Americké akciové indexy v úterý vzrostly o dvě a půl procenta, investoři doufají v uvolnění napětí v obchodních vztazích USA a Číny
Akcie v USA prudce posílily díky nadějím na zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Trh díky tomu napravil pondělní propady.
Index Dow posílil o 2,66 % na 39 186, 98 bodu, širší index S&P 500 přidal 2,51 % na 5 287,76 bodu, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 2,71 % na 16 300,42 bodu a index akcií menších firem Russell 2000 zpevnil o 2,71 % na 1 890,28 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,61 % na 30,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o půl bazického bodu na 4,401 %. Ceny ropy stouply o procento a půl, zlato zlevnilo o procento a půl, stříbro odepsalo zhruba 0,8 % a bitcoin zdražil o asi 4,7 % na 91 250 USD. Dolarový index narostl o 0,7 % na 98,972 bodu.
Akciový trh začal růst poté, co americký ministr financí Scott Bessent na setkání organizovaném bankou JMorgan Chase uvedl, že očekává deeskalaci obchodní války s Čínou. Podle něj současný stav není dlouhodobě udržitelný. Indexy nicméně část zisků odevzdaly poté, co ministr zmínil, že dojednávání dohody s Pekingem může trvat i několik let.
"Bessent svým prohlášením jasně signalizuje, že vláda chápe dopady obchodní války na trhy a chce ji co nejrychleji ukončit," uvedl portfoliomanažer Jed Ellerbroek ze společnosti Argent Capital Management.
Situaci na trzích komplikují také útoky prezidenta Donalda Trumpa na šéfa Fedu Jeromea Powella. Toho nazval "panem Příliš Pozdě" a "ztroskotancem". Trump by chtěl, aby centrální banka snižovala sazby, a podporovala tak růst americké ekonomiky.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Švýcarský farmaceutický gigant Roche v úterý oznámil, že během pěti let investuje 50 miliard dolarů ve Spojených státech. Děje se tak uprostřed obav z možného dopadu nových celních sazeb Bílého domu na farmaceutické výrobky ze zahraničí. Investice podle Roche vytvoří více než 12 000 pracovních míst, 1 000 přímo ve firmě, zbytek na podporu nových výrobních kapacit v USA. Společnost uvedla, že již nyní v USA zaměstnává více než 25 000 lidí.
- Japonská investiční banka a makléřská skupina Nomura v úterý oznámila, že koupí americké a evropské aktivity společnosti Macquarie v oblasti správy veřejných aktiv za 1,8 miliardy dolarů. Transakce bude plně uhrazena v hotovosti a očekává se - s přihlédnutím k regulatornímu schválení -, že bude uzavřena do konce roku.
- Indický premiér Naréndra Módí a viceprezident Spojených států J. D. Vance ocenili "významný pokrok" v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi. Americký viceprezident, který byl v Indii převážně na soukromé cestě s rodinou, se setkal s Módím v Novém Dillí.
- Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu světové ekonomiky kvůli dopadům cel zavedených prezidentem Donaldem Trumpem. Největší negativní revize se týká USA a Číny, přičemž fond varuje před rostoucí nejistotou, která může dále brzdit investice a růst.
- Podle dat Goldman Sachs opouštějí hedgeové fondy akcie firem ze sektoru zbytného spotřebního zboží, tedy těch, které závisí na ochotě spotřebitelů utrácet. Masivní výprodeje signalizují rostoucí obavy investorů z blížícího se ekonomického zpomalení nebo recese.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v dubnu klesl na -13 bodů (odhad: -6 bodů, březen: -4 body).
Výsledková sezóna
- Americký výrobce spotřebního zboží Kimberly-Clark za první čtvrtletí vykázal pokles tržeb o 6 % na 4,84 miliardy USD, což bylo pod očekáváním analytiků 4,88 miliardy USD. Upravený zisk na akcii činil 1,93 USD, čímž firma překonala očekávání 1,89 USD.
- Společnost Halliburton, jeden z největších poskytovatelů ropných a těžebních služeb v USA oznámila pokles čistého zisku za první čtvrtletí na 204 milionů dolarů (24 centů na akcii) z 606 milionů dolarů (68 centů na akcii) ve stejném období loňského roku. Výsledky zahrnovaly mimořádný náklad ve výši 356 milionů dolarů před zdaněním.
- Americký zbrojní gigant Lockheed Martin oznámil nárůst zisku za první čtvrtletí letošního roku a potvrdil celoroční výhled. Firma těží z pokračující poptávky po stíhačkách F-35 a raketových systémech.
- Telekomunikační společnost Verizon oznámila lepší než očekávané výsledky za první čtvrtletí. Investory ale znepokojil výraznější než očekávaný odliv zákazníků, kteří se odklánějí od drahých tarifů v době opětovně rostoucí inflace.
- Americkému výrobci elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí spadly tržby v segmentu automotive o pětinu na 14 miliard dolarů. Společnost v komentáři uvedla, že za tím stály úpravy továren kvůli výrobě nové verze Modelu Y a nižší průměrné prodejní ceny aut. Akcie Tesly ale v úterním after-marketu navzdory slabým číslům zpevňovaly skoro o šest procent.
Zdroj: CNBC