Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, růst táhla frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky společností Allianz nebo Siemens a rovněž zprávu o vývoji ekonomiky Evropské unie a eurozóny.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,56 % na 546,95 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,57 % na 8 633,75 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,72 % na 23 695,59 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,21 % na 7 853,47 bodu.
Dařilo se mimo jiné akciím společností Canal+ (+9,08 %), Rheinmetall (+5,65 %) nebo Leonardo (+4,02 %). Naopak pod nulou den zakončily cenné papíry firem Merck KGaA (-6,82 %), Kering (-5,01 %) či LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton (-3,41 %).
Hospodářství eurozóny a ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšily shodně o 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Ekonomové vyhlíželi růst hrubého domácího produktu eurozóny o 0,4 %. V meziročním srovnání vykázala eurozóna růst HDP ve výši 1,2 %, zatímco EU dosáhla růstu o 1,4 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Hospodářství eurozóny a ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšily shodně o 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Ekonomové vyhlíželi růst hrubého domácího produktu eurozóny o 0,4 %. V meziročním srovnání vykázala eurozóna růst HDP ve výši 1,2 %, zatímco EU dosáhla růstu 1,4 %.
- Britská ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala mezikvartální růst o 0,7 %. To je expanze HDP o desetinu procentního bodu silnější, než čekali ekonomové, a to navzdory varování podnikatelů před ztrátou důvěry v souvislosti s labouristy plánovaným zvýšením daní a celními opatřeními Donalda Trumpa.
- Evropská komise předběžně konstatovala, že TikTok porušuje pravidla nařízení o digitálních službách (DSA), protože jeho databáze on-line reklam nesplňuje požadované standardy. Chybí v ní klíčové informace o zadavatelích, obsahu i cílení na uživatele.
- Evropská centrální banka doufá, že do začátku roku 2026 získá potřebný legislativní rámec pro digitální euro. Samotné spuštění měny by pak mohlo následovat během dvou až tří let. Projekt nabírá na naléhavosti kvůli finanční nejistotě po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.
- Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziročně stoupla o 3,6 %. Čekal se růst jen o 2,5 % po únorovém výsledku +1 % (revidováno z +1,2 %). Meziměsíčně v březnu průmysl přidal 2,6 %, čekala se expanze tempem 1,8 % po +1,1 % v únoru. V únoru průmysl eurozóny zaznamenal první meziroční nárůst od dubna 2023.
- Německo: Index velkoobchodních cen v dubnu meziročně stoupl o 0,8 % (březen: +1,3 %).
Výsledková sezóna
- Pojišťovnická skupina Allianz zahájila rok rekordními výsledky. V prvním čtvrtletí dosáhla provozního zisku 4,2 miliardy eur, a to navzdory negativnímu daňovému efektu souvisejícímu s plánovaným prodejem podílů v Indii.
- Německý průmyslový koncern Siemens oznámil za první tři měsíce roku lepší výsledky, než se očekávalo, a to díky obnovené poptávce po automatizaci z Číny a zvýšenému počtu objednávek vlaků ve Spojených státech a v Evropě.
- Energetická skupina ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu přes 25 miliard korun. To je 80 % upraveného zisku a v přepočtu na jednu akcii to znamená 47 korun. O návrhu bude hlasovat valná hromada 23. června. Za první čtvrtletí firma vykázala očištěný čistý zisk 12,7 miliardy korun, meziročně tak vydělala o šest procent méně.
Zdroj: CNBC