US MARKETZavírá za: 0 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Pátek byl na evropských burzách dramatický, hlavní indexy odepsaly kolem pěti procent

Evropské akcie na závěr týdne prudce oslabily. Na trzích byl nadále přetlak prodejních příkazů kvůli americkým clům a obavám z jejich dopadů na ekonomiku. Peking navíc oznámil, že dovoz z USA zatíží stejným clem, jaké Donald Trump uvalil na čínský import. Index STOXX Europe 600 spadl o více než pět procent, na poslední maximum ze začátku března ztrácí přes 10 %, a vstoupil tak do korekce.

Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek spadl o 5,12 % na 496,33 bodu, britský FTSE 100 odepsal 4,95 % na 8 054,98 bodu, německý DAX přišel také o 4,95 % a uzavřel na 20 641,72 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 4,26 % a skončil na 7 274,95 bodu.

Mezi hlavní poražené v pátek patřily banky, sektorový index spadl o 8,5 % poté, co ve čtvrtek odepsal 5,53 %. Investoři se obávají hospodářské recese a opětovného růstu inflace, což jsou dva faktory, které mohou bankovní odvětví tvrdě zasáhnout.

Donald Trump ve středu večer SELČ oznámil takzvaná reciproční cla na dovoz z jednotlivých zemí. Minimální dovozní clo do USA má dosahovat 10 %. Krok má podle šéfa Bílého domu za cíl vyrovnat obchodní podmínky.

Výpočet "cel", která jednotlivé země, respektive EU údajně uplatňují proti USA, je přitom založený na odečtení dovozu dané země z USA od jejího vývozu do USA a následném vydělení tohoto výsledku objemem amerického vývozu. "To je opravdu bizardní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální. Je zároveň zarážející, že americká administrativa nedokázala přijít s ničím sofistikovanějším po mnoha týdnech plánování," napsal v komentáři hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko.

Investoři nyní čekají, jak se jednotlivé země vůči nově představeným clům postaví. Evropská unie je podle vyjádření některých vrcholných představitelů s USA ochotná jednat, avšak pokud domluva nebude možná, je připravená přijmout protiopatření. Právě to by přitom podle ekonomů mohlo dále prudce zhoršit vyhlídky světové ekonomiky. Čína se zatím o jednání nepokouší a rovnou oznámila zavedení zrcadlového cla 34 % na dovoz zboží z USA.

Za celý týden index STOXX Europe 600 klesl o 8,44 %, FTSE 100 odepsal 6,97 % a DAX a CAC 40 odevzdaly shodně 8,10 %.

Negativní nálada panuje i na trzích v zámoří. Kolem 18.00 SELČ hlavní americké akciové indexy odepisovaly čtyři až pět procent.

Najdou se ale i optimisté, kteří v současných tržních turbulencích spatřují jedinečnou příležitost k nákupům "se slevou". Třeba Edward Yardeni, veterán Wall Street a prezident Yardeni Research, zatím ponechává cílovou hodnotu pro index S&P 500 pro letošek na 6 000 bodech, když věří, že Trump nakonec ustoupí, ale přesto se označí za vítěze, protože si na významných obchodních partnerech USA vymůže drobné ústupky.

Nejdůležitější páteční události na evropských trzích

  • Britská energetická společnost BP oznámila, že předseda jejího představenstva Helge Lund odstoupí z funkce, přičemž nástupnický proces již začal. Krok přichází krátce po zásadní změně firemní strategie, v rámci níž BP posílila investice do ropy a plynu a omezila výdaje na obnovitelné zdroje.
  • Společnost Inditex, majitel značky Zara, stále vidí prostor pro růst na americkém trhu a plánuje zde otevírat další obchody, přestože prezident Donald Trump oznámil nová obchodní cla. Podle generálního ředitele Óscara Garcíi Maceirase firma zatím nezaznamenala výrazné změny v chování spotřebitelů na žádném z klíčových trhů.
  • HCOB index nákupních manažerů ve stavebnictví v Německu v březnu klesl na 40,3 bodu z únorových 41,2 bodu, což potvrzuje pokračující útlum sektoru na konci prvního čtvrtletí. Pokles zakázek vedl ke snižování zaměstnanosti i nákupů, i když nižším tempem než dříve. Výhled firem se přesto mírně zlepšil a je nejméně pesimistický za tři roky.
  • Index nákupních manažerů ve stavebnictví od S&P Global ve Velké Británii se v březnu zvýšil na 46,4 bodu z únorového minima 44,6 bodu, čímž mírně překonal očekávání trhu. Navzdory zlepšení zůstává pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu aktivity.
  • Sociální síť X, kterou koncově vlastní Elon Musk, by mohla dostat pokutu přesahující miliardu dolarů. Podle deníku The New York Times se jedná o první velký zásah Evropské komise proti porušování nových pravidel zaměřených na boj s dezinformacemi a nelegálním obsahem na internetu.
  • Německo: Průmyslové objednávky v únoru meziměsíčně beze změny (odhad: +3,5 %, leden: -5,5 %, revidováno z -7 %).

Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa