Evropské akcie v úterý pod tíhou vyšších amerických cel na kanadskou ocel a hliník výrazně oslabily, široký index odepsal skoro procento a tři čtvrtě
Západoevropské akciové indexy zahájily úterní obchodování kolem nuly, nakonec ovšem prudce oslabily. Reagovaly tak na obavy z eskalace obchodních válek poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zdvojnásobení cel na kanadskou ocel a hliník na 50 % v reakci na 25% přirážku provincie Ontario na elektřinu dodávanou do tří amerických států. Výhrůžka Trumpa, že začátkem dubna zvýší cla na dovoz kanadských automobilů, pokud Ottawa nezruší svá odvetná opatření, dopadla i na evropské tituly ze segmentu automotive.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,70 % na 536,89 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,21 % na 8 495,99 bodu, německý DAX oslabil o 1,29 % na 22 328,77 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,31 % a skončil na 7 941,91 bodu.
Výrazně klesla například cena akcií automobilové skupiny Stellantis (-5,22 %), která zastřešuje značky Fiat, Citroën, Peugeot, Opel nebo Jeep a Dodge. Investoři se obávají, že dalším terčem amerických cel by se mohla stát právě evropská výroba aut. Pod nulou skončily také akcie německé skupiny Volkswagen (-1,09 %), která ráno představila hospodářské výsledky za loňský rok.
Z dalších titulů výrazně oslabila například letecká společnost International Airlines Group (-7,15 %) po oznámení vytvoření investiční větve, která bude mít k dispozici až 200 milionů eur na investice do "atraktivních společností utvářejících budoucnost letectví".
V poklesu pokračovaly také akcie dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk (-3,44 %), která v pondělí zveřejnila slabší než očekávané výsledky klinické studie svého nového léku na hubnutí CagriSema. Studie ukázala, že obézní nebo nadváhou trpící dospělí pacienti s diabetem druhého typu ztratili v průběhu 68 týdnů v průměru 15,7 % hmotnosti. Firma, která vyrábí populární lék na hubnutí Wegovy, dříve předpovídala, že pacienti užívající CagriSemu zhubnou o 25 %.
"Investoři jsou nervózní, protože se znovu začalo mluvit o recesi. Ta rozhodně není hotovou věcí, nejistoty je ale tolik, že nad ní zkrátka nelze mávnout rukou," říká Ruth Foxe-Bladerová ze společnosti Foxe Capital. "Vývoj americké celní politiky je překotný a těžko předvídatelný, což je to, co trhy nemají rády ze všeho nejvíc," dodala.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Generální ředitel společnosti L'Oréal Nicolas Hieronimus prohlásil, že ho zavedení cel ze strany USA "příliš neznepokojuje". Většina produktů, které společnost v USA prodává, je totiž vyráběna přímo v Severní Americe. Přesto připustil, že v případě nových cel na luxusní výrobky, jako jsou parfémy, se firma dokáže přizpůsobit díky cenové strategii a vývoji měnových kurzů. L'Oréal i přes globální ekonomické výzvy očekává stabilní růst zejména na americkém trhu.
- Italská společnost Synapsia podepsala kontrakt v hodnotě 2,5 miliardy dolarů se společností Bold Technologies ze Spojených arabských emirátů na poskytování služeb správy měst poháněných umělou inteligencí pro Abú Zabí, uvedl generální ředitel Synapsie Daniele Marinelli pro agenturu Reuters.
Výsledková sezóna
- Automobilové skupině Volkswagen loni klesl provozní zisk o 15 % na 19,1 miliardy eur a čistý zisk společnosti spadl o 30,6 % na 12,39 miliardy eur. Pokles zisků skupina vysvětluje růstem fixních nákladů. Výsledky byly ovlivněny rovněž náklady na restrukturalizaci ve výši 2,6 miliardy eur. Obrat Volkswagenu nicméně stoupl o procento na 324,7 miliardy eur, k růstu přispěl dobrý výkon segmentu finančních služeb. Tržby Volkswagen Group ze samotného automotive segmentu meziročně mírně klesly a dosáhly 265,9 miliardy eur. Odbyt Volkswagenu loni klesl o 3,5 % na zhruba devět milionů aut.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch