V korekci už je i S&P 500. Ve čtvrtek všechny hlavní americké akciové indexy odepsaly přes procento
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely pod nulou. Index S&P 500 vstoupil do pásma korekce, když na zavírací maximum 6 144,15 bodu z 19. února ztrácí už přes 10 %.
Index Dow klesl o 1,30 % na 40 813,57 bodu, širší S&P 500 se svezl o 1,39 % na 5 521,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,96 % a uzavřel na 17 303,01 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,77 % na 24,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 4,27 %.
Investoři jsou nadále nervózní kvůli krokům Donalda Trumpa. Ten naposledy pohrozil, že zavede 200% clo na vína, šampaňské a další alkoholické produkty z Francie a dalších evropských zemí, pokud Evropská unie nezruší clo na americkou whisky.
Index Nasdaq Composite do korekce vstoupil už minulý čtvrtek. Dow aktuálně na zavírací maximum 45 014,04 bodu ze začátku prosince ztrácí 9,33 %. Do korekce vstoupí, pokud odepíše dalších 301 bodů, ve čtvrtek se svezl o 537,36 bodu. Index akcií firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 na maximum ztrácí už 19 %, a stojí tak na prahu medvědího trendu, který je definovaný jako pokles z posledního maxima o 20 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Evropská unie obnovila clo na americkou whisky a vyvolala ostrou reakci Washingtonu. Prezident Donald Trump oznámil, že pokud EU své opatření nezruší, USA zavedou 200% clo na vína, šampaňské a další alkoholické produkty z Francie a dalších evropských zemí.
- Prokrypto legislativa prezidenta Donalda Trumpa by mohla podnítit podobné kroky u regulátorů po celém světě, uvedl výkonný ředitel Binance Richard Teng. Na konferenci CONVERGE LIVE v Singapuru zdůraznil, že Spojené státy nyní vysílají jasný signál o přijetí digitálních aktiv, což by mohlo ovlivnit přístup dalších zemí. Očekává se, že změna přinese dlouhodobé impulzy pro adopci kryptoměn jak mezi institucionálními investory, tak mezi retailovými uživateli.
- Investoři vkládají naděje do Lip-Bu Tana, který se příští týden ujme vedení společnosti Intel. Podle analytiků má díky svým hlubokým vazbám v polovodičovém průmyslu potenciál obnovit důvěru trhu a posílit pozici Intelu jako klíčového hráče ve smluvní výrobě čipů.
- Americká fintech společnost SoFi oznámila uzavření dohody o financování osobních půjček až do výše 5 miliard dolarů s fondy spravovanými investiční firmou Blue Owl Capital. Dohoda odráží rostoucí přesun spotřebitelů od tradičních bank k digitálním finančním platformám.
- Apple v posledních letech rozšiřoval výrobu v Indii, aby snížil svou závislost na Číně. Nyní však čelí nové hrozbě, americké tarify na indické produkty by mohly narušit jeho dlouhodobé plány a ovlivnit konkurenceschopnost v Indii vyráběných iPhonů na americkém trhu.
- Americký ministr financí Scott Bessent zdůraznil, že přechodné období, kterým americká ekonomika prochází v souvislosti s omezením vládních výdajů, nemusí nutně vést k recesi. Podle něj záleží na tom, jak rychle se podaří přenést hospodářský růst z veřejného na soukromý sektor.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. března klesl na 220 tisíc z 222 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 221 tisíc), čekal se růst na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. března klesl na 1,870 milionu z 1,897 milionu v předchozím týdnu, vyhlížel se výsledek 1,900 milionu.
- Americký index výrobních cen se v únoru meziměsíčně nezměnil (odhad: +0,3 %, leden: +0,6 %), meziročně stoupl o 3,2 % (odhad: +3,3 %, leden +3,7 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Dollar General v 4QFY2025: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 10,30 miliardy USD (odhad: 10,26 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch