US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americký obchodní pakt s Vietnamem naznačuje budoucnost vyšších cel

Nová obchodní dohoda mezi USA a Vietnamem snižuje hrozící cla, ale zavádí nové podmínky a vyšší sazby než dříve očekávané. Podle analytiků může být tento vzor předobrazem tvrdšího obchodního režimu pro další rozvíjející se ekonomiky i Evropskou unii.

3. 7. 2025 | 14:08

Prezident USA Donald Trump oznámil novou obchodní dohodu s Vietnamem, která přitahuje mezinárodní pozornost pouhé dny před tím, než Spojené státy znovu zavedou odvetná cla v plné výši. Dohoda stanovuje 20% clo na vietnamský export do USA, což je výrazně méně než původně oznámených 46 %, ale stále více, než investoři očekávali. Naopak zboží vyvážené z USA do Vietnamu nebude podléhat žádným clům.

Dohoda zároveň zavádí 40% clo na zboží, které bylo vyrobeno v jiné zemi (například v Číně) a přes Vietnam jen přepraveno do USA – takzvaný "transshipping". Takové opatření má omezit obcházení amerických obchodních bariér, které Trump označuje za dlouhodobý problém.

Analytici ze Citi i Bank of America upozorňují, že tento precedens může znamenat začátek nové fáze americké obchodní politiky, která bude klást důraz na bilaterální dohody s vyššími cly a méně předvídatelnými podmínkami. Ekonom Sebastian Raedler z BofA poznamenal, že "tarify pravděpodobně porostou, nikoli klesnou". Dodal, že trhy aktuálně nepočítají s dalším zpřísňováním, které se podle něj blíží.

Ekonomové očekávají, že Vietnamská dohoda otevře prostor pro podobná vyjednávání s dalšími zeměmi jihovýchodní Asie, zejména s Indií, Thajskem a Malajsií. Podle Marka Williamse z Capital Economics však tyto státy mohou požadovat výhodnější podmínky než Vietnam, který měl podle něj "nezvykle slabou vyjednávací pozici" kvůli vysoké závislosti na americkém exportu.

Napětí panuje i mezi USA a Evropskou unií, kde jsou rozhovory o obchodní dohodě dlouhodobě komplikované kvůli rozdílným postojům v otázkách digitální daně, regulace velkých technologických firem a celkové obchodní politiky. Prezident Trump v minulosti pohrozil uvalením cel až 50 % na evropské zboží, zatímco EU připravila sérii odvetných opatření, která jsou zatím pozastavena do příštího týdne.

Podle Lavanyi Venkateswaranové z OCBC Bank se evropské země nacházejí v horší vyjednávací pozici než asijské ekonomiky, protože USA v posledních měsících častěji kritizují EU a vztahy jsou méně flexibilní. Výsledkem tak podle expertů může být jen rámcová politická dohoda s minimem konkrétních ústupků, přičemž EU by nakonec mohla přijmout 10% cla výměnou za výhody v jednotlivých sektorech.

V každém případě naznačuje dohoda s Vietnamem budoucnost, v níž Spojené státy budou tlačit na jednostranné podmínky, vyšší cla a tvrdší dohled nad dodavatelskými řetězci. To má dopady nejen pro rozvíjející se trhy, ale i pro velké obchodní bloky jako je Evropská unie.

Zdroj: CNBC

Ekonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodRegulaceSpojené státy americké (USA)Světová ekonomikaVietnam
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár