Britská AstraZeneca investuje 2,5 miliardy dolarů do nového výzkumného centra v Číně
Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila investici 2,5 miliardy dolarů do nového výzkumného a vývojového centra v Pekingu. Projekt vzniká ve spolupráci s městskou samosprávou a navazuje na snahu firmy obnovit důvěru na čínském trhu po probíhajícím vyšetřování ohledně neuhrazených dovozních daní.
Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v rámci nové strategické iniciativy investuje 2,5 miliardy dolarů do výzkumného a vývojového centra v čínském hlavním městě Pekingu. Krok přichází v době, kdy firma čelí vyšetřování čínských úřadů kvůli nezaplaceným dovozním daním a potenciální pokutě až 4,5 milionu dolarů.
Nové centrum naváže na existující výzkumné aktivity společnosti v Šanghaji a podle generálního ředitele Pascala Soriota bude "klíčovou součástí globálního úsilí o vývoj inovativních léků". Očekává se, že pekingský tým se rozšíří na přibližně 1 700 zaměstnanců.
Investice vzniká ve spolupráci s pekingskou městskou vládou a Administrativní kanceláří pro ekonomicko-technologický rozvoj. AstraZeneca rovněž naváže výzkumná partnerství s biotechnologickými firmami Harbour BioMed a Syneron Bio a vytvoří společný podnik s firmou BioKangtai zaměřený na vývoj, výrobu a distribuci vakcín proti respiračním a dalším infekčním nemocem. Díky této spolupráci otevře AstraZeneca svou první vakcinační továrnu na území Číny.
Vyšetřování čínských úřadů, o kterém společnost informovala ve své únorové výroční zprávě, se týká údajně nezaplacených dovozních daní v hodnotě 900 milionů dolarů za léčiva proti rakovině Imfinzi a Imjudo. Podle čínského zákona hrozí firmě pokuta ve výši jednonásobku až pětinásobku této částky. AstraZeneca uvedla, že plně spolupracuje s čínskými úřady.
Soriot v prohlášení uvedl, že investice v Pekingu představuje "trvalý závazek vůči Číně" a ukazuje, že země zůstává důležitým pilířem globálního působení firmy. Akcie AstraZenecy během pátečního dopoledne na londýnské burze oslabily přibližně o 1 %.
Zdroj: CNBC