US MARKETZavírá za: 3 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Nezaměstnanost v USA v dubnu zůstala na 4,2 %, mzdy pokračovaly v růstu tempem 3,8 %

Podíl lidí bez práce ve Spojených státech v dubnu zůstal na 4,2 %, jak se čekalo. Mimo zemědělství vzniklo asi 177 tisíc pracovních míst, čekal se přírůstek jen zhruba 130 tisíc pozic. Meziroční růst mezd pokračoval tempem 3,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce. Výrazně níže byl revidován údaj o tvorbě míst v březnu, na 185 tisíc z původních 228 tisíc.

V soukromém sektoru v dubnu přibylo 167 tisíc pracovních pozic po březnovém přírůstku 170 tisíc (revidováno z 209 tisíc), když se čekal vznik jen asi 124 tisíc míst. Ve zpracovatelském sektoru zaniklo tisíc pozic (odhad: -5 tisíc, březen: +3 tisíce), ve vládním sektoru pak vzniklo 10 tisíc míst po březnovém přírůstku 15 tisíc pozic (revidováno z +19 tisíc).

"První zpráva o trhu práce po takzvaném dni osvobození přichází příliš brzy na to, aby se v ní projevily dopady cel," upozornil Daniel Zhao, hlavní ekonom pracovního portálu Glassdoor. "Dokonce i zpráva za květen nemusí moc naznačit, protože firmy zatím čerpají zásoby. Nynější zpráva ale stanovuje základní úroveň, vůči které budeme měřit dopady cel."

Nejvíce lidí v dubnu našlo práci ve zdravotnictví (51 tisíc) a dále v přepravě a ve skladech (29 tisíc) nebo ve finančnictví (14 tisíc) a v oblasti sociální asistence. Na úrovni federální vlády USA zaniklo asi devět tisíc míst, i vlivem pokračujících aktivit Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE).

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v dubnu stoupla o desetinu procentního bodu na 62,6 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla o desetinu procentního bodu na 7,8 %.

USA - míra nezaměstnanosti (v %) a změna počtu pracovních míst (v tisících), zdroj: tradingeconomics.com

USA - míra nezaměstnanosti (v %) a změna počtu pracovních míst (v tisících), zdroj: tradingeconomics.com

Průměrný hodinový výdělek v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,2 %, čekalo se zopakování březnového tempa růstu 0,3 %. V meziročním srovnání se mzdy zvýšily o 3,8 %, čekal se růst tempem o desetinu procentního bodu vyšším po +3,8% v březnu. Za konzistentní s inflačním cílem americké centrální banky na úrovni 2 % je považován růst mezd v pásmu 3-3,5 %.

USA - míra participace (v %) a meziroční změna průměrného hodinového výdělku (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - míra participace (v %) a meziroční změna průměrného hodinového výdělku (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Už ve středu vyšla zpráva o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP. Podle té vzniklo jen 62 tisíc pozic po březnovém přírůstku 147 tisíc míst (revidováno ze 155 tisíc), když se čekal vznik 108 tisíc pozic.

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru podle dat ADP, zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru podle dat ADP, zdroj: tradingeconomics.com

"Obavy z recese můžeme odložit o další měsíc. Údaje o pracovních místech zůstávají velmi silné, což naznačuje působivou míru odolnosti ekonomiky ještě před šokem způsobeným cly," uvedla Seema Shahová, hlavní globální stratéžka ve společnosti Principal Asset Management. "Ekonomika v nadcházejících měsících zeslábne, ale díky tomuto základnímu růstu mají USA slušnou šanci recesi odvrátit, pokud dokážou včas ustoupit od celní propasti."

Za celý loňský rok americká ekonomika mimo zemědělství vytvořila přibližně 2,3 milionu pracovních míst. V roce 2023 to byly tři miliony. V uplynulých deseti letech přibývalo ve Spojených státech ročně v průměru 1,9 milionu pozic.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí anualizovaně klesla o 0,3 %

Americký HDP v období od ledna do března podle prvního odhadu ministerstva obchodu v přepočtu na celý rok klesl o 0,3 %. Ekonomové čekali slabý výsledek, průměrný odhad nicméně počítal s růstem o 0,4 % po zvýšení HDP o 2,4 % v posledním loňském kvartálu. Spekulace o poklesu HDP zesílily tento týden po zprávě o nečekaně prudkém dovozu zboží do Spojených států kvůli obavám firem i lidí z dopadů cel prezidenta Trumpa.

Dovoz do Spojených států v prvním čtvrtletí vyskočil o 41,3 %, dovoz zboží se zvýšil dokonce o 50,9 %. Import se z HDP odečítá, a proto nynější pokles nemusí být vnímán až tak negativně. Je totiž možné, že se tento výkyv v následujících čtvrtletích obrátí. Spotřebitelské výdaje se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily, tempo jejich růstu ale kleslo. Výdaje na osobní spotřebu stouply o 1,8 %, což je nejmírnější nárůst od druhého čtvrtletí roku 2023. Mezikvartálně se výdaje na osobní spotřebu snížily o 4 %. Soukromé domácí investice naopak prudce vzrostly, především díky 22,5% růstu výdajů na vybavení, který by podle ekonomů mohl také být hnaný cly, stouply o 21,9 %.

USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu znovu kleslo. Meziroční inflace sestoupila na 2,4 % z únorových 2,8 %. Zmírnění inflace bylo navíc ještě o dvě desetiny procentního bodu výraznější, než se čekalo. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 %, když se čekal naopak jejich růst o 0,1 % po únorovém zvýšení o 0,2 %. Takzvaná jádrová inflace, která vylučuje vliv kolísavých cen potravin a energií, dosáhla meziroční hodnoty 2,8 % po únorových 3,1 % a meziměsíční 0,1 % po únorových 0,2 %. Ekonomové odhadovali meziroční jádrovou inflaci na 3 % a meziměsíční na 0,3 %.

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: fxstreet.com, CNBC, Reuters

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa