US MARKETOtevírá za: 43 h 23 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

El-Erian z Allianz: Riziko recese v USA je nepříjemně vysoké kvůli Trumpovým clům

Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz, označil riziko recese ve Spojených státech za "nepříjemně vysoké". Důvodem je rozsáhlé zavádění dovozních cel ze strany prezidenta Donalda Trumpa, která podle něj zvyšují inflační tlaky a ohrožují nejen americkou, ale i globální ekonomiku.

Na okraji ekonomického fóra Ambrosetti v italském Cernobbiu uvedl pro CNBC, že pravděpodobnost recese ve Spojených státech se podle něj zvýšila až na 50 %. Současně upozornil na rostoucí inflační očekávání. "Nemyslím si, že recese je nevyhnutelná, protože americká ekonomika má velmi silnou strukturu," řekl El-Erian. "Ale riziko je nyní nepříjemně vysoké."

Zejména takzvané recipročně nastavené tarify, které Trumpova administrativa zavádí, mohou mít podle něj výrazné dopady nejen na domácí, ale i světové hospodářství. Trhy podle něj zatím podceňují inflační důsledky tohoto kroku.

"Zatím jsme zaznamenali především obavy o růst. Ale ještě jsme neviděli druhou a třetí reakci: jak dopadnou tarify na růst v ostatních zemích a co to udělá s dolarem. A hlavně – jak na to zareaguje americká centrální banka," dodal El-Erian.

Podle něj trhy momentálně počítají s více snižováními úrokových sazeb, než je reálně pravděpodobné. "Pokud budeme mít štěstí, dočkáme se jednoho snížení sazeb. Ale vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby k žádnému nedošlo," uvedl.

Zdroj: CNBC

Americká ekonomikaAmerický dolarInvestiční a ekonomický výhledRecese
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika