Japonsko zvažuje omezení emisí dluhopisů s velmi dlouhou dobou splatnosti
Japonsko zvažuje omezení emisí státních dluhopisů s velmi dlouhou dobou splatnosti. Reaguje tak na nedávný prudký nárůst jejich výnosů. Uvedly to v úterý pro agenturu Reuters dva zdroje. Tvůrci politiky se tím snaží uklidnit trh, který má obavy ze zhoršujícího se stavu veřejných financí země.
Výnosy dluhopisů s velmi dlouhou dobu splatnosti v reakci na zprávu prudce klesly, což vedlo i k oslabení japonského jenu a poklesu výnosů amerických státních dluhopisů, protože trhy uvítaly ochotu Tokia zasáhnout proti růstu dlouhodobých sazeb.
Japonské ministerstvo financí údajně zvažuje úpravu struktury svého emisního plánu pro současný fiskální rok, přičemž jednou z možností je právě omezení emisí dluhopisů s velmi dlouhou dobou splatnosti. Rozhodnutí má resort přijmout po konzultacích s účastníky trhu, které mají proběhnout v druhé polovině června.
Zpráva přichází v době, kdy výnosy japonských dluhopisů s velmi dlouhou dobou splatnosti dosáhly rekordních hodnot kvůli klesající poptávce od tradičních kupců, jako jsou pojišťovny, a v důsledku nervozity na globálních trzích kvůli narůstajícímu zadlužení.
Výnos 30letých japonských státních dluhopisů po zprávě klesl o 12,5 bazického bodu na 2,91 %, což je nejnižší úroveň od 14. května. Referenční výnos 10letých dluhopisů klesl o 5 bazických bodů na 1,455 %.
"Dlouhodobě tvrdíme, že se něco musí změnit, aby se vyrovnala nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Trh se nyní domnívá, že tím krokem bude rozhodnutí ministerstva financí," uvedla banka Société Générale v poznámce pro klienty.
Pokud by japonské ministerstvo snížilo objem emisí 20-, 30- nebo 40letých dluhopisů, pravděpodobně by navýšilo objem krátkodobějšího dluhu, uvedly zdroje. Celkový plánovaný objem emisí pro aktuální fiskální rok, který končí v březnu 2026, by tak zůstal 172,3 bilionu jenů (1,21 bilionu USD).
Zdroj: Reuters
Aktuality

