Evropské akcie v úterý korigovaly předchozí ztráty, hlavní indexy přidaly přes 2 %
Západoevropské akcie se v úterý odrazily. Přerušily tak čtyřdenní ztrátovou sérii. Dařilo se všem hlavním sektorům, pomyslnými vítězi dne jsou odvětví finančních služeb a cestování.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 2,72 % na 486,91 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,71 % na 7 910,53 bodu, německý DAX přidal 2,48 % na 20 280,26 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,50 % na 7 100,42 bodu.V pondělí hlavní indexy odepsaly od čtyř do pěti procent.
Dařilo se mimo jiné zbrojovkám, které byly v posledních týdnech nahoru hnány očekáváním masivních investic starého kontinentu do obrany. Akcie švédského výrobce letadel a zbraní Saab přidaly přes osm procent, akcie firem Leonardo a BAE Systems zpevnily o asi 7,5 %, respektive o zhruba 7 % a cenné papíry německého Rheinmetallu, který vyrábí mimo jiné tanky Leopard, si připsaly skoro šest procent.
Nejistota na trzích ale přetrvává. V pondělí se objevily spekulace, že by Donald Trump mohl některá dovozní cla pozastavit, Bílý dům ale uvedl, že nic takového se nechystá. Naopak šéf Bílého domu pohrozil Číně, že pokud nevezme zpět své reciproční clo 34 % na import z USA, uvalí na dovoz jejího zboží do Spojených států dodatečné clo 50 %.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí uvedla, že EU nabízí Spojeným státům dohodu "nulová cla za nulová cla" pro veškeré průmyslové zboží, a zopakovala, že blok je ochotný s Bílým domem jednat, avšak stejně tak zavést protiopatření, pokud se ukáže, že vzájemné rozhovory nejsou cestou. V tom případě by se Evropská unie podle von der Leyenové zaměřila "na zbylých 83 % mezinárodního obchodu" a posilování vztahů s jinými partnery.
Světové akcie prudce oslabovaly od druhé poloviny minulého týdne poté, co Donald Trump ve středu večer SELČ oznámil takzvaná reciproční cla na dovoz z jednotlivých zemí. Minimální dovozní clo je 10 %, vůči dovozu z EU bude Washington uplatňovat clo 20 %. Krok má podle šéfa Bílého domu za cíl vyrovnat obchodní podmínky.
Peter Navarro, hlavní celní poradce Trumpa, prohlásil, že Evropská unie musí odstranit všechny necelní obchodní překážky včetně daně z přidané hodnoty, aby mohla se Spojenými státy uzavřít dohodu.
"Nevíme, jestli trhy mají už propady za sebou. Z historické zkušenosti ale víme, že volatilní období nakonec nejvíce odměňuje ty s široce diverzifikovanými portfolii, kteří zůstanou klidní a nenechají se strhnout k impulzivnímu jednání," napsali v poznámce pro klienty analytici ze švýcarské investiční banky UBS. Připomněli přitom, že od roku 1945 americký index S&P 500 dvanáctkrát spadl z vrcholu o minimálně 20 % a ve všech případech vykázal v dalších pěti letech výrazné zhodnocení.
Daří se i americkým akciím. Index Dow v době závěru úterního obchodování na evropských burzách přidával skoro 2 %, širší S&P 500 si připisoval asi 1,5 % a index technologického trhu Nasdaq Composite měl k dobru zhruba 1,4 %.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Evropská komise rozhodne v příštích týdnech, zda společnosti Apple a Meta Platforms porušily klíčová pravidla zákona o digitálních trzích (DMA). Oznámila to antimonopolní komisařka Teresa Ribera během úterního vystoupení v Evropském parlamentu. Obě firmy čelí vyšetřování kvůli možnému zneužívání tržní síly.
- Automobilka Stellantis oznámila, že od 30. března přestala vyrábět malý elektromobil T03 čínského partnera Leapmotor ve svém závodě v polských Tychách. Firma nyní zvažuje jiné výrobní lokality, i když i nadále počítá s uvedením vozů Leapmotor na evropský trh.
Zdroj: CNBC, MarketWatch