Americké akcie v úterý dále oslabovaly kvůli obavám z dopadů cel, index S&P 500 je nejníže od prezidentských voleb v USA
Americké akciové indexy v úterý silně kolísaly. Po úvodním propadu se dokázaly vyhoupnout dokonce do plusu, v závěru seance ale opět rychle oslabily. Uzavřely nicméně nad denními minimy. Náladu ovlivňoval zejména začátek celní války mezi USA, jejich sousedními zeměmi a Čínou.
Index Dow nakonec klesl o 1,55 % na 42 520,99 bodu, širší S&P 500 ztratil 1,22 % na 5 778,15 bodů a technologický index Nasdaq Composite odepsal 0,35 % na 18 285,16 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,20 % na 23,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o šest bazických bodů na 4,242 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato i stříbro naopak asi o procento zdražily, dolarový index se snížil o procento na 105,56 bodu a bitcoin na konci dne zdražil bezmála o dvě procenta na 87 860 USD.
Během dne byly propady podstatně hlubší, Dow odepisoval tři procenta a S&P 500 dvě, a Nasdaq se dokonce přiblížil hladině 10% poklesu, tedy korekci. Více než čtyři pětiny akcií z indexu S&P 500 zakončily den v minusu. Někteří investoři ale využili hlubokých poklesů k nákupům některých velkých titulů (NVIDIA +1,69 %, Alphabet +2,34 %).
Úterní pokles následoval po zavedení 25% cel na dovoz z Kanady a Mexika, která nově vstoupila v platnost. Donald Trump také uvalil dodatečné 10% clo na čínské zboží. Čína zareagovala zavedením vlastních cel ve výši až 15 % na některé americké produkty, zatímco mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová oznámila, že její země odpoví tarify a dalšími opatřeními, která budou zveřejněna o víkendu. Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil 25% clo na americké zboží, na což Trump reagoval vyhrůžkou, že cla na kanadské dovozy do USA ještě zvýší.
Akcie firem silně závislých na dovozech se ocitly pod tlakem. Automobilky General Motors (-4,52 %, v after-marketu ale titul přidával kolem pěti procent) a Ford Motor (-2,88 %) výrazně oslabily, stejně tak řetězec Chipotle Mexican Grill (-2,14 %), který získává přibližně polovinu avokád z Mexika. Akcie obchodního řetězce Target (-3,00 %) ztratily poté, co jeho generální ředitel varoval, že ceny některých potravin v příštích dnech kvůli clům vzrostou.
Poklesy z posledních dnů vrátily index S&P 500 na úroveň z doby před americkými prezidentskými volbami na začátku listopadu. Investoři dlouho doufali, že se podaří na poslední chvíli dosáhnout dohody, která by zmírnila dopady cel na Mexiko a Kanadu, ale poté, co Trump v pondělí potvrdil jejich zavedení, obchodníci začali prodávat akcie. "Říkám tomu podmíněná korekce," uvedl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA Research. "Všechno závisí na tom, jak dlouho Donald Trumpo ponechá cla v platnosti."
Společně se slabými ekonomickými daty zveřejněnými v poslední době dávají cla investorům důvod k obavám o stav americké ekonomiky. Nejvíce v úterý ztrácely bankovní a maloobchodní tituly.
Investoři budou bedlivě sledovat úterní projev Donalda Trumpa v Kongresu o stavu USA. Během něj by mohl mimo jiné oznámit i další kroky v obchodní politice, která byla jedním z hlavních bodů jeho předvolební kampaně.
Americký dolar během dne klesl na tříměsíční minimum kvůli obavám ze zpomalení hospodářského růstu USA a negativních dopadů celní politiky USA. Dolarový index se propadl pod 106 bodů, nejníže od prosince. Euro naopak posiluje i díky tomu, že Evropská unie zatím byla ušetřena nových cel. Investoři vyhlížejí čtvrteční zasedání ECB a v pátek oznamovaná data z amerického trhu práce za únor.
Hlavní úterní události v USA
- Spojené státy v úterý 4. března uvalily nové celní sazby na dovoz z Kanady a Mexika, a to ve výši 25 %. Zároveň zvýšily tarifní zatížení čínského zboží o dalších 10 %. V reakci na to Čína oznámila, že od 10. března zavádí odvetná cla ve výši 10-15 % na vybrané americké výrobky. Kanadský premiér Justin Trudeau již předtím avizoval, že Ottawa v reakci zatíží 25% clem americký dovoz v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů.
- Mexiko bude ragovat na zavedení cel ze strany USA, připojuje se tak ke Kanadě a Číně. Pro nová cla na dovoz z Mexika neexistuje podle tamní prezidentky Claudie Sheinbaumové důvod. V neděli proto oznámí odvetná opatření.
- Zavedete cla a odstřihneme vás od elektřiny, pohrozil premiér Ontaria Spojeným státům. Ontario je velkým vývozcem elektřiny do New Yorku, Michiganu a Minnesoty. Jeho premiér Doug Ford je připraven zavést příplatek na každý megawatt energie, který z jeho státu USA odeberou. Nebojí se ani zrušit smlouvu v hodnotě 100 milionů dolarů s internetovou společností Starlink Elona Muska.
- Atlantský Fed ve svém sledovaném modelu vývoje americké ekonomiky vyhlíží nově za první kvartál propad amerického HDP o 2,8 % anualizovaně. Důvodem je snížení odhadovaného příspěvku osobní spotřeby a fixních investic. Skutečnost nemusí být tak negativní, model ale naznačuje silná rizika pro růst americké ekonomiky, protože nemusí jít pouze o efekt předzásobení se dovozy z Kanady a Mexika před zavedením platnosti cel.
Výsledková sezóna
- Výsledky Best Buy (v úterý -13,30 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,58 USD (odhad: 2,40 USD), tržby 13,95 miliardy USD (odhad: 13,68 miliardy USD).
- Výsledky Target (v úterý -3,00 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,26 USD), tržby 30,92 miliardy USD (odhad: 30,78 miliardy USD).
Zdroj: CNBC