OECD kvůli clům zhoršila výhled světové ekonomiky. USA si podle ní pod sebou podřezávají větev
Světová ekonomika dále poroste, avšak mírnějším tempem, než se čekalo dosud. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) globální HDP letos přidá 3,1 %, v předchozí prognóze z prosince OECD čekala růst o dvě desetiny procentního bodu silnější.
Širší obchodní válka by podle OECD mohla z růstu globálního HDP ubrat až tři desetiny procentního bodu, v případě Spojených států by mohlo jít dokonce až o sedm desetin procentního bodu. Výhled růstu ekonomiky eurozóny pro letošek byl snížen o tři desetiny bodu, projekce růstu hospodářství Spojených států je v základním scénáři nižší o dvě desetiny bodu a výhled pro Kanadu OECD srazila dokonce o 1,3 procentního bodu.
Mírného zhoršení doznal výhled pro většinu hlavních ekonomik napříč světem. Organizace upozornila, že vyšší než očekávaná inflace daná restrikcemi v mezinárodním obchodě by mohla centrální banky přimět utáhnout měnové kohouty, což by mohlo přitáhnout mračna nad finanční trhy.
Píští rok podle OECD americká ekonomika posílí dokonce jen o 1,6 %, proti předchozímu výhledu je tento odhad horší o půl procentního bodu. HDP eurozóny by se příští rok měl zvednout o 1,2 % a hospodářství Kanady, která je jedním z hlavních obchodních partnerů Spojených států, by mělo posílit jen o 0,7 %.
OECD věří, že pokud by se situace v mezinárodním obchodě, respektive celní politice USA zklidnila, nebyly by dopady nynějšího dějí na světovou ekonomiku v příštích dvou letech tak výrazné, avšak hospodářský růst by i tak byl proti prosincovému výhledu v určité míře utlumený. Organizace vedle amerických cel varuje také před zvýšeným geopolitickým napětím, hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Mírného zlepšení výhledu pro letošní rok se v březnové prognóze dočkala Čína. Její HDP by měl vzrůst o 4,8 %, tedy tempem o desetinu procentního bodu vyšším, než uváděl prosincový výhled. V příštím roce by si pak největší asijská ekonomika měla tempo expanze udržet. Pro letošek je nový výhled optimističtější také v případě Ruska, Saúdská Arábie nebo Turecka.
Zdroj: OECD