmile příští týden vyprší jejich měsíční odklad. "Cla budou zavedena včas a podle plánu," uvedl na tiskové konferenci v Bílém domě, kde zopakoval i svůj záměr uplatnit takzvaná reciproční cla. Podle něj byly Spojené státy dlouhodobě zneužívány ostatními zeměmi, a to téměř ve všem.
- Index aktivity chicagského Fedu v lednu klesl na -0,03 bodu (prosinec: +0,18 bodu, revidováno z +0,15 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v únoru klesl na -8,3 bodu (leden: +14,1 bodu).
- Americká automobilka Tesla koupí část insolventní německé strojírenské společnosti Manz včetně více než 300 zaměstnanců v závodě ve městě Reutlingen. Transakce rozšíří přítomnost Tesly v Německu, kde již provozuje výrobní závod nedaleko Berlína. Akcie Tesly v úterý odepsaly přes 8 % po zprávě, že automobilce v lednu meziročně klesly prodeje v Evropě zhruba o polovinu.
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj navštíví Washington, aby podepsal dohodu o ukrajinských nerostných surovinách. Podle agentury Reuters je dohoda klíčová pro pokračování americké podpory Ukrajině v jejím boji proti ruské agresi. Kyjev souhlasil s ekonomickou dohodou s USA a očekává, že mu zajistí další pomoc.
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru klesl na 98,3 bodu (odhad: 102,5 bodu, leden: 105,3 bodu). Jde o třetí snížení indikátoru v řadě, pokles o sedm bodů je navíc nejvýraznějším zhoršením ukazatele od srpna 2021. Podle agentury Bloomberg vývoj indexu reflektuje nejistotu spojenou s kroky administrativy Donalda Trumpa.
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí FHFA v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,4 % (odhad: +0,2 %, listopad: +0,4 %, revidováno z +0,3 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v prosinci meziměsíčně klesl o 0,1 % (listopad: -0,1 %), meziročně se zvýšil o 4,5 % (odhad: +4,5 %, listopad: +4,3 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru stoupl na 6 bodů (odhad: -3 body, leden: -4 body).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v únoru spadl na -8,3 bodu z lednových 14,1 bodu.
- Americký prezident Donald Trump během středečního jednání svého kabinetu v Bílém domě prohlásil, že se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z Evropské unie. Konkrétní termín neuvedl, řekl ale, že se tak stane brzy. Současně řekl, že cla na dovoz z Kanady a Mexika, jež měla podle původního plánu platit od března, naběhnou 2. dubna.
- Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, nakoupila dalších 20 356 bitcoinů za 1,99 miliardy dolarů při průměrné ceně 97 514 dolarů za minci. Tím se její celkové držení blíží hranici 500 000 kusů, čímž si upevňuje pozici největšího firemního vlastníka bitcoinu na světě.
- Od začátku roku odepsaly akcie Tesly čtvrtinu hodnoty, její majitel Elon Musk tím přišel o více než 100 miliard dolarů. Přesto zůstává nejbohatším člověkem na světě.
- Společnost General Motors oznámila zvýšení čtvrtletní dividendy o 25 % na 15 centů na akcii, čímž se srovnala s konkurenční Ford Motor. Společnost rovněž spustila program zpětného odkupu akcií v hodnotě šesti miliard dolarů.
- Ukrajina a Spojené státy dosáhly dohody o společném rozvoji ukrajinských nalezišť vzácných nerostů. Součástí dohody je i odstoupení USA od požadavku na podíl ve výši 500 miliard dolarů z potenciálních příjmů. Očekává se, že spolupráce zahrne i těžbu ropy a plynu, čímž se posílí energetická bezpečnost obou zemí.
- Farmaceutická společnost Merck & Co, mimo USA a Kanadu známá jako MSD, hodlá do konce roku zvýšit počet pracovníků ve svých indických pobočkách na přibližně 2 700. Podle výkonného viceprezidenta Davea Williamse by se tento počet mohl v příštích letech dokonce zdvojnásobit.
- Americký farmaceutický gigant Eli Lilly & Co plánuje vybudovat čtyři nové výrobní závody v USA, které zvýší produkci klíčových léčivých látek. Investice vytvoří 3 000 pracovních míst pro kvalifikované odborníky a téměř 10 000 pracovních míst během výstavby.
- Amazon oznámil dlouho očekávanou revoluci svého digitálního asistenta Alexa, nyní pod názvem Alexa+, který využívá generativní umělou inteligenci. Nová verze umí nejen nakupovat vstupenky a objednávat potraviny, ale také se učí z návyků uživatelů a dokáže proaktivně reagovat na jejich potřeby.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v lednu podle finálních dat meziměsíčně klesl o 0,6 % na celoročně přepočtené tempo 1,473 milionu (prosinec: -0,7 % na 1,482 milionu).
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA v lednu meziměsíčně klesly o 10,5 % na celoročně přepočtené tempo 657 tisíc jednotek (prosinec: +3,6 % na 698 tisíc jednotek).
- Generativní umělá inteligence nové generace bude vyžadovat stonásobný nárůst výpočetního výkonu oproti předchozím modelům, uvedl generální ředitel Nvidie Jensen Huang. Tento nárůst je důsledkem nových metod logického uvažování, které AI umožňují krok za krokem přemýšlet o nejlepším způsobu odpovědi na dotazy.
- Americký HDP se v posledním loňském čtvrtletí anualizovaně zvýšil o 2,3 %, potvrdil to zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Růst ekonomiky výrazně zpomalil z 3,1 % v třetím čtvrtletí. Expanzi HDP v závěru loňského roku podpořily vyšší spotřebitelské a vládní výdaje, ty více než kompenzovaly pokles investic.
- Amazon odhalil svůj první kvantový čip Ocelot, který má přinést vysoce efektivní hardware pro výpočetní systémy. Zpráva přichází pouhý týden po představení kvantového čipu od Microsoftu, což zintenzivňuje soutěž mezi technologickými giganty na poli kvantové výpočetní techniky.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. února stoupl na 242 tisíc z 220 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 219 tisíc), čekal se růst na 221 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 15. února klesl na 1,862 milionu z 1,867 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,869 milionu), vyhlížel se výsledek 1,870 milionu.
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že od 4. března vstoupí v platnost cla na dovoz z Mexika a Kanady. Čína bude čelit dalšímu 10% clu. Cla na dovoz z Mexika a Kanady byla původně pozastavena 3. února na dobu jednoho měsíce, což vyvolalo spekulace o tom, zda budou po vypršení této lhůty skutečně obnovena. Trump však ve čtvrtek ráno na platformě Truth Social potvrdil, že cla budou zavedena podle plánu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se ve Spojených státech v lednu meziměsíčně zvýšily o 3,1 %. Čekal se růst o 2 % po poklesu o 1,8 % v prosinci (revidováno z -2,2 %). Bez započtení dopravních prostředků objednávky stagnovaly (odhad: +0,3 %, prosinec: +0,1 %) a bez započtení obranných prostředků byly vyšší o 3,5 % (prosinec: -1,8 %).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v lednu meziročně klesly o 5,2 % (prosinec: -5,0 %), meziměsíčně se snížily o 4,6 % (odhad: -1,3 %, prosinec: -4,1 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v únoru zůstal na -5 bodech.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Home Depot výsledky za loňské čtvrté čtvrtletí mírně překonal očekávání analytiků. Upravený zisk na akcii činil 3,02 USD, trh čekal 3,01 USD. Tržby na úrovni 39,70 miliardy USD rovněž překonaly odhad ve výši 39,16 miliardy USD.
- Americký výrobce polovodičových součástek, které se používají v datacentrech pro technologii umělé inteligence, po konci středečního obchodování na Wall Street představil hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Čísla překonala očekávání analytiků. Tržby firmě vyskočily o 78 % na 39,33 miliardy dolarů, čekal se výsledek 38,05 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,89 USD, analytici vyhlíželi 0,84 USD, před rokem byl 0,49 USD. Společnost investory potěšila také výhledem pro aktuální kvartál.
- Maloobchodní prodejce potřeb pro kutily Lowe's překonal očekávání Wall Street za čtvrté čtvrtletí s upraveným ziskem na akcii 1,93 USD oproti očekávaným 1,84 USD a tržbami 18,55 miliardy USD oproti předpokládaným 18,29 miliardy USD. Společnost zároveň očekává mírný růst v nadcházejícím roce, což naznačuje možné zlepšení trendů na trhu s domácími potřebami.
- Výsledky Salesforce v 4Q: Zisk na akcii 2,78 USD (odhad: 2,61 USD), tržby 9,99 miliardy USD (odhad: 10,04 miliardy USD).
- Výsledky Agilent Technologies v 1QFY2025: Zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 1,68 miliardy USD (odhad: 1,67 miliardy USD).
- Výsledky eBay v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,21 USD), tržby 2,58 miliardy USD (odhad: 2,60 miliardy USD).
- Warner Bros Discovery za poslední tři měsíce roku 2024 vykázala příjmy 10,03 miliardy dolarů, což mírně zaostalo za očekáváním analytiků, kteří vyhlíželi 10,19 miliardy dolarů. Společnost očekává očekává, že její streamovací služba dosáhne do roku 2026 minimálně 150 milionů předplatitelů.
- Farmaceutická společnost Novavax v posledním loňském čtvrtletí snížila ztrátu díky snížení prodejních a administrativních nákladů na vakcíny proti covidu, které jsou jejím jediným produktem na trhu.
- Výsledky Dell Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,68 USD (odhad: 2,53 USD), tržby 23,9 miliardy USD (odhad: 24,6 miliardy USD).
- Výsledky HP v 1FQ: Zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 13,50 miliardy USD (odhad: 13,35 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 1FQ: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 2,99 miliardy USD (odhad: 2,93 miliardy USD).
Zdroj: CNBC