Evropské akcie ve středu oslabily, britský index FTSE 100 klesl po rekordní "šňůře" 16 posílení
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, nejvýrazněji oslabil index pařížské burzy CAC 40. Investoři vyhodnocovali výsledky hospodaření firem v regionu a čekali na rozhodnutí americké centrální banky o měnové politice. Akcie maloobchodních firem ztratily 2,2 % a vedly pokles trhů. Pod nulou den zakončil i index londýnské burzy FTSE 100, který předtím rostl 16 seancí v řadě, vůbec nejdéle v historii.
Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,54 % na 533,47 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,58 % na 23 115,96 bodu, CAC 40 korigoval o 0,91 % na 7 626,84 bodu a FTSE 100 klesl o 0,44 % na 8 559,33 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Jyske Bank (+7,09 %), BE Semiconductor Industries (+5,22 %) nebo DnB Bank ASA (+3,90 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem Ambu (-13,53 %) či Tomra Systems (-7,71 %).
Analytici se shodují, že vedle celkového zlepšení nálady na trzích v posledních týdnech pomáhá akciím v Británii to, že bylo Spojené království bylo ušetřeno vyšších amerických cel, jež se zaměřují zejména na Čínu a také na země Evropské unie. Na dovoz z Británie bylo uvaleno "pouze" 10% clo, jehož zavedení bylo ale pozastaveno. Díky své pozici v obchodních sporech s USA proto Británie představuje atraktivní alternativu.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Dánská šperkařská značka Pandora upozornila, že plánované zvýšení amerických cel by mohlo vést k plošnému růstu cen v celém odvětví dostupných šperků. Změna by podle CEO Alexandera Lacika výrazně narušila současný obchodní model, který je silně závislý na výrobě v Asii.
- Německý ocelářský gigant Thyssenkrupp se předběžně dohodl s odborovým svazem IG Metall na klíčových bodech plánované restrukturalizace. Cílem je vyhnout se nucenému propouštění v rámci rušení až 11 000 pracovních míst.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v březnu meziročně stouply o 1,5 % (odhad: +1,6 %, únor: +1,9 %), meziměsíčně se snížily o 0,1 % (odhad: stagnace, únor: +0,2 %).
- Německo: Průmyslové zakázky v březnu meziročně stouply o 3,8 % (únor: -0,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 3,6 % (odhad: +1,3 %, únor: stagnace).
Výsledková sezóna
- Skupina BMW ve středu oznámila stabilní hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Ziskovost byla v souladu s očekáváními navzdory konkurenčnímu tržnímu prostředí, a to díky silnému růstu prodejů plně elektrických vozidel a solidní provozní marži.
- Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk ve středu oznámila výraznější než očekávaný nárůst čistého zisku za první čtvrtletí, ale snížila celoroční prognózu růstu tržeb kvůli poklesu poptávky po jejím průlomovém léku na hubnutí Wegovy způsobenému konkurencí od výrobců jeho generických verzí.
Zdroj: CNBC